Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działka kolekcjonerska w ROD „ Radość” w Bydgoszczy - 18.08.2015

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe! Na działce Państwa Wandy i Korneliusza Korniluk o powierzchni 500m2znajduje się około 2000 bylin, krzewów i drzew. Wszystko odpowiednio uformowane i przycięte. Wiele gatunków i odmian roślin znajdujących się na tej działeczce to trudne do zdobycia i uchodzące wśród kolekcjonerów za rarytasy. Wchodząc na działkę uwagę zwraca olbrzymi parasolowaty jałowiec pośredni oraz brak płotu. Dzięki temu, że nie ma płotu architektura ogrodu zyskuje inny wymiar.

Forsycje, derenie, kaliny są prowadzone na drzewka. Sosny formowane na wzór ogrodów japońskich. Przepiękne hortensje bukietowe, lilie drzewiaste o kwiatach około 30 cm średnicy, kolekcja piwonii drzewiastych z sekcji suffruticosa i bylinowych, a w tym odmiany botaniczne takie jak piwonia wittmanniana, p.młokosiewicza i p.tenuifolia. Dla roślin górskich są zbudowane skalniaki. W kolekcji duże zróżnicowanie pod względem wymagań. Jest sosna kosodrzewina, jałowiec wiltona, ale są też miniaturki typu pierwiosnek minima, pierwiosnek łyszczak oraz wiele innych jak np.: alpejskie skalnice poduszkowe, lewizje, dzwonczyny itp. Większość z tych roślin kwitnie wiosną, a niektóre skalnice nawet na przedwiośniu.
Miejsce dla roślin sucholubnych to piaszczysta, wydma na której rosną mikołajki, osty ozdobne, różne odmiany traw typu ostnica Jana, ostnica włosowata, miłki wiosenne, afrykańskie rośliny –delospermy nubigena i cooperi, które swój rodowód mają, aż w rejonie Afryki Południowej.

Stworzone są partie lasu gdzie rosną paprocie, rośliny kwasolubne-azalie, borówki amerykańskie, b.kanadyjskie, jagody kamczackie. Rośnie również jarzębina wyhodowana przez Miczurina o dużych owocach sorbus granatnaja. Wkomponowane oczko wodne zarybione z kwitnącymi nenufarami obrośnięte wokół żurawiną wielkoowocową odmiany Pilgrim.

Orzechy włoskie zamykają ścianę wschodnią działki. Drzewa owocowe- jabłonie ponad 60-letnie i grusza po pniu, których pną się, a to dwukolorowa trzmielina fortunea, a to aktinidie arguta, albo aktinidia kolomikta. Na jednym z drzew po sznurach pionowych pnie się leczniczy cytryniec chiński, który nazywany jest owocem o pięciu smakach. Są też brzoskwinie i nektaryna.

Są i inne owocowe – aronia, maliny, malino-jeżyna, białe i czerwone poziomki, truskawki.
Znajduje się również kącik miniaturyzowanych roślin /bonsai/- 27 letni kasztanowiec, 20-letnia lipa, jałowiec, buk itp.

Działka przyjazna dla środowiska, budki lęgowe dla sikorek, pleszek, mazurków, szpaków. Zaprzyjaźnione sikorki siadające na ręku i ramionach. W głębi ogrodu hotele dla pszczół murarek już zasiedlone.

 

Nie zapomniano również o ziołach- szałwia, melisa, lawenda, ruta, hyzop, oregano, czosnek niedźwiedzi, bergenia cordifolia, gdzie z przefermentowanych i wysuszonych liści pije się aromatyczną herbatę nazywaną na Syberii badan.

Duża część działki jest ściółkowana korą sosnową i zrębkami. Oprócz kory przy uprawie truskawek są stosowane trociny z drzew iglastych, a kompost na warzywniku. Kompostowanie różnych odpadków organicznych jest bardzo pożyteczne bo gleba wzbogaca się w mikroorganizmy i dżdżownice. 


Pan Korneliusz Korniluk jest Społecznym Okręgowym i Krajowym Instruktorem ogrodnictwa działkowego , który udowodnił, że działka to nie tylko rośliny to również świat fauny , który przy umiejętnym zachowaniu się działkowca, pomaga i współtworzy właściwy ekoklimat  działkowy.
 
BM, OZ w Bydgoszczy

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.