




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Nabycie i montaż panela jest proste i niezbyt kosztowne. Pan Piotr – działkowiec w jednym z ROD w Okręgu Sudeckim, nabył panel używany, po regeneracji i zamontował go we własnym zakresie. Aby zgromadzić i przetworzyć uzyskany prąd celem podpięcia do instalacji elektrycznej w altance potrzebne są dodatkowe urządzenia: akumulator, regulator napięcia, przetwornica prądu. Uzyskanej energii wystarcza na oświetlenie altanki, zasilenie czajnika elektrycznego, suszarki do warzyw, wiertarki a nawet lodówki. Działkowiec jest bardzo zadowolony z włożonej pracy i wykonanej inwestycji. To idealne rozwiązanie – mówi Pan Piotr- zwłaszcza w ogrodach, które nie posiadają sieci elektrycznej.
Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich sprawny sposób działania. Nie zabierają dodatkowego miejsca na działce/montaż na dachu lub słupie/ , nie emitują żadnych drgań ani hałasu. Są wysoce ekologiczne – nie wydzielają szkodliwych gazów ani innych substancji. Idealne źródło energii na działce. W zasilaniu domów mieszkalnych są w naszym klimacie alternatywnym źródłem energii ale dla działkowca mogą być jedynym i wystarczającym w sezonie wegetacyjnym.
Podstawy prawne – Prawo budowlane, ustawa o odnawialnych źródłach energii są w takich przypadkach dość łagodne a nawet sprzyjające. Prawo budowlane dopuszcza montaż urządzeń wolno stojących bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Panel powinien być umieszczony na wysokości do 3 m. Wg ustawy o OZE, energię możemy wykorzystywać na własne potrzeby a inwestor powinien fakt montażu urządzenia jedynie zgłosić do gminy.
Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że wymóg ten jest różnie interpretowany, dlatego przed ewentualnym wykonaniem przedsięwzięcia należy zapoznać się z wymogami we właściwych terytorialnie urzędach.
Jadwiga Kamińska, OZS PZD w Szczawnie Zdroju
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.