Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Kolegium Prezesów ROD z rejonu Ostrowca Świętokrzyskiego - 07.08.2015

W dniu 5 sierpnia br. w Domu Działkowca ROD „Relaks” w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się pierwsze, w bieżącej kadencji, spotkanie prezesów ostrowieckich ogrodów działkowych.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele OZ Świętokrzyskiego: Prezes OZ – Pan Edward Galus oraz Dyrektor Biura.

Najważniejszym gościem przedmiotowego kolegium był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Pan Jarosław Górczyński, który przyjął zaproszenie OZ i ROD do udziału w spotkaniu.

Panu Prezydentowi wręczono pamiątkowy grawerton, będący podziękowaniem za wszelką pomoc i życzliwość jaka została skierowana z jego strony (wcześniej także jako Parlamentarzysty) w odniesieniu nie tylko do ogrodów ostrowieckich, ale także ogrodów w skali całego kraju – walka o nową ustawę i zabezpieczenie praw ponad miliona członków PZD.

Uzupełnieniem wręczonego grawertonu był bukiet kwiatów pochodzących z Ogrodu „Relaks” oraz kosz działkowych owoców – brzoskwiń i nektarynek, które z nieukrywanym zadowoleniem zostały przez Pana Prezydenta przyjęte.

W swym wystąpieniu Prezydent Górczyński podziękował Działkowcom, Zarządom ogrodów oraz samemu PZD za rolę i znaczenie ogrodnictwa działkowego nie tylko dla indywidualnych użytkowników ale także dla lokalnych mieszkańców
i środowiska naturalnego.

W pełni docenia funkcję ROD w krajobrazie Miasta, także jako miejsc spotkań, wypoczynku i rekreacji dla wielu pokoleń.

Sam – jako miłośnik zieleni – w pełni rozumie pasję działkowców i docenia trud jaki wkładają w dalsze upiększanie swoich działek. 

Zarówno Prezydent jak i Związek zadeklarowali chęć kontynuacji dalszej bardzo dobrej współpracy na rzecz 11 ROD i blisko 2 tysięcy działkowych rodzin na terenie Gminy Ostrowiec Św.

W przedmiocie konkretnych już działań co do regulacji stanów prawnych części ogrodów oraz możliwości pozyskiwania środków i innej formy pomocy Gminy  dla ogrodów, ustalono wstępnie kolejne już spotkanie, mające się odbyć po zakończeniu okresu wakacyjnego.

W trakcie spotkania poruszono także wiele istotnych dla ogrodów i całego Związku kwestii tj. nowy statut i jego rejestracja, stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego w zakresie ustawy o ROD, toczące się na terenie Gminy postępowania sądowe w odniesieniu do gruntów ogrodów, regulację stanów prawnych ROD  – art. 76, możliwość pozyskiwania środków unijnych oraz środków z budżetu samorządu na rozwój infrastruktury ogrodowej (art. 17 ustawy o ROD) czy wreszcie zbliżające się Krajowe Dni Działkowca, dożynki ostrowieckich działkowców oraz tegoroczne jubileusze ogrodowe.

Powyższe tematy są ściśle związane ze znaczeniem XII Krajowego Zjazdu Delegatów, w szczególności podsumowującego go sprawozdania Prezesa PZD oraz wypracowanych kierunków działań w przyjętym planie na najbliższą kadencję.

Jan Stańczyk

Dyrektor Biura OZ

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio