Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Duża inwestycja w małym ogrodzie! ROD "Zieleniak" w Debrznie będzie mieć nową sieć wodociągową - 04.08.2015

ROD „Zieleniak” w Debrznie będzie mieć nową sieć wodociągową. Inwestycja, której kwota wynosi blisko 57 tys. zł, została dofinansowana ze środków ogrodu i składek działkowców. Inwestycje wsparł także OZ w Słupsku.

W 1966 roku działkowcom został przekazany nieodpłatnie i na czas nieokreślony teren, na którym dziś istnieje ROD „Zielenika” w Debrznie. W ogrodzie zostało utworzonych 96 działek.

W latach 60. ogród został wyposażony w sieć wodociągową, a działkowcy pobierali wody za pomocą kranów czerpalnych umieszczonych proporcjonalnie na alejach ogrodu.

Kilkanaście lat temu, gdy zaczęły się problemy z wodą, pod naciskiem działkowców Zarząd ROD postanowił zlikwidować krany czerpalne na alejach, a w ich miejsce każdy działkowiec miał wykonać indywidualne podłączenie działki do sieci i zamontować wodomierz.

Jak w przysłowiu „co nagle to po diable” - wprowadzenie wodomierzy nie rozwiązało problemu. Nie wszyscy działkowcy dopilnowali, aby wodomierze były zamontowane w łatwo dostępnym miejscu, więc pojawiły się problemy z ich odczytem, a różnice w zużyciu wody  między licznikami a wodomierzem głównym  były znacznym problemem.

Ostatnie lata były pechowe dla działkowców. W okresie największego zapotrzebowania na wodę awaria goniła awarię. Lata 2013, 2014 i początek sezonu 2015 pochłonęły znaczne środki finansowe ogrodu na usuwanie awarii.

Zarząd ROD i działkowcy mieli dwie drogi do wyboru: remontujemy 48 - letnią sieć i wyrzucamy pieniądze w błoto czy podejmujemy starania o pozyskanie środków na budowę nowej sieci wodociągowej i przy udziale finansowym  ogrodu i użytkowników działek budujemy nową sieć.

Działkowcy zadecydowali o budowie nowej sieci wodociągowej. Wartość inwestycji wynosi 56.684,00 zł. Inwestycja jest dotowana przez OZ w Słupsku.

Do tej pory wykonano 678 m nowej sieci, pozostało jeszcze 480 m najtrudniejszego odcinka ogrodu i najdroższego. Etap końcowy to postawienie stosownej ilości skrzynek metalowych na wodomierze. Najważniejsze jest jednak to, że rozpoczęliśmy tę jakże istotną inwestycję dla prawidłowego funkcjonowania naszego ogrodu.

 

Wojciech Chojecki ROD "Zieleniak" w Debrznie

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.