Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jak przygotować się na zakończenie sezonu działkowego? - 27.11.2015

Nadszedł czas kiedy nasza działka zapada w sen zimowy, a my już myślimy jakie działania podejmiemy w przyszłym roku, aby nasz zieleniec był bardziej zagospodarowany, przynosił więcej plonów i wyróżniał się spośród innych ogródków. Zanim jednak zaczniemy planować na przyszłość powinniśmy pomyśleć o tym czy możemy spać spokojnie nie obawiając się o działkę i wszystkie pozostawione na niej rzeczy.

Oczywiście największą zmorą działkowców są złodzieje. Wiele osób zastanawia się czy jego działka nie stanie się łupem w okresie zimowym. Co trzeba zrobić, aby zabezpieczyć ją na kolejny sezon? Aby odpowiedzieć na te pytanie musimy zastanowić się czego szukają złodzieje na naszych działkach i jaki łup jest dla nich najkorzystniejszy. Odpowiedź każdego działkowca jest taka sama, że włamywacza interesuje prawie wszystko co znajduje się na działce, wszystko co przyniesie mu potencjalny zysk. Musimy zastanowić się jakie przedmioty pozostawione na ogródku i w altance przyciągną rabusia.

Najbardziej pożądaną grupą rzeczy są narzędzia ogrodowe i elektronarzędzia, do których zaliczamy m.in. kosiarki, piły, wiertarki. Do wartościowych urządzeń możemy zaliczyć także telewizory, radia lub czajniki elektryczne. Najlepszą metodą na uchronienie się od strat materialnych jest zabranie na koniec sezonu wszystkich wartościowych rzeczy z altanki i pozostawienie odsłoniętego okna, przez które plądrownik będzie mógł przed wtargnięciem zorientować się, że jego włamanie jest nieopłacalne. Czym więcej zabezpieczeń tym bardziej przyciąga uwagę złodzieja. Zamontowane alarmy, stalowe drzwi i kraty skłaniają do myślenia - co znajduje się w środku, skoro  wymaga takiego zabezpieczenia.

Nie zapomnijmy ubezpieczyć altanki, ponieważ roczna składka u ubezpieczyciela to kwota od 50 do 100 zł w zależności z czego mamy wykonaną altankę. Warto również wspomnieć, że zarządy ROD, które posiadają domy działkowca, magazyny, w których przechowują sprzęt powinny koniecznie ubezpieczyć budynki i sprzęt biurowy oraz ogrodowy, także ogrodzenia przed kradzieżami i innymi zdarzeniami losowymi.

Starajmy się przynajmniej raz w tygodniu odwiedzać swoją działkę i zwrócić uwagę na sąsiednie działki i prośmy sąsiadów o to samo. Im więcej zainteresowania właścicieli majątku na działkach, tym mniejsze złodziei. Jeśli już nasza działka stanie się łupem rabusiów, bez wahania sprawę zgłaszamy na policję nie patrząc jakiej wielkości ponieśliśmy straty. Każde nasze pojedyncze zgłoszenie będzie podstawą do podjęcia odpowiednich czynności przez policję.

Nadszedł również czas zadbania o nasz sprzęt ogrodowy. Prawidłowe zabezpieczenie i konserwacja urządzeń z których korzystamy na działce sprawi, że nie tylko na wiosnę będziemy gotowi do pracy, ale również będą nam one służyć przez długie lata. Kosiarki elektryczne zaleca się oczyścić z resztek trawy i błota, a ostrza tnące po oczyszczeniu i naostrzeniu zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. W przypadku kosiarek spalinowych postępujemy podobnie, ale dodatkowo musimy pamiętać, żeby na zimę nie pozostawić paliwa w zbiorniku oraz odłączyć przewód napięcia od świecy żarowej, wymienić olej i filtr powietrza.

Narzędzia które służą nam do pielęgnacji roślin, takie jak nożyce czy sekatory należy dokładnie oczyścić z resztek roślin, żywicy, umyć i wysuszyć, a ich części ruchome najlepiej nasmarować środkiem konserwującym. Warto zadbać o łopaty, grabie i motyki. Metalowe fragmenty sprzętu czyścimy i konserwujemy, aby przez zimę nie zaszły rdzą. Warto również zadbać o sprzęt małej architektury oraz meble ogrodowe. Wszystkie powyższe urządzenia, narzędzia i sprzęt najlepiej przechowywać w suchym pomieszczeniu.

Pamiętajmy o systemie nawadniającym na naszej działce. Cały system doprowadzenia wody w postaci rur, węży, kranów i zbiorników należy opróżnić z resztek wody, ponieważ w czasie mrozów woda zamarzając znacznie zwiększa swoją objętość i może rozsadzić instalację wodną. Nie możemy także zapomnieć o pompach wodnych i hydroforach, ponieważ to właśnie one są najbardziej kosztownym zakupem. Jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba wymiany części instalacji wodnej np. rur, złączek, czy kranów, dobrze jest zakupić materiały wykonane z tworzywa sztucznego.  Jest to system nie tylko przystosowany do samodzielnego zainstalowania,  ale również nie musimy martwić się na przyszłość czy zostaną skorodowane przez rdzę, czy skradzione przez złodzieja.

Lista zadań, które musimy wykonać, aby w spokoju przeczekać zimę jest długa, ale kiedy nadejdzie już czas pracy i wypoczynku na ogródku nie będziemy musieli martwić się zdarzeniami, które mogliśmy przewidzieć. Wtedy swój cenny czas poświęcimy sadząc nowe rośliny lub wypoczywając w cieniu na huśtawce ogrodowej.

 

Piotr Piątek

Inspektor ds. inwestycji

PZD - Okręg Sudecki

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio