Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Od czego zaczynaliśmy w Zachodniopomorskim" - 03.08.2015

Już pod koniec 1945 roku ukonstytuował się w Szczecinie Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych. Stanęły przed nim ważne i trudne zadania.

Działkowcy nie czekając na zachętę sami zabrali się do pracy.

Jak wynika z artykułu w jubileuszowym "Działkowcu" z roku 1957, "w ogrodzie "Bartoszówka" już w lipcu 1945 roku a więc bezpośrednio po objęciu Szczecina przez polskie władze, zjawili się w ogrodzie piersi działkowcy. Wprawdzie położenie ogrodu i stan uzbrojenia działek zachęcały do ich objęcia, wszystkich jednak odstraszał od tego obecny stan bezpieczeństwa".

"Ostatnie miesiące wojny dały się ogrodowi silnie we znaki. Kwaterowały tutaj jednostki wojskowe – które mimo woli poczyniły znaczne spustoszenia w parkanach i wyposażeniu ogrodu. A mimo to do wiosny 46 roku wszystkie działki znalazły amatorów".

W związku z jubileuszami wielu ogrodów, które w tym czasie rozpoczynały swój byt, wprowadzając polskość na tą ziemię Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie, apeluje do wszystkich zarządów ogrodów, o przekazywanie materiałów o wartości historycznej z tego okresu gdyż w roku jubileuszu  jest dobra okazja aby przybliżyć społeczeństwu Szczecina prawdę, od czego zaczynaliśmy.

Cel jest szczytny dlatego apelujemy do wszystkich działkowców, nie tylko z okręgu szczecińskiego, aby dzielili się szczegółowo udokumentowaną historią swoich ogrodów, przedstawiając ich rozwój oraz zaangażowanie na rzecz ogrodnictwa działkowego. Z doświadczenia wiemy, jak piękne i bogate są kroniki ogrodów, dlatego z całego serca zachęcamy do ich prowadzenia wszystkie ogrody.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.