Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jak radzić sobie z upałami? - 05.08.2015

Przez Polskę przechodzi fala upałów. W takie dni rośliny w rodzinnych ogrodach działkowych wymagają wyjątkowej troski i dodatkowego nawodnienia. Działkowcy nie powinni jednak zapominać o sobie, dlatego zachęcamy do zapoznania z kilkoma radami, które podpowiedzą jak poradzić sobie z tak wysoką temperaturą.

Temperatura na termometrach oscyluje około 30 stopni Celsjusza. Warto zatem unikać wychodzenia bezpośrednio na słońce w godzinach 11:00 – 17:00. Zachęcamy, aby wszystkie pilne prace na działce wykonywać poranną porą bądź późnymi popołudniami, kiedy temperatura jest odrobinę niższa.

Wychodząc na działkę w słoneczne dni powinniśmy zakrywać przed słońcem wszelkie zmiany skórne i zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB. Nie można także zapominać o noszeniu okrycia głowy i nakładaniu na skórę kremów z wysokim filtrem. Warto mieć przy sobie również butelkę wody.

Co robić, gdy źle się poczujesz?

Działkowcu, kiedy poczujesz się słabo: będziesz mieć mroczki przed oczami, miękkie nogi, zawroty i bóle głowy, nudności bądź wymioty – koniecznie schroń się w cieniu i poproś o pomoc drugą osobę. Jeżeli objawy się nasilają zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112 i dokładnie powiedz dyspozytorowi co ci dolega.

Nie należy lekceważyć objawów, liczy się szybka reakcja! Przegrzanie organizmu może grozić udarem cieplnym.

Ile pić wody?

Podczas upałów człowiek traci elektrolity i zwiększoną ilość wody poprzez wypacanie – nawet do 10 litrów dziennie. Nie można zatem zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu! Zalecane jest spożywanie ok. 4 – 5 litrów płynów dziennie. Pamiętaj! Najbardziej zagrożone odwodnieniem są osoby starsze i dzieci

Choroby a upał

W ciągu upalnego dnia osoby starsze, zwłaszcza z problemami kardiologicznymi, nadciśnieniem, cukrzycą bądź problemami z nerkami, powinny zostać w domach i unikać wysiłku fizycznego. Jak wskazują lekarze na negatywne skutki upalnej pogody narażone są także osoby z chorobami przewlekłymi.

W przypadku osób chorych na serce i zaburzenia układu krążenia upały są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wtedy obniża się ciśnienie krwi czego efektem mogą być omdlenia lub zasłabnięcia. Osoby te są także narażone na ryzyko wystąpienia zakrzepów, ponieważ bez wystarczającej ilości płynów nasza krew staje się gęstsza.

Szczególnie powinny o siebie dbać także osoby z chorobami dróg oddechowych. W tych dniach warto zrezygnować z intensywnie zapachowych kosmetyków i unikać raptownego schładzania organizmu, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skutkować to może bowiem nasileniem objawów choroby, a również stanami zapalnymi, w tym anginą.

Podczas upałów powinny uważać na siebie także osoby, zażywające leki przeciwdepresyjne, nasenne, uspokajające, przeciwhistaminowe oraz osoby z chorobą Parkinsona.

Leki a upał

Warto wiedzieć, że podczas upałów zazwyczaj stosowane leki mogą mieć na nas inny wpływ. Szkodliwe może być zarówno połączenie leków z wysoką temperaturą, jak i silnym światłem. Szczególnie powinny uważać osoby zażywające leki moczopędne, chemioterapeutyki stosowane na zakażenia czy preparaty z dziurawca.

Lekarze przypominają, że w sytuacji odwodnienia leki przyjmowane na nadciśnienie działają dużo silniej. Takie fatalne połączenie niewystarczającej ilości płynów i leków może skutkować zapaścią, dlatego należy pilnować czy wypijamy odpowiednią ilość wody. O odpowiednim nawadnianiu organizmu nie mogą też zapominać osoby z chorymi nerkami, gdyż jedną z konsekwencji wypacania dużej ilości wody jest zagęszczenie moczu.

W grupie zwiększonego ryzyka są także osoby przyjmujące chemioterapeutyki stosowane w zakażeniach dróg moczowych, dróg oddechowych, zakażeniach skóry. „Jeśli pacjent po tych lekach wyjdzie na dłużej na światło słoneczne, może doznać ciężkiego oparzenia bądź zapalenia złuszczającego skóry. My to określamy czasem w medycznym żargonie mianem fotodermatozy. Oczywiście nie każdego to spotka, ale jeśli już problem wystąpi, to jest to niemal stan zagrożenia życia” – powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie farmakologii klinicznej prof. Bogusław Okopień.

Podczas upałów należy także zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie leków. Większość z nich można bezpiecznie trzymać w temperaturze pokojowej, zgodnie z wytycznymi w załączonej ulotce. Nie wolno jednak zostawiać ich w nagrzanym samochodzie. Z kolei szczególną czujność powinni zachować cukrzycy przyjmujący insulinę – przechowywana niewłaściwie może stracić aktywność.

AD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.