Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie komputerowe w okręgu toruńsko - włocławskim - 24.11.2015

Przyszło nam żyć w niezwykle ciekawych czasach. XXI wiek to wszechobecna cyfryzacja i automatyzacja we wszystkich gałęziach życia codziennego. Stare ludowe porzekadło mówiące, że kto stoi w miejscu ten się cofa, ma rzeczywiste odniesienie do tego co się obecnie wokół nas dzieje.

Osoby wkraczające w jesień swojego życia, czują się często osamotnione i wyalienowane z powodu braku aktualnej wiedzy czy umiejętności użytkowania oraz obsługi urządzeń elektronicznych - jak choćby komputera.

W zarządach rodzinnych ogrodów działkowych funkcje społeczne często pełnią osoby starsze, dla  których komputer stanowi ogromną zagadkę i obawę czy podołają wyzwaniu, aby nauczyć się go obsługiwać. Muszą oni liczyć na pomoc swoich wnuków, a ci często nie mają czasu ani cierpliwości, aby nauczyć dziadków rzeczy dla nich samych oczywistych. Wychodząc naprzeciw tym obawom Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD postanowiło zorganizować warsztaty komputerowe w trzech głównych rejonach działania okręgu, tj. w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu dla zainteresowanych członków zarządów rod.

Rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania. Chętnych było tak dużo, że konieczne było utworzenie dodatkowych turnusów szkoleń, gdyż możliwości dydaktyczne prowadzenia warsztatów, jak również możliwości sprzętowe były ograniczone. Władzom Okręgu udało się wynegocjować za niewielką cenę wypożyczenie kompletnego sprzętu na 10 stanowisk od firmy komputerowej.  W sumie zaplanowano dwa cykle warsztatów w Toruniu i po jednym we Włocławku  i w Grudziądzu, z których każdy trwa łącznie po 16 godzin lekcyjnych w ciągu czterech dni. Instruktorami są działacze PZD, posiadający specjalistyczne kwalifikacje . Całe przedsięwzięcie jest finansowane z funduszy Okręgowego Zarządu PZD. 


W warsztatach komputerowych zorganizowanych w Toruniu udział wzięło 19 osób, z czego część korzystała z własnych laptopów. Kursanci zapoznali się z podstawową wiedzą odnośnie budowy komputera oraz jego urządzeń peryferyjnych. Główny nacisk szkolenia został położony na wykorzystanie pakietu biurowego Microsoft Office, w tym edytora tekstu WORD oraz Excel, które są bardzo pomocne w administrowaniu ogrodem przez zarządy.

Nasi „uczniowie” pilnie oswajali się z podstawowymi funkcjami komputera  oraz mogli przećwiczyć w praktyce - pod okiem instruktora np. tworzenie i edycję pism czy sporządzanie zestawień tabelarycznych. Po raz kolejny potwierdziło się powiedzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno…
 
Anna Bołądź
Kierownik Biura OZ PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio