Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rodzinny Ogród Działkowy "Zagórze" w Sosnowcu pozostaje w PZD - 12.08.2015

W związku z licznymi telefonicznymi zapytaniami, Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd Śląski uprzejmie informuje, iż Rodzinny Ogród Działkowy „Zagórze” w Sosnowcu w dalszym ciągu pozostaje w Polskim Związku Działkowców.

Nie są prawdziwe informacje rozgłaszane na terenie ogrodu, iż omawiany ROD wyodrębnił się z Polskiego Związku Działkowców na podstawie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13.12.2013r.

Ostatecznie sprawę statusu prawnego ROD „Zagórze” w Sosnowcu rozstrzygnął Sąd Okręgowy w Katowicach, który w dniu 23.06.2015r. odmówił wpisu Stowarzyszenia Ogrodowego „Zagórze” do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym zakończono postępowanie, którego celem było wyodrębnienie ROD z PZD.  Sąd stwierdził jednoznacznie, iż nie dochowano przepisów ustawy o ROD w zakresie organizacji przedmiotowego zebrania. Należy w tym przypadku podkreślić, iż Polski Związek Działkowców dochował wszelkich starań aby zebranie przebiegło prawidłowo. Dla wszystkich ROD przygotowano bowiem stosowne wzory dokumentów. Osoby będące inicjatorami wyodrębnienia ROD „Zagórze” w Sosnowcu uważały, iż przygotują własne wzory dokumentów i nie będą stosować tych opracowanych przez PZD.  Przygotowane przez te osoby dokumenty okazały się dotknięte bardzo istotną wadą – na tyle ważną, iż rejestracji Stowarzyszenia Ogrodowego „Zagórze” w Sosnowcu odmówił Sąd Rejonowy w Katowicach, a następnie jego orzeczenie podtrzymał Sąd Okręgowy.

PZD OZ Śląski ma nadzieję, iż zakończone postępowanie sądowe umożliwi dalsze dobre funkcjonowanie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zagórze” w Sosnowcu w ramach Polskiego Związku Działkowców. Jest to bowiem ogród, który w znacznej mierze korzystał z środków Polskiego Związku Działkowców otrzymując w latach 2009 – 2013 dotacje na inwestycje i remonty w kwocie przekraczającej 430 tyś złotych. Dzięki temu Działkowcy mają wysoki komfort korzystania z działek rodzinnych , a to powinno być najważniejsze. Tym bardziej dziwi więc fakt, iż w całym postępowaniu mającym na celu wyodrębnienie ROD z PZD  było tyle negatywnych emocji  wynikających z działań inicjatorów wyodrębnienia.

KT

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio