Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ogród przed zimą - 16.11.2015

Przed zimą należy pamiętać o należytym zabezpieczeniu poszczególnych grup roślin, aby wiosną cieszyć się z dobrego ich przezimowania i rozwoju w następnym sezonie. Istnieje wiele materiałów, którymi możemy zabezpieczyć rośliny na zimę: agrowłóknina, maty, tektura, kora, torf, stroisz (gałęzie drzew i krzewów iglastych).

Pierwsze prace zabezpieczające działkę na zimę nie należy wykonywać zbyt wcześnie, ale dopiero po trwających kilka dni listopadowych przymrozkach.  

Należy pamiętać o tym, aby pędy winorośli i jeżyn będące na rusztowaniach okryć słomianą matą lub agrowłókniną, ewentualnie zdjąć z rusztowania i przysypać ziemią w płytkim rowku.   

Krzewy hotrensji należy związać i zabezpieczyć przed niekorzystym działaniem zimowych warunków atmosferycznych owijając agrowłókniną, a krzewy róż należy bezwzględnie okopczykować.

Wszystkie rośliny sadzone jesienią: drzewa i krzewy liściaste, zarówno ozdobne, jak i owocowe należy także okopczykować - obsypać ziemią do wysokości 40 cm. Należy pamiętać, że żadnych jesiennych nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych i owocowych nie przycinamy - czynimy to dopiero wiosną. Natomiast byliny, szczególnie wrażliwe na mróz i sadzone jesienią należy przykryć suchymi liśćmi lub gałęziami drzew i krzewów iglastych. Z kolei sadzone jesienią rośliny cebulowe należy zabezpieczyć przez zimą zależnie od ich mrozoodporności poprzez zastosowanie ściółkowania torfem, korą lub przykrycie stroiszem.

Rośliny zimozielone często wymarzają z powodu braku wody i nadmiernego ostrego, zimowego słońca oraz mroźnego wiatru, zatem należy je podlać i dokonać ściółkowania systemu korzeniowego oraz je zacieniować – szczególnie młode nasadzenia, a wrzosy przykryć siatką cieniującą.

Po opadach śniegu, zwłaszcza wyjątkowo obfitych, należy śnieg z roślin iglastych strząsać i nie zapomnieć o związaniu iglaków uformowanych w kolumny, gdyż zapobiegnie to ich połamaniu i zniekształceniu naturalnego pokroju. 

 

Edward Galus

Prezes OZŚ PZD Kielce

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio