Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Płock miastem przyjaznym seniorom - 06.08.2015

Płocka Rada Seniorów przyznała kolejne certyfikaty w programie „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Obecnie certyfikat ten posiadają 23 firmy i instytucje, w tym płockie ogrody działkowe, które każdego roku organizują wczasy dla seniorów. Niedawno zakończył się 34. turnus ogrodowych wczasów pod gruszą w ROD im. Kościuszki w Płocku. To inicjatywa ogromnie ceniona nie tylko przez działkowców, seniorów z Płocka czy Związku Emerytów i Rencistów, ale także przez władze miasta.

Na terenie drugiego co do wielkości ogrodu w Płocku przy ul. Gwardii Ludowej, ROD im. Tadeusza Kościuszki, co roku odbywają się dwutygodniowe wczasy dla seniorów z pełnym wyżywieniem. Ogród liczy 540 działek. Wczasy organizuje Zarząd ROD w ścisłym współpracy z lokalnym oddziałem Polskiego Związku Emerytów i Rencistów (PZEiR). W tegorocznym turnusie uczestniczyło prawie 50 osób. –Mamy pięknie zagospodarowaną infrastrukturę. Jest Plac Magnolii z oczkiem wodnym, urocze skalniaki, ławeczki i dom działkowca. To znakomite warunki do odpoczynku i rekreacji – podkreśla Prezes ROD Kościuszki w Płocku Alicja Markowska, która zaznacza, że płockie wczasy dla seniorów to inicjatywa doskonale znana w Płocku i bardzo ceniona. Wczasy organizowane są w ogrodzie im. Kościuszki już od 34 lat. Wspomina również, że tegoroczny turnus, który trwał w lipcu cieszył się ogromną popularnością i było wielu chętnych. Uczestniczyli w nim zarówno działkowcy, jak i seniorzy z PZEiR. – Ludzie byli ogromnie zadowoleni z takiego wypoczynku na łonie naszego ogrodu – mówi prezes ogrodu. Taka forma spędzania wakacji cieszy się niesłabnącą popularnością. Część z uczestników to wczasowicze, którzy w ogrodowych wakacjach brali już udział niejednokrotnie, ale były też osoby, które nie miały dotąd do czynienia z taką formą wypoczynku. - Byli pozytywnie zaskoczeni, że tak przyjemnie i radośnie spędzili te dwa tygodnie – mówi Alicja Markowska. Wczasowicze na brak nudy nie narzekali. Były przygotowane liczne zajęcia kulturalne i rozrywkowe, warsztaty zajęciowe, np. z tworzenia ozdób i dekoracji z wstążek.

W zeszłym roku Prezydent Miasta Płocka przyznał ROD im. Kościuszki w Płocku certyfikat w programie  To pokazuje, że ogrody działkowe są znakomitą alternatywą spędzania czasu wolnego nie tylko dla samych działkowców, jak również dla mieszkańców miasta. Seniorzy mają potrzebę spotkań, zabawy, wspólnego działania, a ogrody z roku na rok stają się coraz bardziej przyjazne i otwarte i na potrzeby osób starszych. To  bardzo ważne jest, aby ogrody służyły nie tylko działkowcom, ale też całemu społeczeństwu, więc także tym, którzy nie mają swoich działek, a chcieliby w sezonie letnim odpocząć na działkach. Taką możliwość stwarzają właśnie wakacje dla seniorów organizowane w ROD.

Zdrowotny aspekt takiego wypoczynku potwierdzają też naukowcy. Kontakt z roślinami, praca ogrodnicza pozwala poprawić zdrowie fizyczne i samopoczucie, redukować stres, napięcie, agresję oraz funkcjonowanie społeczne. Przebywanie wśród natury niesie za sobą wiele pozytywnych oddziaływań - twierdzą eksperci zajmujący się hortiterapią, czyli leczniczym oddziaływaniem roślin na człowieka.

Wczasy w ogrodach odbywają się m.in. w Płocku (ROD „Kościuszki”), Warszawie („ROD „Rakowiec”, ROD „Koło II”), Chodzieży (ROD „Powstańców Wielkopolskich”), Białymstoku (ROD „M. Kopernika”) , Środzie Wielkopolskiej (ROD „Odrodzenia”), Siedlcach (ROD „Złote Piaski”) czy w Nowym Tomyślu (ROD „K. Świerczewskiego”).

 

AH

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio