Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 19.10.2015

Pogoda w listopadzie nie rozpieszcza nas – jesienne szarugi, coraz krótsze dni i niskie temperatury. Najwyższy czas aby przygotować rośliny i działki do zimowego spoczynku! Ważne też są prace porządkowe po sezonie, a dopóki nie nadejdą mrozy – można jeszcze sadzić drzewa i krzewy. Sięgnijmy zatem po listopadowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i będzie niezawodnym przewodnikiem i doradcą w jesiennej pielęgnacji  działki! Znajdziecie w nim m.in. przewodnik po nowym Regulaminie ROD czy ciekawe propozycje niedrogiej a efektownej renowacji altany. Nie zabraknie też inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Czy wiecie, że od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał Nowy Regulamin ROD? Zamieszczamy praktyczny przewodnik, w którym prawnicy Związku przedstawiają najważniejsze uregulowania w dziewięciu blokach tematycznych! Z pewnością warto sprawdzić co będzie nam wolno na działkach, a czego nie od Nowego Roku!

Kolorowe liście nie muszą być domeną jesieni. Mnóstwo odmian wielu gatunków ma barwne liście także w innych porach roku. Szczególnie atrakcyjne mogą być np. przebarwienia młodych przyrostów. Wiele odmian wyróżnia się też wielobarwnymi liśćmi. Warto więc poznać najciekawsze kolorowe gatunki i odmiany i wybrać coś dla siebie! Polecamy też najlepsze kolorowe odmiany w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Wśród klonów, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych, znajduje się wiele słabo rosnących odmian, które z powodzeniem mogą być stosowane na działkach. Znakomicie prezentują się sadzone pojedynczo lub w wyeksponowanych grupach!

● Zima tuż tuż, warto zatem poznać roślinne zmarzluchy, które mogą mieć problemy z jej przetrwaniem. W sprzedaży bowiem coraz częściej znajdują się rarytasy z cieplejszych stref klimatycznych, które nawet, jeśli są w stanie u nas przezimować, będą do tego potrzebować starannego okrycia!

Jak samemu zrobić drewniany taras przy altanie? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

Deszczówka jest najtańszym a zarazem najlepszym jakościowo źródłem wody. Warto przy tym wiedzieć, jak ją efektywnie zbierać i wykorzystywać. Przedstawiamy różne rozwiązania, poczynając od niewielkich  pojemników naziemnych, po duże zbiorniki podziemne z wyszczególnieniem ich  wad i zalet!  

●  Uwaga: w listopadowym „działkowcu” ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji konkursu „Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Nagrodzonych jest wielu, a nagrody – bardzo atrakcyjne!

● Miniony sezon był wyjątkowo trudny również dla iglaków na działkach. Problemy stwarzała susza i wysoka temperatura, które dodatkowo sprzyjały szkodnikom. Opiszemy możliwe przyczyny takich zaburzeń jak np. żółknięcie i opadanie igieł czy brązowienie i zamieranie pędów. Doradzamy też jak im przeciwdziałać!  

Przekopywać czy nie przekopywać glebę? Jakie są zalety i wady przekopywania? Kiedy zabieg ten jest rzeczywiście konieczny a kiedy można z niego zrezygnować?

● Jak prosto i stosunkowo tanio odmienić wygląd działkowej altany? Podajemy dwa przykładowe projekty „liftingu”, po którym działkowe domki zyskają zupełnie nowe, znacznie efektowniejsze oblicze!

● Czy znacie czystek kreteński? To zioło, któremu przypisywane są wyjątkowe właściwości lecznicze, bardzo skuteczne w walce z wszelkimi infekcjami i chorobami. Z pewnością warto go mieć! Doradzamy też jak go uprawiać i wykorzystywać!

● Odwiedzamy z reportażem rodzinny ogród działkowy „Złote Piaski” w Siedlcach, a w nim działkę dwojga młodych osób, kultywujących rodzinną tradycję działkowania i wykazujących godny pozazdroszczenia zapał i miłość do swojej działki!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w listopadowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio