Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lekcja przyrody w ROD „Flisak” w Toruniu - 05.10.2015

Dnia 1 października 2015 roku na teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Flisak” w Toruniu zostały zaproszone dzieci z klasy „2 A” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Toruniu.

Uczniowie przybyli do ogrodu w towarzystwie wychowawczyni Pani mgr Violetty Hoffmann – Truszczyńskiej i niektórych rodziców.

Zaproszonych gości przywitał Pan Prezes Zarządu ROD Andrzej Wadowski w towarzystwie Wiceprezesa Zarządu ROD Pana Pawła Popielarz, którzy rozpoczynając pobyt dzieci na terenie ogrodu opowiedzieli historię jego powstania.
 
Kolejnym punktem prowadzenia „Lekcji przyrody” było spotkanie z pszczelarzem, który prowadzi pasiekę na terenie ogrodu. Zapoznał on dzieci z zasadami zbierania miodu, przedstawił różnice pomiędzy pszczołą a osą, uświadomił dzieci, że konieczne jest dbanie o pszczoły oraz opowiedział o ich pożyteczności dla ludzi. Na zakończenie pogadanki o pszczołach dzieci zostały zaproszone na degustację miodu.
 
 Następnie dzieci zostały zaproszone na krótką pieszą wycieczkę po terenie ogrodu. Podczas tego spaceru mogły zapoznać się z terenem ogrodu działkowego. Spacerując po ogrodowych alejkach i działkach dzieci odbyły lekcję przyrody, podczas której rozpoznawały znane już warzywa i owoce, zapoznawały się z warunkami, w jakich żyją rośliny, wsłuchiwały się w śpiew ptaków. Mogły wejść na teren działki i zobaczyć jak rosną warzywa, które kupują z rodzicami na targu lub w sklepie oraz zwiedzić szklarnię. Z zasadami prawidłowej uprawy warzyw i owoców zapoznała dzieci Pani Wadowska, użytkowniczka działki w zwiedzanym ogrodzie.
Po wyczerpującym spacerze i zdobyciu nowej wiedzy dotyczącej  przyrody „drugoklasiści” udali się do ogrodowej świetlicy, w której zostało dla nich przygotowane drugie śniadanie. Po zdobyciu nowych sił dzieci zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursach ruchowych: biegu w workach, skakaniu przez skakankę, skakaniu „w gumę”, podawaniu piłki czy biegach. Dla zwycięzców konkursów ruchowych zostały przygotowane upominki w postaci kolorowych naklejek. Kolejnym konkursem angażującym wszystkie dzieci był konkurs na hallowinową jesienną dynię. Dzieci podzielone na cztery grupy wycinały i ozdabiały dynie pod czujnym okiem wychowawcy klasy, przybyłych rodziców i Zarządu ROD. Na zakończenie komisja składająca się z członków Zarządu ROD dokonała oceny dyń, które okazały się bardzo piękne i pojechały razem z dziećmi do szkoły w celu wystawienia ich na jesiennej wystawce.
W czasie, kiedy dzieci brały udział w konkursach został dla nich i ich opiekunów przygotowany poczęstunek w formie ogniska, które przygotował gospodarz ogrodu „Flisak” w Toruniu. Wszystko bardzo smakowało uczestnikom lekcji przyrody, ponieważ nic nie smakuje lepiej, niż posiłek zjedzony na świeżym powietrzu w miłym towarzystwie! Po krótkiej przerwie i nowym przypływie energii dzieci poddały się dowolnym zabawom ruchowym. Zabawie tej towarzyszyła ogromna radość, wesoły gwar i śmiech. W trakcie zabaw „mali działkowcy” mogli posilić się słodkimi przekąskami oraz napojami.        
 
Na zakończenie pobytu dzieci w ogrodzie Pan Prezes Zarządu ROD podziękował wszystkim  za przybycie i miło spędzony wspólnie czas. Zaproponował również pani wychowawczyni i dzieciom przeprowadzenie konkursu pn. „Wspomnienie z ogrodu działkowego”, który miałby polegać na wykonaniu przez dzieci pracy plastycznej zgodnej z tematem konkursu. Pomysł spotkał się z wielką aprobatą wśród dzieci i pani Hoffman – Truszczyńskiej. Dzieci również podziękowały przedstawicielowi ogrodu za zaproszenie i umożliwienie poznania przyrody oraz rodzinnego ogrodu działkowego „Flisak” w Toruniu wręczając Pan Prezesowi Zarządu ROD pamiątkowy dyplom z podziękowaniem oraz własnoręcznie przygotowaną laurkę.
 
Dzieci wraz z wychowawczynią oraz rodzicami  zadowolone i w wesołych nastrojach wróciły do szkoły pełne nowych wrażeń i bogatsze o nowe wiadomości zdobyte podczas wycieczki w ogrodzie.
 
 
 
Przygotowała: mgr Blandyna Łubkowska - instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.