Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Międzynarodowa Wystawa Ogrodnictwa Działkowego w Ostrawie - 29.09.2015

Od lat działkowcy Okręgu Śląskiego PZD współpracują z działkowcami z Czeskiego Zawiązku Działkowców z Karwiny. Już 2002r. OZ Śl. PZD zawarł oficjalne porozumienie w sprawie współpracy działkowców z Polski i Czech, które zaowocowało współpracą miedzy przygranicznymi ogrodami działkowymi Karwiny, Ostrawy i Cieszyna. Następnie w 2009r. działkowcy połączyli siły w ramach realizacji projektu współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Działkowcy wspólnie”. W ramach projektu zorganizowano międzynarodową wystawę ogrodnictwa działkowego oraz wydano broszurę pt. „Katalog starych odmian jabłoni”.

Natomiast obecność polskich działkowców na wystawie "Życie w ogrodzie” stała się już tradycją. Okręg Śląski PZD już po raz szósty gościł w Ostrawie. W tym roku impreza odbywała się w dniach 25 -27 września.

Jest to największa tego typu wystawa na Morawach gdzie prezentują się Czeski Związek Działkowców, Czeski Związek Pszczelarzy oraz zaproszeni goście, czyli działkowcy z Polski i Słowacji, firmy związane z ogrodnictwem i pszczelarstwem oraz szkoły ogrodnicze. W tym roku gośćmi honorowymi wystawy byli: Prezes Czeskiego Związku Działkowców – Stanislav Kozlík, Prezes Słowackiego Związku Działkowców – Jan Bilanič oraz członek Prezydium Krajowej Rady PZD prezes Okręgu Śląskiego w Katowicach Pan Józef Noski, którzy spotkali się na konferencji otwarcia.

Głównym organizatorem polskiego stoiska była  Delegatura Rejonowa w Bielsku Białej. Na stoisku prócz aranżacji kwiatowych i koszy z warzywami i owocami, znalazły się także broszury informacyjne wydane przez KR PZD oraz ostatnio wydane numery „działkowca” i „Mojego Ogródka”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wśród obsługujących stoisko znaleźli się instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej, którzy odpowiadali na pytania zwiedzających dotyczące przede wszystkim uprawy prezentowanych roślin.

W ramach imprezy organizowany był konkurs dla dzieci z Czech, Słowacji i Polski. W tym roku w konkursie tym udział wzięły dzieci z Cieszyna. Konkurs składa się z trzech konkurencji: pisanie testów na temat znajomości przyrody i biologii, układania kompozycji kwiatowych oraz rozpoznawania roślin i nasion.

Na wystawie można było zobaczyć najnowsze odmiany owoców, warzyw oraz roślin ozdobnych, w wszystko to zostało pięknie zaaranżowane i uzupełnione kompozycjami z żywych i suszonych kwiatów. Natomiast na świeżym powietrzu prezentowały się firmy ogrodnicze z całego regionu, oferując szeroki wybór cebulek kwiatowych, krzewów ozdobnych i sprzętu ogrodniczego. Nie zabrakło również polskich przedsiębiorców.

Odwiedzający mogli uzyskać informacji na tematy ogrodnicze, a także wziąć udział w seminariach i konferencjach.

Atrakcja imprezy była także możliwość degustacji i zakupu miodów oraz win z południowych Moraw.

 

Maria Nocoń

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio