Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD „Pod Lasem” w Tychach - 31.07.2015

Chcę podzielić się z państwem wrażeniami z wizyty w ROD Pod Lasem w Tychach. Ogród odwiedziłam wiosną tego roku, w czasie kwitnienia oczarów i krokusów.

ROD „Pod Lasem” jest niewielkim ogrodem położony tak jak nazwa wskazuje niedaleko lasów, należących do nadleśnictwa Kobiór. Ogród ten powstał w 1976 roku, ma powierzchnię 4,3 ha i posiada 165 działek. Działki są niewielkie, różnorodnie zagospodarowane, wiele z nich to typowo rekreacyjne działki z przewaga wieloletnich roślin ozdobnych. Jednak nie brakuje także działek gdzie głównie uprawia się warzywa i rośliny jednoroczne.

Kierowanie ROD „Pod Lasem” działkowcy powierzyli  panu Alfredowi Sieradzkiemu, który od 2001r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. Wspierają go: I wiceprezes Jan Bojda oraz II wiceprezes Ryszard Rajczyk. Wszystkich panów cechuje ogromne poczucie humoru, dlatego nawet w  pochmurny i deszczowy dzień z ogromem pozytywnej energii podchodzili do wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem ogrodu.

Zarząd ROD największy nacisk kładzie na prowadzenie inwestycji i remontów w ogrodzie.

Prace inwestycyjne rozpoczęto od zrobienia przyłącza elektrycznego do ogrodu, w 2006 roku wyczyszczono i wyłożono ażurowymi płytami rów melioracyjny. Z kolei w latach 2007 i 2008 zajęto się wymiana instalacji wodnej.

Największą inwestycja i duma Zarządu ROD jest ukończona w 2010r. budowa domu działkowca. Na zdjęciach możecie państwo zobaczyć jak ładnie się prezentuje. Jest to niewielki budynek w granicach 35m2, ale niezwykle funkcjonalny.

Po zakończeniu budowy domu działkowca,  ogród wyposażono w monitoring.  Następnie przyszedł czas na modernizację parkingu oraz wymianę bram i furtek, a obecnie trwa remont ogrodzenia zewnętrznego.

Zarząd podkreślą zaangażowanie i czynny udział działkowców w pracach remontowych, a także wkład Okręgowego Zarządu Śl. PZD, który niejednokrotnie udzielił ogrodowi dotacji.

Ogród jest zadbany i estetyczny, już samo wejście do ROD o tym świadczy. Piękna brama , nowa tablica z nazwą ogrodu i jedna z dwóch tablic ogłoszeń robią bardzo dobre wrażenie. Dlatego nie przypadkiem ogród w tym roku otrzymał miano „ROD Roku 2015” na szczeblu Delegatury Rejonowej w Tychach. Na dobre wyniki ogrodu wpływa także fakt, iż członkowie Zarządu ogrodu są czynnymi instruktorami SSI. Chętnie dzielą się swoja wiedzą z działkowcami i często służą im pomocą.

 

Maria Nocoń

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio