Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Mój Ogródek” tworzymy razem z naszymi czytelnikami! - 20.08.2015

Wrzesień to miesiąc w którym przeplata się lato z jesienią. Z jednej strony przykro nam żegnać się z letnim klimatem działki – z leżakiem i odpoczynkiem, z drugiej myślimy już o wiośnie – co na niej posadzić i dosadzić, aby w kolejnym sezonie ponownie nas urzekła swoim wyglądem.

Warto sięgnąć do nowego, wrześniowego wydania „Mojego Ogródka” i skorzystać z naszych letnio-jesiennych rad i pomysłów, tak aby działka i ogród, były jeszcze piękniejsze. Zajrzyj do „Mojego Ogródka”, naprawdę warto!

Rośliny cebulowe to rośliny niezwykłe. Są różnorodne w kolorze i w wyglądzie i przez to takie magiczne. W artykule podpowiemy – jakie gatunki najlepiej wybrać, kiedy sadzić i na jaką głębokość.

Z pozoru mało widoczny element rabaty – ściółka, może mieć bardzo duże znaczenie. Wszystko zależy od tego – co użyjemy, w jakim kolorze i w jakich ilościach.

Lilie to królowe wśród roślin cebulowych. Wyróżniają się nie tylko wzrostem, ale również kolorem i kształtem kwiatowych kielichów. Warto poznać je lepiej i wybrać na działkę te najpiękniejsze.

• Ciąć, czy nie ciąć?

Cięcie przekwitłych kwiatostanów – bylin, drzew i krzewów jest zabiegiem, który ma wiele pozytywnych aspektów. Warto je poznać, aby cieszyć się pięknymi ogrodowymi nasadzeniami.

• Iglaki z sadzonek

Koniec sierpnia i początek września to doskonały termin na pozyskanie sadzonek – ciekawych odmian roślin iglastych. Podpowiadamy – z czego można uzyskać sadzonki, jak je pozyskać , jak przygotować do sadzenia oraz jak pielęgnować?

Ogród żegna się z latem

Wrzesień to bardzo pracowity miesiąc. W tym okresie wykonujemy wiele niezbędnych czynności, które sprawią, że nasza działka przywita nowy sezon dokarmiona, nawodniona i odmłodzona. Sprawdź, co czeka każdego działkowca i ogrodnika w nadchodzących tygodniach.

Klony palmowe i japońskie to niskie krzewy o oryginalnym pokroju i przepięknym jesiennym przebarwieniu liści. Warto wiedzieć – jak je kupować, co lubią i gdzie je komponować na działce.

Klematisy to pnącza o przepięknych kwiatach. Królują wiosną i latem, jednak są też takie gatunki, które podziwiać można aż do listopada. Warto więc poznać te odmiany, które będą ozdoba naszej działki do późnej jesieni.

• Salsefia

To warzywo korzenne, które przypomina swym wyglądem skorzonerę. Salsefię spożywa się ją po ugotowaniu. Ma smak delikatny, lekko mączasty. Aby urozmaicić swoja dietę, warto zainteresować się tym warzywem.

Por jest składnikiem prawie każdej zupy – bo występuje w pakiecie tzw. włoszczyzny. Rzadko sięgamy po niego w innych okolicznościach, a szkoda, bo dobroczynne właściwości tego warzywa są naprawdę duże.

Seler naciowy i listkowy oraz pietruszka naciowa to warzywa aromatyczne o właściwościach leczniczych. Warto poznać ich domową i ogrodową uprawę, aby mieć je pod ręką przez okrągły rok.

Świat rośli sadowniczych jest pełen niespodzianek, które warto uprawiać na swojej działce. W bieżącym numerze przedstawiamy: bez czarny, świdośliwę, morwę i czeremchę.

• Tajemnica podkładek

Dobór właściwej podkładki dla odmiany ma duże znaczenie, gdyż decyduje o wielkości drzewa, plonowaniu a także o jakości owoców. Warto więc sprawdzić jest idealna podkładka?

Kompoty zrobione, musy jabłkowe również, może czas zaszaleć i zrobić domowe cydry. W bieżącym numerze polecamy cydry jabłkowe i gruszkowe.

Jesienne ogrodowe kadry – przy ścieżce, w miejscu wypoczynkowym, na trawniku – są doskonałą ściągawką, inspiracją, która przyda się przy uzupełnianiu jesiennych nasadzeń na rabatach.

Noc to idealny moment na zabawę światłem i cieniem. Dzięki takiej „zabawie”, można odkryć działkę na nowo – dostrzec elementy i detale niewidzialne w ciągu dnia, bo przesłonięte – zdominowane pięknem kwitnących roślin.

Zioła dobre są na wszystko. Można z nich zrobić napary, octy i oleje a także zdrowe winka i nalewki. Warto sprawdzić z czego można zrobić takie domowe, wzmacniające lekarstwa na jesienne i zimowe dni.

• Borelioza

W tym roku kleszcze nie atakowały tak, jak w latach ubiegłych. Jednak, aby nie tracić czujności – gdyż ich okres żerowania trwa aż do listopada, warto poznać groźną chorobę – boreliozę, którą mogą przenosić te drobne pajączki.

• Zioła dla kobiet

Każdy z nas jest inny i potrzebuje coś innego. W bieżącym numerze przedstawiamy zioła dla kobiet, pomocne na różne dolegliwości.

Len, sezam, owiec, chia, mogą być doskonałym uzupełnieniem naszych potraw – koktajli, ciast i zup. Są zdrowe i ciekawe w smaku. Warto poznać je bliżej, aby móc umiejętnie je wykorzystać.

Jeśli lubimy podjadać, a mamy nadmiar owoców, to warto wówczas zrobić domowe czipsy. Takie przekąski są smaczne, a do tego zdrowe.

Chwast to rośliny niepożądane w ogrodzie. Są groźną konkurencją dla naszym nowych nasadzeń. Warto więc poznać skuteczne metody walki z nimi i to zarówno z chwastami rocznymi, jak i wieloletnimi.

• Głębokość sadzenia

Jesień to czas sadzenia roślin zarówno ozdobnych, jak i sadowniczych. W bieżącym numerze podpowiadamy – jak to zrobić najlepiej, bo różne gatunki sadzi się inaczej.

Działka wolna od chemii, to działka zaplanowana tak, aby jej nasadzenia były odporne lub mało podatne na rożnego rodzaju choroby i szkodniki. Sprawdź odmiany roślin sadowniczych i warzywniczych, które nie wymagają stosowania oprysków chemicznych.

Zapraszamy do lektury „działkowca”, w którym znaleźć można wiele wartościowych, praktycznych i sprawdzonych porad, a także informacje o tegorocznej edycji konkursu – Moja Działka/ Mój Ogród

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego – www.dzialkowiecsklep.pl

Dołącz do nas na  Mój ogródek 

Ciekawe artykuły i praktyczne porady, co miesiąc znaleźć można w „Moim Ogródku”, serdecznie zapraszam, do lektury.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.