Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Jurajski Ogród Botaniczny w Solcu Kujawskim pod patronatem OZ w Bydgoszczy - 06.08.2015

Na terenie Jura Parku Solec - otwarty jest Jurajski Ogród Botaniczny za zgodą Prezesa Stowarzyszenia "Delta" z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stowarzyszenie jest właścicielem Jura Parku Solec. Ono też dało środki na tworzenie i urządzanie Ogrodu. Pomocy w tworzeniu i urządzaniu Ogrodu udzieliły różne firmy, instytucje i osoby prywatne z Solca Kujawskiego i regionu.  Nadleśnictwo Solec Kujawski wspólnie z Ogrodem Botanicznym IHAR w Bydgoszczy objęło Ogród honorowym patronatem.

Na wniosek Pana Józefa Pietrzaka - Prezesa ROD "Bratek" w Solcu Kujawskim patronat nad nim objął także Okręgowy Zarząd PZD w Bydgoszczy.  Pomysłodawcą i głównym projektantem Ogrodu jest okręgowy instruktor działkowy z ROD „Bratek" w Solcu Kujawskim Ryszard Głuszec. On też organizował i nadzorował tworzenie Ogrodu. Konsultantem przy tworzeniu  Ogrodu był  również Korneliusz Korniluk, Krajowy Instruktor Ogrodowy z ROD "Radość" w Bydgoszczy. Wraz ze swym bratem Andrzejem z ROD "Polana" przekazali na rzecz Ogrodu ponad sto unikalnych, egzotycznych, kolekcjonerskich roślin. Wspólnie także urządzili okazały skalniak. Ogród wsparło większość anonimowych działkowców oraz działkowcy z ROD „ Bratek” w Solcu Kujawskim, ”ROD„ Radość” w Bydgoszczy, ROD "Sikorskiego" w Bydgoszczy, którzy przekazali na rzecz ogrodu wiele ciekawych roślin.

Okręgowy Zarząd PZD w Bydgoszczy przekazał środki pieniężne na zakup drzew i krzewów. Zakupiono za nie min. śliczną okazałą sosnę wejmutkę . Obecnie w Ogrodzie rośnie ponad 300 różnych drzew , krzewów i innych roślin. Z tego ponad 250 to nowe nasadzenia. Ogród cieszy się dużym uznaniem turystów i jest obok makiet dinozaurów, placu zabaw dodatkową atrakcją. Odwiedzają go grupy szkolne i liczni działkowicze. Często przynosząc ze sobą różne ciekawe rośliny, wzbogacając w ten sposób kolekcję .

KK

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio