Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

ROD im. Staszica w Katowicach - przyjazny i otwarty ogród - 18.08.2015

„ROD im. Staszica to przyjazny, otwarty ogród. Zapraszamy mieszkańców Katowic i okolicy do zwiedzania naszego ogrodu.”

Taki tekst widnieje na stronie internetowej ogrodu. Dlatego bez zastanowienia, wybrałam się z wizytą do ROD im. Staszica w Katowicach, o oprowadzenie mnie po ogrodzie poprosiłam Prezesa Zarządu ROD – Pana Józefa Łęczyckiego.

Już na wejściu zobaczyłam, że działkowcy dbają o wizerunek ogrodu – ładna tablica z nazwą ogrodu oraz nowe ogrodzenie zewnętrzne zrobiły na mnie dobre wrażenie.

Idąc dalej, w głąb ogrodu wrażenie to pozostało, ogród można określić jako zadbany, estetyczny i wypielęgnowany. Widać, że działkowcy z pasja podchodzą do uprawy roślin. Świadczy o tym m.in. charakter działek w większości uprawno - rekreacyjnych, na których prócz gamy roślin ozdobnych, spotykamy drzewa i krzewy owocowe oraz bogato zagospodarowane grządki warzywne.

To co mnie najbardziej urzekło to zapach lilii, który cały czas nam towarzyszył oraz obecne na każdej działce krzewy aronii, których owoce akurat zaczęły dojrzewać.     

Przechadzając się alejkami ogrodu pan Józef opowiadał mi o inwestycjach prowadzonych w ogrodzie, domu działkowca, który wybudowano w 2004 r., o monitoringu, który poprawia bezpieczeństwo w ogrodzie, no i oczywiście o działkowcach i ich działkach.

Mijając kolejne ogródki witaliśmy się z ich użytkownikami, którzy okazali się bardzo sympatycznymi ludźmi. Chętnie zapraszali nas na swoje działki, by pochwalić się swoim dorobkiem.

Na chwilę zatrzymaliśmy się na działce państwa Danuty i Huberta Grzędzielów,  wielokrotnych laureatów konkursów ogrodniczych na szczeblu delegatury i Okręgowego Zarządu. Pan Hubert oprowadził nas po działce, pokazując cenniejsze gatunki roślin, natomiast Pani Danuta przygotowała poczęstunek gdzie nie zabrakło domowych wypieków z działkowymi owocami. Były także wspomnienia i opowieści o początkach ogrodu „Staszic”.

Miałam także okazje zobaczyć ogródek działkowy Pana Prezesa. W centrum części rekreacyjnej króluje lilia, a wokół niej wiele ciekawych odmian bylin. W kolekcje roślin ozdobnych zgrabnie wkomponowane zostały borówki wysokie, maliny i aronie. Z kolei w części warzywniczej nie zabrakło ogórków, pomidorów koktajlowych i fasolki szparagowej.

Każda z działek w ROD im. Staszica zasługuje na uznanie, działkowcy prześcigają się w pomysłach, tworzą oryginalne założenia ogrodowe oraz wkładają wiele pracy w pielęgnacje roślin.  Dodatkowo są bardzo miłymi i otwartymi ludźmi, dlatego w pełni zgadzam się z wpisem, który widnieje na stronie internetowej. 

Dziękuję działkowcom, a także Zarządowi ROD im. Staszica za miłe przyjęcie!

Maria Nocoń, OZ Śląski

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio