Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD "Magnolia" w Kielcach pięknieje z dnia na dzień - 09.11.2015

Idea ruchu ogrodnictwa działkowego istnieje w Polsce od ponad stu lat. Ogrody działkowe idealnie wpisują się w strukturę miejską jako tereny zielone zaspokajające zapotrzebowanie społeczne na bezpośredni kontakt z naturą i stymulujące aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, obok parków, lasów miejskich oraz terenów przeznaczonych dla sportu i rekreacji. 

Polski Związek Działkowców
Aby polskie ogrody dziakowe mogły spełniać swoje funkcje względem społeczności lokalnej niezbędna jest stała troska o rozwój infrastruktury służącej ogółowi uzytkowników działek i podejmowanie nieustannego trudu napraw istniejącej i budowę nowych urządzeń ogrodowych, by móc sprostać wymaganiom stawianym ogrodom działkowym w XXI wieku. Realizacja tych zamierzeń spoczywa przede wszystkim na Zarządach ogrodów działkowych, które z terenu województwa świętokrzyskiego na rok 2015 zgłosiły ogółem 63 zadania do planu inwestycji i remontów do realizacji, głównie w zakresie poprawy stanu ogrodzeń zewnętrznych oraz niezbędnych prac konserwacyjnych przy Domach Działkowca i budynkach administracyjno-gospodarczych. (co stanowi 49% ROD objętych planem w stosunku do wszystkich ogrodów z terenu działania naszego Okręgu). 

Polski Związek Działkowców
W te zamierzenia doskonale wpisuje się kielecki ogród "Magnolia", który nieustannie podejmuje prace nad kształtowaniem pozytywnego wizerunku ogrodów działkowych wśród mieszkańców Kielc nie tylko poprzez organizację różnorakich imprez integracyjnych m.in. z okazji Dni Działkowca, a także spotkań integracyjnych członków Stowarzyszenia "Nadzieja", działającego na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, organizacji kiermaszy ogrodniczych i pszczelarskich we współpracy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. oraz z kieleckim Kołem Pszczelarzy, ale poprzez wykonywanie prac inwestycyjnych i remontowych w ogrodowym majątku trwałym, służącym ogółowi działkowców. 

Polski Związek Działkowców
Polski Związek Działkowców
W tym roku przed uroczystymi obchodami 40-lecia ROD, które wraz z władzami miasta Kielce świętowali użytkownicy działek w dniu 15 sierpnia, udało się wspólnymi siłami, ale przede wszystkim niespotykanemu uporowi i determinacji Prezesa Zarządu ROD Pana Józefa Staweckiego wymienić stolarkę okienną i drzwiową w Domu Działkowca, pomalować świetlicę ogrodową wewnątrz, ocieplić całą powierzchnię budynku i wykonać nową elewację. Doposażono biuro Zarządu ogrodu, zakupiono nowe krzesła i zmieniono wystrój wszystkich pomieszczeń. Dla zwiększenia bezpieczeństwa działkowców ogród działkowy został oświetlony i wyposażony w monitoring. 

Polski Związek Działkowców
Jeszcze w październiku wykonano z kostki brukowej 50 m² chodnika oraz 22 m² dojścia od bramki ogrodzeniowej do świetlicy ogrodowej, a także starannie upiększono 120 m² tarasu. Obecnie trwają na terenie okalającym Dom Działkowca jesienne prace zabezpieczające drzewa i krzewy przed niekorzystnymi zimowymi warunkami atmosferycznymi. 

Polski Związek Działkowców
Jedynie mozolny i wielki wysiłek pojedynczego człowieka – Prezesa ogrodu, który jest w stanie swoim zapałem zarazić innych do pracy, sprawia, że do pięknego i dobrze urządzonego rodzinnego ogrodu działkowego "Magnolia" z ogromną radością lgną nowi działkowcy, odwiedzają go zarówno goście użytkowników działek, jak i przedstawiciele władz lokalnych. 

Polski Związek Działkowców
Z dnia na dzień Rodzinny Ogród Działkowy "Magnolia" pięknieje stając się wizytówką kieleckich ogrodów, dając doskonały przykład do naśladowania dla innych Zarządów ROD rodzinnych ogrodów działkowych z terenu miasta Kielce oraz województwa świętokrzyskiego.

Polski Związek Działkowców
Anna Grudzień, OZ Świętokrzyski

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio