Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o działkowcach i ogrodach - 12.11.2015

 • Express Bydgoski z dn. 6.11 br. w artykule pt. „Mieszkają, a za odpady nie płacą” pisze o tym, że w Bydgoszczy Straż Miejska bierze pod lupę całorocznych mieszkańców ROD, którzy mieszkają w ogrodzie wbrew przepisom krajowym i związkowym. Przeprowadzane kontrole dotyczą sposobu pozbywania się odpadów przez te osoby, ilości osób zamieszkujących na danej działce oraz tego czy zostały złożone deklaracje śmieciowe, a jeśli tak, to czy są one zgodne ze stanem faktycznym. Kontrolę przeprowadza specjalna 10 – osobowa grupa powołana przez Straż Miejską we współpracy z Biurem Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.
 • Kurier Szczeciński z dn. 6.11 br. w artykule „Mieszkanie na działkach. Altana dobra przez rok cały” porusza problem całorocznego zamieszkiwania w ROD. Gazeta opisuje to zjawisko w swoim regionie, wskazując jednocześnie, że zamieszkiwanie w ROD jest prawnie zabronione. Mówi o tym zarówno ustawa o ROD (zobacz dokument) oraz regulamin ROD (zobacz dokument).
 • Dziennik Elbląski w artykule z dn. 6.11 br. „Pasłęczanie podzielili kasę” informuje, że w ROD „Konwalia” w Pasłęku zostanie wykonana budowa wodociągu. Jest to jeden z projektów, który wygrał głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Pasłęka. Działkowcom gratulujemy!
 • Wiadomości Rudzkie z dn. 7.11 br. informują, że „Nawet 5000 zł grozi za palenie śmieci!”. Straż Miejska najwięcej sygnałów o przypadkach nielegalnego spalania otrzymuje z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Warto przypomnieć, że spalania resztek roślinnych i odpadów na ternie ROD zabrania prawo krajowe, w tym miejscowe, oraz związkowe. (czytaj więcej – Spalanie na działkach surowo zabronione)
 • GazetaWrocławska.pl z dn. 7.11. br. na swoich łamach opublikowała skargi czytelników. Narzekają oni na dym unoszący się wokół rodzinnych ogrodów działkowych, który powstaje w skutek spalania.
 • Nowiny.pl z dn. 8.11 br. w artykule „Atak gazowy na sąsiada, czyli palenie plastikiem” w związku z przypadkami spalania w ROD apelują o „zastanowienie się jakie konsekwencje niesie za sobą wdychanie zanieczyszczonego powietrza oraz jakie związki zawierają toksyny unoszące się w powietrzu”.
 • Dziennik Polska The Times w artykule z dn. 9.11 br. „Na południu Kielc dym z palonych liści” także pisze o problemach ze spalaniem w ROD. „Liczne pytania dotyczące wypalania liści, skoszonej trawy bądź odpadów zielonych na własnych posesjach, jak również na terenie ogródków działkowych kierowane są do Straży Miejskiej w Kielcach” – pisze gazeta, jednocześnie informując, że spalanie na terenie Kielc jest całkowicie zabronione.
 • Rzeczpospolita - Warszawa z dn. 9.11 br. w artykule „Ogródki działkowe: Ile za nieruchomość rekreacyjną” analizuje koszty nabycia działki w ROD. „Cena za działkę” różni się w zależności od rodzaju nasadzeń i naniesień na niej, jej wielkości, lokalizacji i sposobu zagospodarowania ogrodu.
 • W RadioVia.com.pl w dn. 9.11 br. w artykule „Ostatni dzwonek na porządki w ogrodzie” można przeczytać porady jak zabezpieczyć swoją działkę na  zimę. Podobne porady od związkowych specjalistów ds. ogrodnictwa można przeczytać na stronie pzd.pl w zakładce aktualności – porady ogrodnicze. (zobacz więcej)
 • Nowy Tydzień w Lublinie z dn. 9.11 w artykule „Prezydent zapowiada: miasto za działkowcami” pisze o poparciu prezydenta Lublina dla działkowców z ROD „Piastowskie” w Lublinie, którzy protestują przeciwko planom likwidacji ich ogrodu. Więcej o kłopotach lubelskich działkowców przeczytasz w artykule „Trwa batalia o ROD „Piastowski” w Lublinie". (zobacz artykuł)
 • Angora w dn. 9.11 br. w artykule „Prawnik radzi” wyjaśnia czy można komuś udostępnić do użytkowania swoją działkę bez żadnych formalności i zgłoszenia tej informacji do Zarządu ROD. „Co do zasady, oddanie przez działkowca działki lub jej części osobie trzeciej (niebędącej działkowcem) do płatnego lub bezpłatnego używania jest podstawą do wypowiedzenia przez ROD umowy dzierżawy działki (art. 36 ust. 3 pkt 3 ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014 r. nr 40 ze zm.). Udostępniając Panu działkę, znajoma naraża się na ryzyko wypowiedzenia umowy” – pisze mecenas Jan Paragraf. (zobacz regulamin ROD)

Opr. AD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio