Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy walczą o swoje projekty w ramach budżetu obywatelskiego - 09.09.2015

Budżet obywatelski to pewna część budżetu każdego miasta, o wydatkowaniu którego mogą bezpośrednio decydować jego mieszkańcy. W ten sposób mogą oni wyrażać swoje zdanie i głosować na projekt, który w przekonaniu danego mieszkańca, powinien zostać zrealizowany z miejskiego budżetu.

W ogrodach działkowych potrzeb jest wiele. Najlepiej wiedzą o tym sami działkowcy i zarządy ROD. Aby ogrody działkowe mogły być ogrodami na miarę XXI wieku potrzebne są remonty i inwestycje. W wielu ogrodach brakuje nie tylko dróg dojazdowych czy odpowiedniej infrastruktury, ale przede wszystkim podstawowych przyłączy, jak woda, prąd czy kanalizacja.

Budżet obywatelski to ogromna szansa na dobre i potrzebne inwestycje nie tylko dla miast, ale także i dla ogrodów działkowych. Skoro bowiem samorządy niezbyt chętnie udzielają dotacji dla ROD, to działkowcy, a zarazem przecież i mieszkańcy miast mogą wziąć sprawy we własne ręce i przy odrobinie wysiłku przekonać do swoich pomysłów innych obywateli miast i miasteczek.

Od wtorku - 8 września  do 15 września br. można też oddawać swój głos wybierając najlepszy projekt zgłoszony w ramach pionierskiego w dziejach Ostrowca Świętokrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród 42 propozycji z zakresu remontowo-inwestycyjnych znalazła się propozycja dotycząca jednego z ogrodów działkowych. Ostrowieccy działkowcy chcieliby wywalczyć dofinansowanie na doprowadzenie wody pitnej do Ogrodu Działkowego "KAKTUS”. To czy działkowcom uda się zrealizować ten projekt, okaże się po zakończeniu głosowania.

Doprowadzenie wody do ogrodów działkowych to także jedna z czterech propozycji, na którą mogą oddawać głos mieszkańcy Makowa Podhalańskiego. To pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego dla tego miasta. Na najlepszy pomysł można głosować do 27 września osobiście w miejscowym magistracie lub też przez stronę internetową: www.wspoldecydujemy.pl/ makow-podhalanski. Zwycięski projekt poznamy 28 września. Dostanie on od władz miasta 75 tysięcy złotych na realizację.

Także w Zabrzu działkowcy zgłosili  swoje propozycje. Aż trzy ogrody działkowe w Zabrzu ubiegają się o dofinansowanie elektryfikacji ROD. Obecnie trwa weryfikacja wniosków w Urzędzie Miejskim i w miejskich jednostkach organizacyjnych. Weryfikacja zakończy się 16 września. W Zabrzu złożono 139 projektów o łącznej wartości prawie 31,5 mln zł. Wnioski pozytywnie zweryfikowane trafią na listę i będą przedmiotem głosowania, które odbędzie się w dniach 28 września - 8 października 2015 r.

Dofinansowywanie działkowych propozycji z budżetu obywatelskiego pozwalają m.in. zapisy ustawy o ROD z dnia 13.12.2013, której: Art. 10 pkt. 1 określa, że: "Gmina obowiązana jest do doprowadzenia do ROD dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę oraz uwzględnienia w organizacji komunikacji publicznej potrzeb ROD." Natomiast art. 17 pkt. 1 potwierdza, że: "stowarzyszenie ogrodowe może otrzymać dotację celową z budżetu z zastosowaniem przepisów Ustawy z dnia 27.08.2009 o finansowaniu świadczeń publicznych w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów nie zaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku."

Zachęcamy wszystkie ogrody działkowe, by korzystały z tej formy dofinansowania z budżetów samorządowych, która jest jak najbardziej możliwa do osiągnięcia. W ten sposób ogrody mogą zyskać potrzebne środki finansowe na rozwój infrastruktury ROD. Budżety partycypacyjne są niemalże w każdym małym miasteczku i w każdej dużej aglomeracji. Wystarczy złożyć projekt i zmobilizować wszystkich działkowców ogrodu, ich rodziny i przyjaciół, by poparły dany projekt. Razem możemy więcej. Pokażmy to także w lokalnych głosowaniach na projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

 

AH

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio