Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Konkursy w okręgu podkarpackim rozstrzygnięte - 04.08.2015

OZ Podkarpacki PZD zakończył przeglądy działek i ogrodów zgłoszonych do okręgowych konkursów: na „Wzorową Działkę” oraz „Rodzinny Ogród Działkowy” w 2015 roku. Pomimo deszczowej aury Komisja konkursowa zawsze przywoziła ze sobą dobrą pogodę, co znacząco wpływało na poprawę nastoju ocenianych działkowców.

W konkursie na „Wzorową Działkę” ocenie poddano rozplanowanie i estetykę działki, stan zdrowotny roślin, posiadanie małej architektury i elementów ozdobnych oraz oczka wodnego. Oceniano również altanę działkową pod względem użytkowym, jej estetykę oraz ekologię na działce, czyli posiadanie kompostownika, budek dla ptaków czy naturalnych zapylaczy. Komisja konkursowa miała w tym roku naprawdę trudny wybór, ponieważ zgłoszone do konkursu działki spełniały wszystkie kryteria regulaminowe. O ostatecznej ocenie zadecydowały szczegóły np.: ilość gatunków i odmian roślin, ilość elementów ozdobnych na działce, oryginalna kompozycja i unikatowe rośliny.


Ogrody oceniano pod kątem zagospodarowania i utrzymania działek, sposobu wykorzystania terenów ogólnych, stanu infrastruktury oraz zaangażowania całego ogrodu w obronę ustawy o ROD, działkowych altan i utrzymywanie kontaktów z władzami miasta i jego mieszkańcami. Skontrolowano również dokumentację działkową, pracę zarządów i instruktorów SSI, a także inwestycje i remonty w ogrodach.

 
Na tle zgłoszonych ogrodów szczególnie wyróżnił się jeden: ROD „Prefabet” w Kolbuszowej, który co roku organizuje Dzień Dziecka dla przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej. Organizuje również Dzień Działkowca z udziałem mieszkańców miasta i jest w stałym kontakcie z jego władzami. Posiada bardzo bogatą i pięknie dekorowaną kronikę od początku istnienia ogrodu. Co najważniejsze, w tym ogrodzie działkowcy stworzyli jedną wielką rodzinę, o którą dbają wszyscy i wspólnymi siłami pomagają sobie nawzajem.
 
 
Prezydium OZP PZD w Rzeszowie Uchwałą nr 94/2015 z dnia 28 lipca br. rozwiązało okręgowy konkurs na „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015” i przyznało pierwsze miejsce właśnie dla ROD „Prefabet” w Kolbuszowej. Zarząd ogrodu otrzyma puchar, dyplom i nagrodę finansową. Działkowcy z tego ogrodu świętować również będą Jubileusz 35 lecia powstania ROD „Prefabet”. Przygotowania to tego działkowego święta idą pełną parą.
 
Po zakończonym konkursie Komisja zgodnie podkreśliła, że z każdym rokiem ogrody pięknieją, działkowcy coraz bardziej dbają nie tylko o swe działki, ale i o tereny przylegające. Gratulujemy wszystkim działkowcom pięknie utrzymanych działek i ogrodów i liczymy na jeszcze lepsze wyniki w przyszłym roku.
 
 
Jadwiga Brzozowska
Instruktor ds. ogrodnictwa
OZP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.