Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jak samemu można przewidzieć pogodę? - 19.08.2015

Obecnie, gdy chcemy wiedzieć jaka będzie pogoda to najczęściej sprawdzamy w internecie lub oglądamy telewizję.

Nasi dziadkowie i rodzice nie oglądali prognozy pogody, aby wiedzieć, jaka będzie, bowiem uważnie obserwowali otoczenie.

Zwłaszcza działkowcy powinni bardziej wierzyć temu, co chce nam przekazać otaczająca nas przyroda, bowiem ona wszystko nam powie. Warto obserwować zwierzęta, aby wiedzieć czy będzie padać.

Aby przewidzieć deszcz latem obserwuj pszczoły, bo jeśli latają stosunkowo blisko ula, oznacza to, że będzie padało, jednak nie wcześniej niż za 2 godziny. Gdy jednak pszczoły znajdują się w ulu oznacza to, że będzie padać deszcz w przeciągu 2 godzin.

Aby przewidzieć burzę z deszczem obserwuj zachowanie mrówek. Jeśli zbliża się burza wówczas zamkną one wejście do swojego lokum.

Świeżo usypane kretowiska wróżą nadejście opadów i deszczów.

Aby przewidzieć, czy następnego dnia będzie padać obserwujmy komary i gdy zobaczysz wieczorem roje komarów to oznacza, że przez najbliższe 24 godziny nie zanosi się na deszcz.

Ptaki latające tuż nad ziemią zwykle oznaczają zbliżający się deszcz. Z pewnością nie raz słyszeliśmy ostrzeżenia dziadków, że gdy jaskółki nisko latają należy wziąć ze sobą parasol. Długotrwałych opadów można się spodziewać, gdy ptaszki te wylatują z gniazd także w czasie deszczu, lecz gdy rano widzimy jaskółki wysoko na ziemią, a duże ich stada polują w powietrzu na owady – pogoda stuprocentowa!

Wróbel kąpiący się w kałuży zapowiada to dobrą aurę. Wróble latające w zwartych grupach, radośnie świergocąc prognozują jeszcze kilka dni ładnej pogody. Nic dobrego nie wróży natomiast widok napuszonych wróbli, skubiących swe piórka, bowiem zbliża się wiatr i deszcz. Jednak, gdy deszcz pada już kilka dni, a ptasie świergotanie zacznie powtarzać się to pogoda poprawi się wkrótce.

Żaby koncertują wieczorem to można spodziewać się ładnej pogody, zwłaszcza, jeśli kumkają wyjątkowo donośnie. Pogoda utrzyma się, jeśli żaby siedzą w wodzie i nie wychodzą na brzeg. Natomiast, gdy w ciągu dnia przenoszą się z wody na ląd to z pewnością spadnie deszcz. Kiedy żaby milczą jak zaklęte – zbliża się ochłodzenie.

Koty – gdy myją starannie uszy, zapowiadają deszcz.

Psy – gdy tarzają się w trawie chcą nam przekazać, że idzie brzydka pogoda.

Chrząszcze pojawiające się wieczorem wróżą opady.

Kiedy nadchodzą słoneczne dni pająki budują sieci szeroko i bez obaw, kiedy dni mokre tylko utrwalają swoje pułapki. Kiedy pająk zawisa na długiej nitce, będzie ciepło i sucho, kiedy na coraz krótszej to szykuje się deszcz. Najlepiej, kiedy pająki zabierają się do tkania swoich sieci rankiem oznacza to, że nie będzie padać.

Natarczywe skrzeczenie srok i rechot małych zielonek żabek zapowiada deszcz.

Na kilka godzin przed deszczem przestają latać wszelkie owady a przed zmianą pogody bardziej dokuczliwe są komary i muchy, które wręcz pchają się do pomieszczeń.

Rano rosa na trawie oznacza, że nie będzie padać a jeżeli rosy nie ma można spodziewać się deszczu przed zmrokiem.

Tęcza pojawiająca się w trakcie deszczu oznacza, że zaraz przestanie padać.

Występująca o poranku ostrzega przed pogorszeniem się pogody, a wieczorem odwrotnie, przynosi ze sobą zapowiedź słońca.

Gdy obserwujemy tęczę na wschodzie to można mieć nadzieję, że opady już się zakończyły, chyba, że od zachodu nadciąga nowy niż.

Gdy pada deszcz obserwujmy kałuże, jeśli spadające krople tworzą na powierzchni kałuży pęcherzyki powietrza to oznacza, że burza się już kończy.

Warto zwracać uwagę na chmury. Im wyżej znajdują się na niebie tym lepsza pogoda. Białe i kłębiaste są zapowiedzią długiego rozpogodzenia. Natomiast ruchy chmur przeciwne do kierunku wiatru zapowiadają zbliżanie się chłodnego frontu.

Obserwacja wiejącego wiatru też wiele mówi – Północny wiatr to zapowiedź długiej i ładnej pogody a wiatr z południowego wschodu zapowiada opady i silny wiatr. Gdy wiatr nagle ustaje a temperatura jest wysoka można wkrótce oczekiwać burzy z piorunami.

Gdy dym unosi się ku ziemi to oznacza, że wkrótce może padać deszcz.

Starsi wiekiem mawiają, że gdy „łupie” ich w kościach to zapewne za 2-3 dni pogoda się zmieni.

Te informacje pochodzą od znajomych działkowców oraz ludowych przepowiedzi i chociaż nie ma żadnej gwarancji, że te prognozy się spełnią to są one jednak w moim przekonaniu bardziej wiarygodne od meteorologicznych zapowiedzi.

 

Bogusław Dąbrowski

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.