Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jedyne w Polsce – Koło Gospodyń Działkowych w ROD im. Sikorskiego w Kwidzynie - 03.08.2015

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie od wiosny 2013 roku działa Koło Gospodyń Działkowych. Jest to miejski odpowiednik Kół Gospodyń Wiejskich, którego głównym celem jest promowanie zdrowej żywności- owoców i warzyw, otrzymanych z upraw w Rodzinnych Ogrodach Działkowych i domowych przetworów wyrabianych z nich na własne potrzeby.

SONY DSC

Na czele Koła Gospodyń Działkowych stoi Pani Genowefa Stokowiec. To właśnie z jej inicjatywy Prezes ogrodu Jarosław Parus dał się namówić na zrobienie czegoś ciekawego, co pozwoli nam lepiej promować nasze Rodzinne Ogrody Działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców.

100_4402

Panie z koła przygotowują zawsze na Dzień Działkowca wystawę płodów działkowych i wspaniałą prezentację wraz z poczęstunkiem domowych wypieków ciast z owocami, różnych sałatek warzywnych, barszczyku z buraczków czerwonych i oczywiście domowego smalcu z cebulką z ogóreczkiem kiszonym z działki. Nie zabraknie również poczęstunku domowymi winami i nalewkami z wiśni, pigwowca, czereśni i innych owoców z działki. Do tej inicjatywy dołączają również chętnie Panowie.

Ale nie tylko w dniu naszego święta koło gospodyń wykazuje się swoją działalnością w naszym ogrodzie. Panie często spotykają się w naszym Domu Działkowca lub na swoich działkach przekazując sobie nawzajem i również młodszemu pokoleniu działkowców swoje doświadczenia kulinarne. Przygotowują spotkania np. wigilijne działkowców czy kobiet w dniu 8 marca.

SONY DSC

W 2014 roku Koło Gospodyń Działkowych naszego ogrodu wzięło udział w plebiscycie na Najciekawszą Inicjatywę Społeczną w Powiecie Kwidzyńskim.

Inicjatywę zgłaszał autor, który jest pomysłodawcą inicjatywy społecznej. Ważne, by nie była ona jeszcze zrealizowana i nie miała znamion komercyjnych. Oddawała ducha patriotyzmu, była pozytywna, realna do wykonania i nie obliczona na zysk. Słowem Inicjatywa Patriotycznie Zakręcona.

SONY DSC

Plebiscyt organizowany był przez Wydawnictwo Polskapresse w ramach akcji Patriotycznie Zakręceni, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski. W powiecie kwidzyńskim zgłoszono cztery takie inicjatywy. W plebiscycie nasze Koło Gospodyń Działkowych zajęło drugie miejsce. Wynik przyjęliśmy z wielkim zadowoleniem uznając go za wielki sukces naszego ogrodu.

Działkowcy naszego ogrodu są przekonani, że istniejące już 5 lat Koło Gospodyń Działkowych jest unikalną inicjatywą w skali kraju.

                                                                               Prezes ROD im. Sikorskiego – Jarosław Parus

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.