Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Pokazy letniego cięcia drzew i krzewów owocowych w rzeszowskich ogrodach - 14.08.2015

Pomimo zwrotnikowych upałów, razem z okręgowym instruktorem SSI Panem Józefem Grochmalem, przeprowadziliśmy pokazy letniego cięcia drzew i krzewów owocowych i ozdobnych w 5 Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Rzeszowie: „Wspólna Niwa”, “im. W. Puchalskiego”, „Handlowiec”,„Malina” i „Przyszłość”. Łącznie w pokazach wzięło udział 66 osób.

 W części sadowniczej przycinaliśmy wiśnie, czereśnie, winogrona, morele, porzeczki i agrest oraz tzw. wilki na jabłoniach i gruszach. Nasz instruktor pokazywał, jak prawidłowo szczepić drzewa przez okulizację, a z krzewów ozdobnych wycinaliśmy przekwitłe kwiatostany.

Działkowcy zadawali wiele pytań, a dyskusje przerywały obcinane pędy.

Utarło się przekonanie, że lepiej nie przycinać drzew, bo są wtedy ładniejsze, ale nie cięte drzewa gorzej owocują i częściej chorują.

Rozdawaliśmy ulotki o cięciu drzew otrzymane od KR PZD, tłumaczyliśmy co, kiedy i w jaki sposób przycinać, żeby poprawić kwitnienie i owocowanie drzew i krzewów. Omówiliśmy również program ochrony dla roślin sadowniczych.

Powoli tworzymy harmonogram na wiosenne pokazy szczepienia i cięcia z zainteresowanymi Zarządami ogrodów. Liczymy jak zwykle na dobrą pogodę i dużą frekwencję.

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodnictwa

OZP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio