




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

KOMUNIKAT KRAJOWEJ RADY PZD
z dnia 23 września 2015r.
w sprawie pozytywnej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach
w zakresie nieodpłatnego nabywania przez PZD prawa użytkowania gruntów ROD
na podstawie art. 76 ustawy o ROD
Od ponad 1,5 roku PZD podejmuje szereg działań związanych z uregulowaniem stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Na dzień 31.08.2015 r. PZD złożył wnioski o potwierdzenie użytkowania PZD w stosunku do 1208 ROD o powierzchni ponad 7440 ha, a w stosunku do 233 ROD o powierzchni ponad 1217 ha uzyskał pozytywne decyzje o stwierdzeniu użytkowania PZD do gruntów ROD.
Powyższe decyzje stwierdzają nieodpłatne nabycie przez PZD prawa użytkowania do gruntów ROD, gdzie PZD nie był w stanie wykazać się tytułem prawnym. Dotychczas odmienne stanowisko zajął Prezydent Rzeszowa w stosunku do gruntów ROD im. Wieniawskiego w Rzeszowie, którego decyzja została uchylona w dniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Tak samo stało się w przypadku gruntów ROD zajętych przez kieleckie ogrody działkowe. W dniu 30.04.2015 r. Prezydent Miasta Kielce wydał decyzje, w których ustalił opłatę roczną z tytułu użytkowania gruntów zajmowanych przez ROD im. Ks. P. Ściegiennego, ROD „Storczyk”, ROD im. S. Staszica, ROD „Malina” i ROD „Kwiaty Polskie” w Kielcach w wysokości 1 zł brutto. Mimo, że złotówka stanowi symboliczną opłatę, Okręgowy Zarząd PZD Świętokrzyski złożył odwołania od powyższych decyzji. Nie chodziło o zakwestionowanie wysokości opłaty, lecz o zasady odpłatności przy ustanawianiu prawa użytkowania PZD do gruntów ROD na podstawie art. 76 ustawy o ROD.
W dniu 17.09.2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach wydało decyzje, w których uwzględniło argumentację Związku i wskazało, że prawo użytkowania PZD ustanawiane na podstawie art. 76 ustawy o ROD powinno mieć charakter nieodpłatny.
SKO w swojej argumentacji uznało, że
Biorąc powyższe pod uwagę, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach zajęło stanowisko, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądowo administracyjnym wprowadzanie do decyzji dodatkowych elementów (odpłatności) bez umocowania w przepisach szczególnych stanowi rażące naruszenie prawa
SKO odniosło się również do nabywania gruntów ROD na podstawie art. 9 ustawy o ROD. W tym względzie potwierdziło stanowisko PZD, że grunty pod nowe ogrody mogą być oddane Związkowi odpłatnie, ale i nieodpłatnie (w zależności od decyzji gminy lub Skarbu Państwa, będących właścicielami gruntów). Tym samym Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozwiało wątpliwości co do art. 14 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, uznając, że „w obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość nieodpłatnego oddania w użytkowanie gruntu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego również innemu podmiotowi niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego”. Tym samym SKO przyznało, że art. 9 ustawy o ROD stanowi lex specjalis wobec art. 14 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Krajowa Rada PZD liczy, że powyższe pozytywne decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach oraz decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie raz na zawsze wyjaśnią wątpliwości organów administracji wydających decyzje, że użytkowanie ustanawiane na rzecz PZD na postawie art. 76 ustawy o ROD powinno mieć charakter nieodpłatny.
KRAJOWA RADA PZD
Warszawa, dnia 23 września 2015 r.
Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.