Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Budżet obywatelski 2017 dla Warszawy - 16.11.2015

Uwaga Zarządy ROD z Warszawy! Rozpoczęło się składanie propozycji do budżetów obywatelskich! Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zaprezentowało regulamin trzeciej edycji budżetu obywatelskiego na 2017 rok.  Tym razem zbieranie projektów zacznie się znacznie szybciej niż dotąd, bowiem startuje już od 16 listopada 2015 r.! Zbieranie projektów potrwa zaledwie dwa miesiące i zakończy się 15 stycznia 2016 r. Trzeba więc się spieszyć, by nie przegapić szansy na inwestycje w stołecznych ROD. Budżet partycypacyjny to doskonała okazja do zyskania środków finansowych na potrzebne inwestycje, które przyczynią się do rozwoju ogrodów, a które są praktycznie na wyciągnięcie ręki jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

To, co różni tegoroczną edycję od poprzedniej, to m.in. autorstwo zgłaszanych projektów – tym razem każdy projekt może mieć aż trzech autorów. To szansa dla ogrodów działkowych, które mogą łączyć proponowane przez siebie inicjatywy - dotyczące np. 3 ogrodów - w jeden projekt.

Ponadto w tej edycji nie będzie preselekcji, a to oznacza, że każdy złożony projekt, który przejdzie pozytywną weryfikację, trafi pod głosowanie obywatelskie. W przypadku braków w formularzu projektu autor będzie miał 3 dni na wprowadzenie poprawek. Weryfikacja projektów potrwa od 14 marca do 31 maja 2016 r. Jeśli autor będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do weryfikacji, może wystąpić o jej powtórzenie, bowiem po raz pierwszy wprowadzono procedurę odwoławczą.

Głosowanie nad wszystkimi zweryfikowanymi projektami będzie trwało pomiędzy 14 a 24 czerwca 2016 r. Głosy będzie można oddawać na trzy sposoby: przez Internet, pocztą lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

Masz pomysł, co chciałbyś zrobić w ROD? Nie czekaj!

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej i wielu innych. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, siłowni czy postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia dla seniorów, warsztaty przyrodnicze lub proekologiczne dla dzieci czy młodzieży. To stwarza dla wszystkich Zarządów ROD ogromne możliwości zgłaszania swoich projektów, które mogą stać się realnymi inwestycjami w warszawskich ogrodach. – Zależy nam, by w budżecie nie było projektów gigantów, ale te tworzone przez małe, lokalne społeczności – mówił na łamach „Gazety Stołecznej” z dn. 16 listopada 2015r.  Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Niezwykle ważne jest też to, że można przygotować i poprzeć więcej niż jeden projekt! Wszyscy, którzy nie wiedzą, jak się zabrać za przygotowywanie takiego projektu, a chcieliby coś zrobić w swoich ogrodach, mogą udać się na konsultacje do wyznaczonych dla każdej dzielnicy koordynatorów budżetów obywatelskich. Urzędnicy dzielnicowi mają w tej edycji priorytetowo wesprzeć obywateli w przygotowaniu propozycji projektu! (Tutaj znajdziesz koordynatora w swojej dzielnicy).

To już trzecia edycja, w której to mieszkańcy stolicy zdecydują o tym, jakie inwestycje są najbardziej potrzebne i chciane w Warszawie. Wybrane w głosowaniu mieszkańców projekty zostaną wpisane do budżetu m.st. Warszawy na 2017 rok i wtedy też rozpocznie się ich realizacja.

Aby zgłosić projekt wystarczy:

 – wypełnić formularz ON-LINE lub PAPIEROWY
   (Uwaga! formularz papierowy należy wydrukować, wypełnić i przynieść do odpowiedniego urzędu dzielnicy. Potrzebne dokumenty do wydrukowania znajdziesz TUTAJ)

– do każdego formularza dołączyć listę z podpisami 30 osób, które popierają projekt (tu możesz pobrać kartę poparcia)

– powinieneś też przygotować wstępny kosztorys projektu

 

Każdy projekt musi być przypisany do danej dzielnicy i jednego jej obszaru
SPRAWDŹ, JAK PODZIELONE SĄ DZIELNICE

 

Projekt musi spełniać kilka warunków:

 – musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (2017 roku),

 – powinien być zlokalizowany na terenie należącym do Miasta (w niektórych dzielnicach akceptowalne są propozycje projektów dotyczące terenów niebędących we władaniu m.st. Warszawy, pod warunkiem dołączenia do formularza zgłoszeniowego zgody dysponenta terenu na wykorzystanie tego terenu do celów realizacji budżetu partycypacyjnego),

 – teren, na którym zlokalizowany jest projekt, powinien być ogólnodostępny, aby mogli korzystać z niego wszyscy mieszkańcy Warszawy,

 – projekt musi mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy

 – nie może być projektem częściowym, powinien zakładać realizację zadania w takim zakresie, aby oddanie efektu jego realizacji do użytkowania nie wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac w kolejnych latach ;

– musi być zgodny ze strategiami i programami przyjętymi do realizacji przez m.st. Warszawę,

 - całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w puli dostępnej na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze, oraz w limicie na jeden projekt, jeżeli taki został wyznaczony w danej dzielnicy.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio