Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

XVI święto ogrodów w Połczynie Zdroju - 24.08.2015

Połczyńskie Święto Ogrodów jest imprezą niezwykle popularną w Połczynie Zdroju. Co roku biorą w niej udział setki osób działających w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, a także liczni mieszkańcy, kuracjusze i turyści. Co roku impreza zachwyca dorodnymi plonami wyhodowanymi przez działkowców, atrakcyjną loterią i barwnym kiermaszem.

XVI Święto Ogrodów w Połczynie Zdroju

Połczyński zabytkowy park o tej porze roku prezentuje się wyjątkowo pięknie. Jeśli do tego dodać urocze, wypełnione  domowymi pysznościami, wypiekami, nalewkami, miodami i barwnymi kwiatami stragany, to doprawdy wygląda bajkowo. Trudno się dziwić, że Połczyńskie Święto Ogrodów, co roku przyciąga tłumy.

Święto ogrodów w Połczynie Zdroju

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od wręczenia  srebrnych odznaczeń dla najbardziej zasłużonych działkowców,  działaczy i założycieli Rodzinnych Ogrodów. W Połczynie Zdroju Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest 6, a jeden z nich TALIZMAN obchodził dziś swoje 40 lecie, co zostało uczczone pysznym, owocowym tortem urodzinowym. Terasa Karolczak - prezes ROD TALIZMAN - odbierając  srebrną odznakę i złoty puchar wzruszona dziękowała wszystkim, z którymi od lat współtworzy rodzinne ogrody. Jak zapewnia Pani Teresa - działkowanie jest dla każdego i dla młodych i dla starych. Jest to ten rodzaj aktywności, który integruje wszystkich i co najważniejsze oprócz relaksu gwarantuje możliwość nawiązania wspaniałych relacji sąsiedzkich i przyjaźni na całe lata.

Święto ogrodów w Połczynie Zdroju

Jak powiedziała nam burmistrz miasta i gminy Połczyn Zdrój Barbara Nowak -dziś mamy powody do radości bo świętujemy sukces, który osiągnęli  nasi działkowcy na przestrzeni 40 lat funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych. A  ogrody działkowe to wizytówka Połczyn Zdroju. Wystarczy zauważyć, że rozciągają się one na obrzeżach Połczyna, praktycznie w każdym kierunku, nie tylko zdobiąc nasze miasto, ale i zapewniając rekreację naszym mieszkańcom.  Połczyńskie święto działkowców jest jak co roku niezwykle udane. Impreza zgromadziła setki osób, nie tylko właścicieli ogródków działkowych, których w Połczynie jest ponad 550, ale także licznych kuracjuszy i mieszkańców.

Święto ogrodów w Połczynie Zdroju

Przyczyną ogromnej popularności imprezy jest niewątpliwie bardzo atrakcyjna loteria, na której każdy spośród 550 zgłoszonych działkowców ma szanse wygrać wartościową nagrodę.  Jak powiedział nam dyr. Centrum Kultury  w Połczynie Zdroju Tomasz Chmielewski w tym roku, dzięki sponsorom udało się nam ufundować bardzo atrakcyjne nagrody. Są to między innymi po podkaszarki, spryskiwarki, węże ogrodowe, sprzęty ogrodowe renomowanych firm - typu szpadle, siekiery, sekatory, a główną bardzo wartościową nagrodę stanowi kosiarka do trawy.  Nic dziwnego, że emocji przy losowaniu jest wiele, a  mieszkańcy uwielbiają wprost ten aspekt działkowego święta.

Święto ogrodów w Połczynie Zdroju

Ryszard Nowak V-ce prezes okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Koszalinie zachęcał młodych ludzi do wstępowania w szeregi działkowców. Jak powiedział nam - dzisiaj na działkach następuje wymiana pokoleniowa, coraz więcej jest młodych ludzi, jednak ci ze swoich działek korzystają w zupełnie inny sposób. Dla nich działka oznacza rekreacje, zabudowę dla dzieci basenik, dla osób starszych to jest  przede wszystkim uprawa warzyw, kwiatów i owoców.

Święto ogrodów w Połczynie Zdroju

To właśnie warzywa i owoce, pięknie udekorowane zdobiły stoiska poszczególnych ogródków działkowych ustawionych w szpaler w głównej części zabytkowego parku. Dorodne kalarepki kapusty, czerwone buraki, różne odmiany ziemniaków, słodka cebulka, pomidorki to wszytko można było dziś podziwiać, skosztować i kupić na stoiskach. A wszystko to, oczywiście nie pryskane i w najlepszym gatunku. Wieczorem piknik zakończył się wspólną zabawą  przy muzyce i tańcami.

Artykuł i zdjęcia własnością redakcji Gawex TV

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.