Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okiść na Podkarpaciu - 13.10.2015

Połamane drzewa i krzewy w wielu ogrodach na Podkarpaciu, to efekt załamania się pogody i opadów mokrego śniegu. Leżący na gałęziach ciężki śnieg w wielu przypadkach zdeformował i połamał konary drzew i krzewów.

Jak zapobiegać takim szkodom? Jałowce i cyprysiki, juki i trawy koniecznie trzeba obwiązać sznurkiem, żeby śnieg ich nie wyłamał. Dobrze jest systematycznie strząsać śnieg z roślin na działce. Ograniczymy w ten sposób pośniegowe uszkodzenia.

Roślina odzyska ładny pokrój, jeżeli po otrząśnięciu śniegu, gałęzie drzew ciasno obwiążemy sznurkiem, zabezpieczając miejsca styku filcem. 

Jeżeli jakaś gałąź się wyłamała, trzeba ją odciąć, by nie rozerwała drzewa. Ranę koniecznie trzeba posmarować preparatem przyspieszającym gojenie tj. Funaben, Lack Balsam lub Eco Balsam. Po wyschnięciu tworzą one cienką błonę, przez którą przenika para wodna i powietrze i rana szybciej się zabliźnia, a nie przedostają się zarodniki grzybów wywołujących choroby drewna.

Grube gałęzie i konary tniemy w szczególny sposób: najpierw przycinamy je około 20 cm za obrączką, potem obcinamy pozostałą część. Jeśli będziemy ciąć gałąź od góry, to odłamie się pod własnym ciężarem i oderwie się kora lub rozerwie się pień. Do cięcia zawsze używamy ostrych narzędzi i staramy się wykonywać zabieg w taki sposób, aby miejsce cięcia było jak najbardziej gładkie. Czasami pęknięcie nie jest rozległe, jednak kora wokół niego odstaje od pnia. Można to stwierdzić, opukując pień: jeżeli dźwięk jest głuchy, to nastąpiło uszkodzenie. 
Odstającą korę można przybić małymi nierdzewnymi gwoździkami.
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.