Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Inwestycje w ROD w okręgu świętokrzyskim – konieczne i potrzebne dla rozwoju ogrodnictwa działkowego - 13.08.2015

W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim blisko połowa wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych wykonała na swym terenie zadania inwestycyjne i remontowe. Na łączną liczbę 79 ROD inwestycje przeprowadzono w 36 ogrodach. Wartość wykonanych zadań przekroczyła 520 tysięcy złotych. Wygląd poprawiły Domy Działkowca i świetlice, postawiono bądź wyremontowano setki metrów ogrodzeń, utwardzono alejki ogrodowe.

W tym roku plan inwestycji i remontów przyjęty przez Prezydium OZ zawiera łącznie 63 zadania, które realizowane będą w 39 ogrodach. Stanowi to ponownie blisko 50% wszystkich ROD na terenie województwa. Zaplanowano między innymi postawienie bądź remont blisko 2 tysięcy mb ogrodzeń, ponad 600 mb sieci wodociągowych, prawie 1000 mb sieci energetycznych i blisko 3000 mb alei i dróg ogrodowych. Ponadto w planie znalazły się renowacje świetlic i domów działkowca, remonty zbiorników retencyjnych, udrażnianie alei i budowa odwodnień ROD.

Działkowcy zaplanowali łącznie zadania opiewające szacunkowo na ponad 570 tysięcy złotych. 1/5 tej kwoty ma zostać sfinansowana dotacjami Okręgowego Zarządu PZD w Kielcach. Na ten moment decyzją Prezydium OZ 8 rodzinnych ogrodów działkowych otrzymało już ponad 50 tysięcy zł. Ponadto inwestycje są również dotowane z funduszy jednostek samorządu terytorialnego. W całym województwie samorządy zaplanowały dofinansowanie ROD kwotą ponad 50 tysięcy zł.

Efekty tych inwestycji widoczne są gołym okiem. Świętokrzyskie ROD z roku na rok stają się coraz piękniejsze i coraz bardziej przystępne dla ludzi w każdym wieku. Wiele z ogrodów liczy już kilkadziesiąt lat, infrastruktura wymaga więc odnowienia bądź wymiany. Coraz więcej ogrodów jest elektryfikowanych, kolejne podłączają się do miejskich sieci wodociągowych. Ogrodnictwo działkowe staje się coraz atrakcyjniejsze i w zasadzie nie ma dnia, aby ktoś zainteresowany nie zadzwonił z pytaniem o dostępne działki. Realizowane inwestycje i związana z nimi poprawa ogrodowych warunków z pewnością przyczyniają się do tego widocznego wzrostu popularności ROD.

Anna Ślusarczyk

OZ Świętokrzyski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio