Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Zakończyły się Krajowe Dni Działkowca w Tczewie - 29.08.2015

„Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji” pod takim hasłem przewodnim na Bulwarach Nadwiślańskich w Tczewie odbywały się 56. obchody Krajowych Dni Działkowców. Było tłumnie, gwarnie i radośnie. Działkowcy przywieźli ze sobą piękne kosze dożynkowe, które pięknie ozdobiły scenę w namiocie, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

Panowała przyjacielska i serdeczna atmosfera wspólnego świętowania, która na długo zapisze się w pamięci uczestników zgromadzonych na krajowym święcie Dni Działkowca.

 W obchodach uczestniczyło ponad 700 działkowców z całej Polski, a także zacni goście. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Premier Ewa Kopacz, minister środowiska Maciej Grabowski parlamentarzyści wszystkich ugrupowań, w tym posłowie PO: Jan Kulas, Jerzy Borowczak, Sławomir Neumann, poseł PiS: Kazimierz Smoliński, posłowie SLD: Zbyszek Zaborowski i Joanna Senyszyn, poseł Twojego Ruchu: Andrzej Lewandowski.

  Licznie przybyli także przedstawiciele władz lokalnych m.in. Wojewoda Pomorski Michał Owczarczak, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki, Przewodniczący Rady Miasta Tczewa Mirosław Augustyn, Sekretarz Miasta Tczewa Katarzyna Lejna, Starosta Powiatu Tczewskiego Tadeusz Dzwonkowski, Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski, Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Grusz i Sekretarz gminy Nowy Tomyśl Danuta Gielec.

 Uroczyste rozpoczęcie

Obchody Krajowych Dni Działkowca rozpoczęły się od uroczystej gali wprowadzenia sztandarów. W rytm melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą Torpeda do sali - w asystach reprezentantów środowiska działkowców - wkroczyło 29 pocztów sztandarowych reprezentujących okręgowe zarządy i rodzinne ogrody działkowe z całej Polski. Następnie uczestnicy odśpiewali hymn państwowy i hymn działkowców.

Uroczystego otwarcia dokonał prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który w pierwszych słowach serdecznie powitał wszystkich uczestników oraz przybyłych gości. Prezes PZD, a także zebrani goście gorącymi brawami powitali premier Ewę Kopacz. - Wszyscy wiemy, jak wiele znaczy Pani sympatia dla ogrodów działkowych i obecność na najważniejszym dla nas święcie – mówił Prezes Eugeniusz Kondracki. W sposób szczególny powitał też gospodarza miasta prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego-  przyjaciela działkowców, który otworzył bramy Tczewa nie tylko na istnienie i tworzenie ROD, ale też na wspólne świętowanie Krajowych Dni Działkowca przez działkowców i mieszkańców Tczewa wraz z przybyłymi na tę imprezę gośćmi.

 - Wiwat Zielona Rzeczpospolita! -  jak to pięknie i dumnie brzmi już od tylu lat – mówił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Przypomniał historię hymnu, który działkowcy przyjęli wraz z całym dorobkiem ruchu ogrodnictwa działkowego już w latach 30. ubiegłego stulecia. Prezes podkreślił, że zarówno wtedy, gdy wybierano te słowa na hymn, jak i dziś, najlepiej oddają one cel i potrzebę istnienia ROD.

 

Premier Ewa Kopacz świętowała z działkowcami

Po raz kolejny szefowa rządu zapewniła środowisko działkowe o swoim wsparciu i przyjaźni. Premier Ewa Kopacz obecna była także na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD, gdzie Związek uchwalał niezwykle ważny dla całego środowiska działkowego statut, który jest swoistą konstytucją dla całej organizacji. Premier ponownie zatem zadeklarowała działkowcom pomoc w pokonywaniu wszelkich trudności. -Jestem do państwa dyspozycji. Niezależnie od tego jak potoczą się moje dalsze losy, macie we mnie prawdziwego przyjaciela na zawsze - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas wystąpienia na uroczystościach 56. Krajowego Dnia Działkowca w Tczewie.
 
W jej ocenie działkowcy są dobrym przykładem tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego. - Jesteście dobrze zorganizowani, potraficie w tych wyjątkowych chwilach bardzo szybko się zmobilizować i bronić swoich racji, ale również zabiegać o to, by prawodawstwo tworzone w polskim parlamencie służyło tym, którzy mają swoją wielką pasję - powiedziała zwracając się do działkowców.
 

Premier doceniła pracę działkowców i PZD na rzecz ogrodów działkowych, a także uroczyste obchody Krajowych Dni Działkowca.  - Dzisiejsze święto wiele dla was znaczy. Rozwinęliście swój skrót PZD, jako Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji. Niech zazdroszczą wam ci, którzy swoich ogródków nie mają. To dla was pasja stworzona z miłości do zieleni i waszych bliskich, których gościcie na działkach. Potraficie szybko się mobilizować i bronić swoich racji - chwaliła działkowców Premier Ewa Kopacz. (czytaj więcej)

 

Prezes PZD: liczba działkowców wciąż rośnie

Eugeniusz Kondracki, Prezes Polskiego Związku Działkowców, podkreślił, że święto Krajowych Dni Działkowca cieszy się długą tradycją. Wspomniał o sukcesach działkowców i PZD, które są dobrą okazją do dzisiejszego świętowania.

Prezes wspomniał też o potrzebie istnienia ogrodów działkowych i ich rozwoju z wykorzystaniem środków unijnych. - Obserwujemy ciekawe zjawisko: ludzie coraz chętniej przychodzą do ogrodów i dopytują o działki. Wśród nich nie brakuje młodych małżeństw - dodał Eugeniusz Kondracki. - Chcemy budować ogrody przyszłości, aby służyły nie tylko działkowcom, ale i mieszkańcom miast jako tereny zielone. Jesteśmy na to otwarci. Podkreślił, że Związek chce korzystać ze środków unijnych np. w kwestii odnawialnych źródeł energii.

Prezes Eugeniusz Kondracki w swoim wystąpieniu wspomniał również, że liczba działkowców wciąż rośnie, chociaż, jak powiedział, "wydawałoby się, że będzie odwrotnie". PZD liczy sobie już 1,1 mln członków. Z ideą ogrodnictwa działkowego w Polsce związanych jest jeszcze więcej, bo w sumie ponad 4 mln ludzi.  - To ci którzy kopią, sieją, zbierają i wypoczywają i to bardzo cieszy, bo to dowodzi, że tradycja, którą reprezentujemy, będzie się rozwijała - tłumaczył.

Prezez PZD podziękował także za ogromną pracę, jaką każdego dnia wykonują na rzecz ogrodów działkowych struktury związku, okręgowe zarządy, zarządy ROD i sami działkowcy. - Nie byłoby nas dziś tutaj, gdyby nie wy i wasza wytrwała praca – podkreślał. Na koniec pozdrowił całą rzeszę działkowców, która tkwi w jedności, docenia tę jedność i wie, że razem możemy wiele. - Realizując tę jedność w PZD mamy przed sobą przyszłość – powiedział. (czytaj więcej)


Wśród gości Krajowych Dni Działkowca był m. in. minister środowiska Maciej Grabowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W ciepłych słowach wyrażał się zarówno o istnieniu ogrodów działkowych w miastach, jak i pracy samych działkowców na rzecz społeczności miejskich. Zrzeszonych w PZD działkowców nazwał przyjaciółmi samorządów - Tworzycie wspólnotę, która chce działać nie tylko dla zaspokajania swoich aspiracji, ale także na rzecz lokalnych społeczności - powiedział Marszałek Struk.

 

Premier i Prezes PZD wręczyli nagrody w konkursie "Wzorowa Działka 2015"

Niezwykle ważną częścią uroczystości było nagrodzenie uczestników konkursów krajowych, które są tradycją Związku. Po uroczystych przemówieniach Premier Ewy Kopacz, Prezesa PZD i Marszałka Województwa Pomorskiego,  Józef Noski, członek KR PZD i prezes okręgu śląskiego ogłosił laureatów „Wzorowej Działki 2015”. Nagrody wręczyła Premier Ewa Kopacz wspólnie z  Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim.

Wśród nagrodzonych działkowców znaleźli się: Łucja i Wiesław Ilkiewicz z ROD „Jutrzenka” w Gliwicach, Janina i Mieczysław Marek z ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu, Alina i Stanisław Koncewicz z ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej, Dorota i Krzysztof Karaśkiewicz z ROD „Piast” w Szczecinie, Barbara i Jacek Typrowicz z ROD „Relaks” w Gorzowie Wlkp., Dorota i Jan Głowacz z ROD „Pod Dębami” w Miliczu, Bernardyna i Henryk z ROD „Słonecznik” w Trzciance i Anna Marcinek z ROD „Góra Zabełecka’ w Nowym Sączu.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe o wartości 1 000 zł oraz wydawnictwa związkowe i roczną prenumeratę miesięcznika „działkowiec”.

 

Wiceprzewodnicząca SLD Joanna Senyszyn: jesteście solą polskiej ziemi

Podczas uroczystości głos zabrali też obecni na Krajowych Dniach Działkowca goście. Posłanka Senyszyn podkreślała, że to dzięki ogrodom działkowym społeczeństwo ma gdzie wypoczywać, rozwijać swoje pasje i hobby. - Gratuluję wam wytrwałości w dążeniu do tego, by utrzymać wasze piękne i zielone ogrody działkowe– mówiła wiceprzewodnicząca SLD. - To wy jesteście solą polskiej ziemi i rozpiera mnie duma, kiedy na was patrzę – mówiła przekazując serdeczne pozdrowienia od całej Lewicy i przewodniczącego Leszka Millera.

Głos zabrał też Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz, który w imieniu wszystkich wielkopolskich samorządowców pozdrowił wszystkich zgromadzonych na Krajowych Dniach Działkowca działkowców i gości.

Prezydent Tczewa wspomniał o jubileuszach trzech tczewskich ogrodów, które zostaną podczas tej uroczystości uhonorowane pucharami i dyplomami. – Świadczy to o tym, że mamy długoletnią tradycję ogrodów na tych terenach, a także o tym, że te ogrody wciąż powstają, a to znaczy, że jest na nie zapotrzebowanie – mówił Prezydent Tczewa.

W dalszej części uroczystości nagrodzono wyróżnionych w konkursie krajowym „Wzorowa Działka 2015r.” i laureatów oraz nagrodznych w konkursie "Najlepszy ROD roku 2015". Wśród wyróżnionych użytkowników najlepszych działek znaleźli się: Dorota i Józef Śmigieł z ROD „Irena” w Inowrocławiu, Regina i Wojciech Kosteccy z ROD „Janowo” w Rumii, Regina i Stefan Kolenda z ROD” Aster” w Opolu, Joanna i Mirosław Kuczyńscy z ROD „Fadom” w Iławie, Gertruda i Jan Wojciechowscy z ROD „100-lecia Zakładów Mięsnych” z Torunia.  Użytkownicy tych działek otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe o wartości 500zł oraz wydawnictwa związkowe i roczną prenumeratę miesięcznika „działkowiec”.

Z kolei główna nagroda i tytuł „Najlepszego ROD Roku 2015” trafił w ręce działkowców z ogrodu im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu. W kategorii „Najlepszy ROD Roku 2015” laureatami zostali również: „Kolejarz” w Inowrocławiu, „Słoneczko” w Sokołowie Podlaskim, „Miedzianka” w Polkowicach, „Fadom” w Iławie oraz „Góra Zabełecka” w Nowym Sączu. Wszystkim uczestnikom konkursu „Wzorowa Działka Roku 2015” zostaną wręczone dyplomu uczestnictwa, zestaw wydawnictw związkowych i roczna prenumerata miesięcznika „działkowiec”. Natomiast do wszystkich ogrodów, które walczyły o miano „Najlepszego ROD Roku 2015” trafi zestaw wydawnictw związkowych, które wzbogacą ogrodowe biblioteki.

Prezez OZ PZD w Łodzi Izabela Ożegalska wyczytała osoby odznaczone odznaczeniami związkowymi za Zasługi dla PZD. Otrzymali je m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i sekretarz Miasta Tczewa Katarzyna Mejna. Prezesowi PZD Eugeniuszowi Kondrackiemu przy wręczaniu odznaczeń towarzyszył I wiceprezes PZD Tadeusz Jarzębak.

Odznaczenia związkowe

 Prezydium KR PZD w drodze uchwały nadało odznaczenia także działaczom związkowym „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” i Złote Odznaki „Zasłużony Działkowiec”.  Odznaczenia wręczył prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki.

Krajowe Dni Działkowca to wyjątkowe święto z ponad stuletnią tradycją, mające na celu podsumowanie całorocznej działalności i wyróżnienie najpiękniejszych działek, najlepiej zarządzanych ogrodów, a także uhonorowanie wyróżniających się działkowców. Lista uhonorowanych działaczy dostępna będzie na stronie www.pzd.pl w najbliższy poniedziałek.

Podczas święta działkowców Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wręczył także puchary tczewskim ogrodom, które obchodzą swoje jubileusze, są nimi: ROD im. Kopernika (80 - lecie), ROD im. Sienkiewicza (60 - lecie) oraz ROD „Wiosna” (40 - lecie). Warto jednocześnie wspomnieć, że 2015 rok jest jubileuszem wielu polskich rodzinnych ogrodów działkowych, a wśród tegorocznych „solenizantów” najstarszym jest ROD „Powstaniec” w Chorzowie, który obchodził setne urodziny.

Prezesi uhonorowani za trud i pracę na rzecz ROD

Prezydium KR PZD zdecydowało o uhonorowaniu zasłużonych prezesów zarządów ROD, którzy zakończyli swoją posługę wraz z końcem minionej kadencji. To wydarzenie bezprecedensowe, bowiem po raz pierwszy w historii Związku wyróżniono tak liczną grupę pracujących społecznie Prezesów ROD. To osoby, które przez wiele lat, czesto kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, pełniły swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem. Są oni nie tylko doceniani przez własnych działkowców z ogrodu, ale też przez wszystkie struktury Związku. To osoby z pasją i ogromną wiedzą na temat funkcjonowania ogrodów, dbania o ich interesy i godzenia interesów często wielu osób z korzyścią dla wszystkich. Ich oddanie dla PZD, czynna praca w obronie ustawy o ROD oraz Związku, przyczyniły się do budowania wspólnego dobra, jakim są ogrody działkowe. Przez wiele lat wspólnie tworzyli historię polskiego ogrodnictwa działkowego. W sumie w całej Polsce uhonorowano ponad 342 byłych Prezesów ROD, którzy przestali pełnić swoje funkcje.

Podczas uroczystej gali Krajowych Dni Działkowca słowo pisane, dyplom oraz upominek w postaci wiecznego pióra otrzymali wybrani przedstawiciele tej grupy, reprezentujący wszystkie okręgi. Wśród nich są zasłużeni prezesi: Roman Rybarczyk  z ROD "Zielony Gaj" w Bydgoszczy, Aleksander Kozłowicz z ROD "Bażantarnia" w Elblągu, Jan Bednarz z ROD "Fortuna" w Skórczu, Hanna Stankiewicz z ROD "Weteran" w Gorzowie Wielkopolskim, Janusz Michalski z ROD "Oaza" w Białogardzie, Stanisłąw Chaim z ROD "Lena" w Złotoryi, Tymoteusz Bubak z ROD "Dębowa" w Białej Podlaskiej, Czesłąw Just z ROD "Azalia" w Łodzi, Marian Bujak z ROD "Tramwajarz" w Krakowie, Marian Socała z ROD "Ursynów" w Warszawie, Stanisłąw Medyk z ROD "Przyszłość" w Namysłowie, Aleksander Kubiak z ROD im. Broniewskiego w Okonku, Krzysztof Mazur z ROD "Hutnik II" w Stalowej Woli, Krystyna Piotrkowiak z ROD "Pieczurki" w Białymstoku, Gabriel Kolenda z ROD im. M.Konopniskiej w Gnieźnie, Eugeniusz Ryngwelski z ROD "Odrodzenie" w Bytowie, Marian Rosiński z ROD "SFUP" w Świdnicy, Józef Kościółka z ROD "Mieszka I" w Szczecinie, Józef Nawoj z ROD "Wypoczynek" w Rudzie Śląskiej, Zofia Baran z ROD "Nad Strumykiem" w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jan Trzaska z ROD "Flisak" w Toruniu, Władysław Orzeł z ROD "Łączność" w Olsztynie, Zbigniew Stiller  ROD "Wiosna" w Jelczu-Laskowicach i Franciszek Bors z ROD "Związkowiec" w Żarach.

 Porozumienie o współpracy z działkowcami

W czasie uroczystości nastąpiło także uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy reprezentującym Województwo Pomorskie Marszałkiem Mieczysławem Strukiem, a reprezentującym OZ PZD w Gdańsku Prezesem Czesławem Smoczyńskim i Prezesem OZ PZD w Słupsku.

Na zakończenie nagrodzono uczestników biorących udział w wystawie ciast z owocami ogrodowymi. Ekspozycja cieszyła się ogromną popularnością. W sumie zgłoszono ponad 40 ciasta.

 

Na działkowców czekało wiele atrakcji tj. wystawa koszy dożynkowych i ciast drożdżowych z owocami z rodzinnych ogrodów działkowych, a także warsztaty artystyczne czy dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci. Będzie można także odwiedzić stoiska tczewskich ROD, Koła Gospodyń Wiejskich z Tczewskich Łąk, Koła Łowieckiego „Szarak” i „Kociewiak”, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Urzędu Miejskiego i Straży Miejskiej. Podczas imprezy była nawet wystawa gołębi, kiermasz cebulek ogrodowych, sprzedaż wędlin i miodów, a nawet… stoisko góralskie. Nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Krajowa Rada PZD zadbała o pełne wyżywienie uczestników i upominki dla wszystkich działkowców, którzy przyjechali na tę uroczystość ze wszystkich regionów Polski.

Jedyny taki dzień w roku

Uczestnicy imprezy bardzo chwalili doskonałą organizację tegorocznych obchodów Krajowych Dni Działkowca oraz atmosferę, jaka panowała na tczewskich Bulwarach Nadwiślańskich. Mieszkańcy Tczewa okazali się niezwykle gościnni dla działkowców i licznych gości, któzy w ten sobotni dzień nawiedzili Tczew. Dzialkowcom sprzyjała też pogoda - było słonecznie i ciepło, co sprzyjało radosnemu biesiadowaniu i nawiązywaniu przyjaźni. Uczestnicy Krajowych Dni Działkowca mogli posilić się grochówką z prawdziwego zdarzenia i posłuchać koncertów lokalnych artystów. Był śmiech, rozmowy, muzyka i tańce. Było radośnie, gwarno, a także podniośle i uroczyście. Była radość i przyjacielska atmosfera, wokół której nie można było przejść obojętnie.

Z pewnością minione obchody Krajowego Dnia Działkowca na długo zapadną w pamięci wszystkich uczestników tego święta. Wyróżnieni i nagrodzeni cennymi nagrodami działkowcy, zarządy i ogrody, nabrali nowych sił do podejmowania kolejnych wyzwań i wysiłków na rzecz budowania i rozwoju ogrodów działkowych.

Ci, którzy przyjechali z całej Polski, by wspólnie z innymi działkowcami świętować i cieszyć się wspólnym sukcesem ogrodów, działkowców i Polskiego Związku Działkowców, podkreślali, że jest to święto wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Nigdy dotąd bowiem na tym święcie nie było tak wysokiej reprezentacji władz państwowych w postaci szefa Rady Ministrów. Wielu działkowców podkreślało, że ten dzień z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego ogrodnictwa działkowego. Deklaracje Pani premier działkowcy przyjęli z radością i wiarą w lepsze jutro, w którym nie będę musieli nieustająco martwić się o swój dalszy byt i walczyć o przetrwanie, tak jak przez ostatnie lata. Żal było odjeżdżać. Kolejne Krajowe Dni Działkowca już za rok.

 

Tekst: AH

Zdjęcia: AD i MM

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.