Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z okręgu szczecińskiego na dożynkach - 15.09.2015

Już od wczesnych godzin porannych, zaczęły pojawiać się samochody ze stoiskami poszczególnych gmin oraz zaplecza logistycznego Powiatowo - Gminnych Dożynek, połączonych z Okręgowymi Dniami Działkowca.

Padający deszcz nie zniechęcił przyjeżdżających, mimo ze nie wróżył powodzenia. Pogoda jednak szybko się ustabilizowała, wyjrzało słońce, które towarzyszyło uczestnikom aż do zachodu.

O godz. 13:00 w Kościele zgromadziły się poczty sztandarowe, wśród których dominował poczet sztandarowy OZ PZD. Kolejno podchodziły delegacje z koszami kwiatowymi i wieńcami dożynkowymi. Zapełnił się kościół. Liturgię sprawowali trzej księża parafii. W homilii podkreślającej trud rolnika, ksiądz proboszcz poświęcił wiele uwagi ogrodom działkowym, podkreślając rolę ogrodów w ogóle, a wśród polskich ogrodów działkowych również znaczenie 11 ogrodów powiatu gryfickiego.

W dalszej kolejności poszczególne delegacje przekazały dary.

Po uroczystym nabożeństwie sformował się korowód 15 delegacji z wieńcami oraz gości. Korowód maszerujący ulicami Gryfic, prowadzony był przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Gryfickiego Domu Kultury, przez Zespól Tańca Ludowego z Liceum Ogólnokształcącego oraz regionalne zespoły: "Przepióreczka", "Kukułeczka"oraz księży miejscowej parafii. W korowodzie wyróżniała się delegacja Polskiego Związku Działkowców.

Po zgromadzeniu na Błoniach Parku Miejskiego, w pięknej scenerii nad rzeką Regą, wszystkich uczestników powitał starosta powiatu i burmistrz miasta.

Po przekazaniu przez starostów poszczególnych delegacji darów, nastąpiło dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów. Wyróżniający się rolnicy otrzymali stosowne odznaczenia Za zasługi dla rolnictwa oraz puchary z rąk włodarzy powiatu i miasta.

Prezes OZ PZD zabierając głos, nawiązując do frazy L.J. Kerna "Gdzieś w naturze naszej tkwi głęboko/ to pragnienie tajemnicze/ i przychodzi taki moment/ i z normalnych ludzi robią się z nas działkowicze…"przekazał pozdrowienia dla działkowców i w ich imieniu pozdrowienia dla wszystkich uczestników dożynek.

W wystąpieniu Prezes przybliżył sytuację w Związku, wrażenia z Krajowych Dni Działkowca i XII Zjazdu PZD oraz poinformował, że statut PZD został zarejestrowany. Nawiązując do rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, wspomniał, że jesteśmy wtedy skuteczni, jeśli jesteśmy razem i podążamy w jednym kierunku, co ma swoje uzasadnienie zarówno dla rodziny, każdego ogrodu działkowego, każdej organizacji oraz Państwa. Ponieważ zbliżają się wybory parlamentarne zachęcił działkowców, by nie pozostali bierni, poszli do urn wyborczych i wybrali swoich przedstawicieli.

Wśród kilkudziesięciu stanowisk wystawienniczych poszczególnych gmin i sołectw, wyróżniały się również namioty  ogrodów PZD. Pomysłowość działkowców przerosła nasze oczekiwania i na wyróżnienie zasługują ROD im. "J. Kasprowicza", "Szczepana Pieniążka"i "Cukrownik"z Gryfic, "Nad Regą"z Trzebiatowa oraz "Relaks"z Mrzeżyna. Szkoda tylko, że kilka ogrodów nie zdobyło się na wysiłek by zaprezentować przy takiej okazji swoje osiągnięcia (ogrody z Płot i "40 lecia", "Sz. Pieniążka"z Trzebiatowa).

Okręgowe Dni Działkowca robiliśmy w Gryficach, gdzie właśnie tradycje są kultywowane w niewielkim stopniu. Chcieliśmy przybliżyć społeczeństwu tą ważną rolę rodzinnych ogrodów działkowych w życiu miast. Stoiska nasze odwiedzane były przez Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepę oraz wielu wielu gości. W czasie uroczystości dożynkowych, zostały wręczone odznaczenia Za zasługi dla PZD, Złote odznaki zasłużony działkowiec oraz podziękowania prezesa Związku wraz z upominkami dla prezesów zasłużonych w kilku kadencjach, którzy pełnili te funkcje.

Wręczono również wyróżnienia laureatom konkurów okręgowych za najpiękniejszy ogród rodzinny i działkę. Wszyscy uczestnicy zostali uraczeni grochówką, potrawami z grilla i bigosem.

Zabawa trwała w pełni, bawiły zespoły ludowe, nie zabrakło nawet górali. A biesiadę prowadził znany aktor - Marek Siudym. Wielkim powodzeniem cieszył się konkurs dla dzieci organizowany przez pracownika biura okręgowego zarządu.

Upominkami zostali uhonorowani Starosta Powiatowy oraz Burmistrz Miasta Gryfice pan Andrzej Szczygieł, który również otrzymał "Odznakę za zasługi dla PZD".

Korzystając z witryny z Internecie dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i wzięli udział w tym święcie, m. in. Dariuszowi Wieczorkowi, szefowi wojewódzkiego SLD, Pani Joannie Agatowskiej – Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście – kandydatce na senatora oraz Panu Tadeuszowi Grygielowi, przedstawicielowi naszych przyjaciół pszczelarzy.

Gościnność rolników i działkowców była dostrzegana przy każdym stoisku i kto chciał jeść, to się najadł regionalnych potraw oraz napił się regionalnych nalewek. Zabawa trwała długo w miłej atmosferze, kto nie był, niech żałuje.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego święta, serdecznie dziękujemy!

Podziękowanie dla Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie.pdf

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio