Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Żywopłoty - 10.08.2015

W ROD sprawę żywopłotów reguluje § 69 Rozdział VIII Zagospodarowanie Działki  Regulaminu ROD (wydanie 2014r). Jednoznacznie mówi on o dopuszczalnej wysokości 1-go metra żywopłotu wewnątrz ogrodu, a więc na granicy z sąsiadem lub alejką wewnętrzną. Żywopłoty okalające cały ogród mogą osiągać wysokość do 2 metrów.

Teraz realia. Tylko nielicznym Zarządom udaje się w pełni wyegzekwować przestrzeganie tego przepisu.  Ma on bardzo mocne uzasadnienie. Co się może wydarzyć za wysoką, zieloną ścianą otaczającą działkę: zaprószenie ognia, niekontrolowany wyciek wody, zasłabnięcia oraz np. niedozwolone uprawy czy ukrycie zaniedbań na działce. Często też za wysoki lub zaniedbany żywopłot bywa „kością niezgody” między sąsiadami.

Sama pielęgnacja żywopłotu również wymaga trochę czasu i wysiłku. Zaniedbanie cięcia w  odpowiednim czasie (najlepiej wczesną wiosną) i regularne przycinanie przyrostów w sezonie, powoduje rozrastanie się w sposób niekontrolowany. Powoduje to ubytki na pniu i wygląda nieestetycznie.  Sadząc żywopłoty miejmy na uwadze że nie zawsze jest czas i siły na regularne przycinanie. Działki uprawiają na ogół ludzie starsi i opanowanie nawet lekko zaniedbanego żywopłotu może przerastać ich siły. Dopuszczenie do zbyt dużego przyrostu skutkuje koniecznością cięcia mechanicznego ze względu na zbyt grube pędy.  Dlatego warto przemyśleć decyzję o założeniu tego zielonego płotu. Również Zarządy które nie uwzględniły w planach finansowych kosztów utrzymania żywopłotu okalającego ogród mają problem. Obecnie nie ma już godzin pracy na rzecz ogrodu („czynu społecznego”) w ramach których działkowcy dbali o żywopłoty zewnętrzne.

Z pewnością zadbany, regularnie przycinany żywopłot jest ozdobą działki. Nazwałabym nawet że dodaje szyku i robi działkę elegancką. Żywopłoty-szczególnie zewnętrzne - są często rezydencją dla ptaków. Zwróćmy uwagę aby przycinaniem  nie zakłócić ich spokoju szczególnie w okresie lęgowym.

Coraz bardziej popularne są u nas żywopłoty tworzone z iglaków takich jak żywotniki w szczególności odm. ‘Brabant’, cyprysiki Lawsona, cisy czy jałowce kolumnowe. Pamiętajmy przy sadzeniu o odpowiednich odległościach przewidując do jakiej szerokości rozrośnie się gatunek jaki sadzimy. Tradycyjne liściaste można tworzyć z wielu roślin. Najpopularniejsze to ligustry, berberysy, irgi odmian wysokich, tawuły i forsycje. Ważną sprawą dla urody naszego żywopłotu jest odpowiednie dobranie gatunku do naszej gleby i nasłonecznienia.

Życzę miłego wypoczynku i wspaniałych upraw za 1metrowej wysokości , przyciętym żywopłotem !

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.