Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 24.11.2015

 • Gazeta Pomorska – Inowrocław z dn. 24.11 br. w artykule „Schronisko gotowe, a zespół działa. By pomóc bezdomnym” przypomina, że rodzinne ogrody działkowe w trakcie zimy często stają się schronieniem dla osób bezdomnych. Działkowcy powinni zgłaszać wszelkie przypadki nocowania bezdomnych na terenie ogrodu Zarządowi ROD i odpowiednim służbom. Więcej o tym problemie przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Walka z bezdomnością w ogrodach działkowych”. (zobacz artykuł) 
 • Przegląd Stołeczny z dn. 24.11 br. w artykule "Bezdomni pod kontrolą" informuje o zwiększonej ilości patroli Straży Miejskiej w dzielnicy Ochota w Warszawie pod kątem przebywania w nich bezdomnych. "Straż Miejska apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych".
 • Express Bydgoski z dn. 24.11 br. w artykule „Nie ma zgody na podwyżki cen za wywóz śmieci w spółdzielniach i na działkach” opisuje problem działkowców z Bydgoszczy ze znacząco podwyższonymi cenami za wywóz odpadów z ROD. Szerzej o tym problemie przeczytasz na stronie pzd.pl w artykule „Zmiana stawek za wywóz odpadów komunalnych z terenów ROD w Bydgoszczy”. (zobacz artykuł)
 • Gazeta Krakowska Nowosądecka z dn. 23.11 br. w artykule „Boją się, że Węgierska Bis odbierze im spokojne życie” opisuje plany władz Nowego Sącza związane z budową nowej trasy Węgierka Bis. Mieszkańcy os. Wólki w obawie o swój spokój są przeciwni tym planom. Razem z nimi jednym głosem mówią działkowcy z ROD „Senior”, ponieważ pod budowę tej trasy aż 50 działkowców ma stracić swoje działki.
 • iSzczecinek.pl z dn. 23.11 br. w artykule „Szorstka przyjaźń działkowców z miastem” opisany jest konflikt działkowców z władzami Szczecinka, które chcą zlikwidować ich ogród i w tym miejscu wybudować kemping. Niestety w tej sprawie plan zagospodarowania przestrzennego nie działa na korzyść działkowców, ponieważ przewiduje on w tej lokalizacji turystykę i hotelarstwo.
 • Rzeczpospolita - Warszawa z dn. 23.11 br. w artkule „Firmy szukają atrakcyjnej ziemi” pisze o zainteresowaniu się deweloperów terenami w centrum stolicy. Wśród nich także tymi, zajmowanymi przez rodzinne ogrody działkowe. Analityk w RynkuPierowtnego.pl prognozuje, że ich tereny prędzej czy później trafią w ręce deweloperów. Działkowcy mogą być jednak spokojni – ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 roku (zobacz dokument) wymaga zgody PZD na likwidację ROD, a Związek nigdy nie pozwoli by w miejscu ogrodów powstała komercyjna zabudowa.
 • Nowości.com.pl z dn. 21.11 br. w artykule „Altanka na celowniku wielu grudziądzkich złodziei” donoszą o zwiększonej liczbie kradzieży na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Grudziądzu. W związku z tym policja radzi, aby  „nie zabierać na działki dużych sum pieniędzy, kart płatniczych i cennych przedmiotów. Nie należy zostawiać ich bez nadzoru w altankach, najlepiej mieć je zawsze przy sobie. Przyda się też solidny zamek przy drzwiach wejściowych do budynku. Jak co roku powtarzają stróże prawa, nieoceniona jest tzw. sąsiedzka pomoc i czujność”.
 • Gazeta Pomorska – Grudziądz z dn. 19.11 br. w artykule „Teraz sezon działkowy rozpoczęli złodzieje. Policjanci: Zabierzcie cenne przedmioty” informuje o kolejnych przypadkach włamań do altan na terenie grudziądzkich ROD.  Policjanci zalecają, aby na okres zimowy zabrać z altan wszystkie cenne przedmioty.
 • Starogard.pl w dn. 21.11 br. w artykule „Porozumienie z działkowcami. ROD mają istotne znaczenie”  przedstawia współpracę jaka zawiązała się pomiędzy Prezydentem Starogardu Gdańskiego i Kolegium Prezesów ROD w Starogardzie Gdańskim. Jej efektem jest zobowiązanie się Prezydenta do powołania komisji do spraw stałych kontaktów PZD z samorządem.
 • BiałaPiska.wm.pl z dn. 20.11 br. w artykule „Pozbądź się azbestu! Złóż wniosek o dofinansowanie” informuje, że mieszkańcy miasta i gminy Biała Piska mogą ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Demontaż, transport i unieszkodliwienie azbestu i wyrobów zawierających azbest na ternie Związku Międzygminnego – Gospodarka Komunalna – w  ramach programu realizowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie”. O udział w przedsięwzięciu mogą ubiegać się także rodzinne ogrody działkowe, które prowadzi PZD.
 • Głos Koszaliński z dn. 19.11 br. w artykule „Bez kredytów, ale z placem”  przedstawia inwestycje zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu Szczecinka. Jak podaje gazeta, miasto ma przygotowane 300 tys. zł na budowę infrastruktury w rodzinnych ogrodach działkowych. Więcej o budżetach gmin i ubieganiu się o pieniądze dla ROD z tego źródła dowiesz się z Komunikatu KR PZD w sprawie pozyskiwania środków z budżetu gminy. (zobacz komunikat)
 • Gazeta Kujawska z dn. 19.11 br. w artykule „Jak zapobiegać dewastacjom działek?” opisuje spotkanie policji z działkowcami, które odbyło się w siedzibie  OZ Toruńsko – Włocławskiego. Podczas spotkania działkowcy dowiedzieli się jak prawidłowo zabezpieczać swoje mienie.
 • PromocjeWłocławskie.pl w dn. 19.11 br. opublikowały artykuł „Walczą o życie w godnych warunkach. Mieszkańcy Włocławka protestują!”, relacjonują spotkanie prezydenta Włocławka i mieszkańców miasta, którzy nie zgadzają się na obecną propozycję lokalizacji inwestycji polegającej na budowie linii technologicznej do produkcji paliwa alternatywnego we Włocławku. Mieszkańcy obawiają, że inwestycja może zakłócić spokój działkowców w rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio