Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie z pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych w okręgu poznańskim - 13.11.2015

Pozyskiwanie środków pieniężnych z funduszy krajowych i unijnych nie jest zadaniem łatwym, ale nie jest też niemożliwe. Przekonali się o tym prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego. W szkoleniu uczestniczyło ich aż 95!

Okręgowy Zarząd w Poznaniu, przy pomocy p. Marioli Kokocińskiej – prezesa ROD Otowo w Tarnowie Podgórnym, zorganizował 12 listopada br., w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu szkolenie ze sposobów pozyskiwania dotacji z funduszy krajowych i unijnych. Na początku spotkania, prezes Okręgu PZD w Poznaniu, Zdzisław Śliwa, powitał przybyłych na szkolenie, omówił najistotniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem ogrodów, problemem zamieszkiwań na działkach i, niestety, z nieprzestrzeganiem prawa działkowego przez działkowców. Następnie oddał głos byłemu zastępcy burmistrza Wągrowca, Grzegorzowi Kamińskiemu, który zgodził się przekazać swoją wiedzę z pozyskiwania środków na cele działkowe.

Na początku Pan Kamiński szczegółowo opisał katalog potrzeb dla ROD, na które ogrody mogłyby liczyć na dotację. Do największych z nich zalicza się  te związane z infrastrukturą ogrodową – budowa, rozbudowa, modernizacja świetlic ogrodowych, ogrodzeń, bram wjazdowych, furtek, a także instalacji podziemnych jak kanalizacje, wodociągi, powietrznych – energetycznych. Warto też pomyśleć nad drenażem ogrodu czy udoskonaleniem miejsc postojowych dla samochodów działkowców aby nie niszczyły dróg wewnętrznych w ROD.

Jerzy Kucznerowicz, wiceprezes Okręgowego Zarządu wskazał, że to działkowcy, zarówno zwykli użytkownicy działek jak i zarządy ogrodów czy okręgów najlepiej znają prawo działkowe i wiedzą, co jest potrzebne do spokojnego i prawidłowego funkcjonowania ogrodów. Nie możemy czekać, aż władze miast i gmin sami się tego domyślą, tylko sami musimy przeanalizować swoje potrzeby i próbować urzeczywistnić nasze pomysły.

Po omówieniu najważniejszych źródeł pozyskiwania pieniędzy, do prowadzącego wykład padło wiele pytań dotyczących sposobu pisania wniosków, terminów ich rozpatrywania oraz szans umieszczenia tych wniosków w programach finansowych ze środków unijnych i samorządów.

Kolejne szkolenia dla zarządów ogrodów odbędą się:

  • 16 listopada br. dla ogrodów z Gniezna i Wrześni,
  • 17 listopada br. dla ogrodów z Leszna, Rawicza, Kościana, Gostynia i Śremu
  • 18 listopada br. dla ogrodów z Nowego Tomyśla, Wolsztyna, Grodziska Wielkopolskiego, Buku i Międzychodu,
  • oraz 23 listopada br. dla ogrodów z Szamotuł i Pniew.

Anna Socha, OZ w Poznaniu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio