Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Goście podczas Krajowych Dni Działkowca - 29.08.2015

Uroczystość Krajowych Dni Działkowca w Tczewie swoją obecnością zaszczycili: Premier Ewa Kopacz, minister środowiska Maciej Grabowski parlamentarzyści wszystkich ugrupowań, w tym posłowie PO: Jan Kulas, Jerzy Borowczak, Sławomir Neumann, poseł PiS: Kazimierz Smoliński, posłowie SLD: Zbyszek Zaborowski i Joanna Senyszyn, poseł Twojego Ruchu: Andrzej Lewandowski.

  Licznie przybyli także przedstawiciele władz lokalnych m.in. Wojewoda Pomorski Michał Owczarczak, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskie Krzysztof Trawicki, Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłoci, Przewodniczący Rady Miasta Tczewa Mirosław Augustyn, Sekretarz Miasta Tczewa Katarzyna Lejna, Starosta Powiatu Tczewskiego Tadeusz Dzwonkowski, Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski, Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Grusz i Sekretarz gminy Nowy Tomyśl Danuta Gielec.

Mieczysław Struk: dziękuję wam za wspólnotę działania

- Witamy was w sercu Kociewia, na Pomorzu – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. Zwrócił uwagę zgromadzonych, że ogrody działkowe to dziś to piękne miejsca w niemal każdym większym mieście i mieście powiatowym.

- Słyszałem niedawno słowa od działkowca, że nie wyobrażam sobie życia bez mojego ogrodu działkowego. Każdy z was może to powiedzieć o sobie - wskazywał. Wyraził zadowolenie z faktu, że pojawia się młode pokolenie, które chce mieć działki i chce mieć swój mały świat, w który może uciec, by odpocząć, integrować się z rodziną i odpoczywać. - Jesteście też przyjaciółmi samorządów, nie destruktorami, ale przyjaciółmi, którzy wpływają na budowę społeczeństwa obywatelskiego - mówił. Podkreślał, ze działkowcy to wspólnota, którą użytkownicy ogrodów tworzą nie w teorii, a w sposób praktyczny. - Wspólnotę, która chce działać na rzecz zaspokojenia własnych aspiracji i lokalnych środowisk i za to wam dziękujemy - mówił. Dziękował działkowcom m.in. za to, że władze mogły wybudować w Gdańsku wielki stadion przenosząc ROD w inne miejsce, za to, że działkowcom nie przeszkadzają latające samoloty i za to, że włączają się w prace na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Wspomniał o tym, że w Gdańsku i Słupsku władza samorządowa wypracowała model współprac, by razem z działkowcami poprawiać stan środowiska naturalnego.  - Chcielibyśmy, byście mogli państwo być nosicielami idei w tych strukturach i beneficjentami środków unijnych – dodał. Mówił o tym, że piękne miasta to nie tylko te, gdzie powstają piękne budynki, ale gdzie trwa wieloletnie praca na rzecz zieleni. - Wy macie w tym temacie niezwykłe doświadczenie i zasługi – wspomniał Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

Mirosław Pobłocki: Tczew był i będzie przyjazny działkowcom i ogrodom

 - Witam dla gościnnej dla działkowców ziemi tczewskiej. Tczew stoi działkami, jest i był przyjazny dla ogrodów i tak już zostanie – mówił Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Prezydent Tczewa wspomniał o jubileuszach trzech tczewskich ogrodów, które zostaną podczas tej uroczystości uhonorowane pucharami i dyplomami. – Świadczy to o tym, że mamy długoletnią tradycję ogrodów na tych terenach, a także o tym, że te ogrody wciąż powstają, a to znaczy, że jest na nie zapotrzebowanie – mówił Prezydent Tczewa. Podkreślał, że niewątpliwie jest w tym fenomen, że ludzie mieszkający w bloku tęsknią do ziemi i szukają kontaktu z nią właśnie poprzez działki.

 Następnie nagrodzono wyróżnionych w konkursie krajowym „Wzorowa Działka 2015r.”. Wśród nich znaleźli się: Dorota i Józef Śmigieł z ROD „Irena” w Inowrocławiu, Regina i Wojciech Kosteccy z ROD „Janowo” w Rumii, Regina i Stefan Kolenda z ROD” Aster” w Opolu, Joanna i Mirosław Kuczyńscy z ROD „Fadom” w Iławie, Gertruda i Jan Wojciechowscy z ROD „100-lecia Zakładów Mięsnych” z Torunia.  Użytkownicy tych działek otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe o wartości 500zł oraz wydawnictwa związkowe i roczną prenumeratę miesięcznika „działkowiec”.

 Joanna Senyszyn: jesteście solą polskiej ziemi

 - Drogie siostry i bracia działkowcy. Jesteśmy rodziną – powitała zgromadzonych posłanka SLD i wiceprzewodnicząca tej partii Joanna Senyszyn.

 Posłanka Senyszyn podkreślała, że to dzięki ogrodom działkowym społeczeństwo ma gdzie wypoczywać, rozwijać swoje pasje i hobby. - Możemy jeść papierówki, antonówki i malinówki oraz inne zapomniane gatunki jabłek, które nie funkcjonują przemysłowo. To dzięki ROD możemy cieszyć się zdrową żywnością, to dzięki waszej pracy piękniejsze są miasta i za to wam serdecznie dziękuję - mówiła. – Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji to piękne hasło – dodała przypominając, że działkowcy wspólnie walczyli o to, by ogrody nie zostały oddane deweloperem i nie zostały zniszczone. - Dzięki wspólnym działaniom to się udało. Gratuluję wam wytrwałości w dążeniu do tego, by utrzymać wasze piękne i zielone ogrody działkowe – mówiła wiceprzewodnicząca SLD.

 - To wy jesteście solą polskiej ziemi i rozpiera mnie duma, kiedy na was patrzę – mówiła przekazując serdeczne pozdrowienia od całej Lewicy i przewodniczącego Leszka Millera.

 

Jacek Gursz: nie wyobrażam sobie miasta bez ogrodów

 Głos zabrał też Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz, który pozdrowił zgromadzonych w imieniu wszystkich wielkopolskich. – Nie wyobrażam sobie miasta bez wsparcia i działalności ROD. To, co się dzieje tam, to zaczątek obywatelskiego społeczeństwa i miejsce wielu fantastycznych inicjatyw i rzeczy, które tworzą się dla miast. Życzę wam wszystkiego dobrego. Mając takie władze i takiego prezesa oraz wsparcie pani premier jestem spokojny o przyszłość ogrodów działkowych – mówił życząc działkowcom, by ogrody działkowe były dla nich źródłem nieustającej radości.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.