Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Palący problem. Jak go rozwiązać? - 30.07.2015

Wielu działkowców często zadaje pytania o możliwość spalania na działce odpadów pochodzenia organicznego. Wielu z nich nie widzi problemu w paleniu liści, trawy czy gałęzi. Nie każdy jednak wie lub nie każdy dopuszcza do siebie informację, iż spalanie niejednokrotnie sprzeczne jest z przepisami obowiązującymi w danym regionie. Każda gmina posiada bowiem uchwalony przez Radę Gminy Regulamin utrzymania czystości i porządku, który dotyczy kwestii związanych m.in. z powyższym problemem. Coraz częściej przepisy prawa lokalnego zabraniają spalania jakichkolwiek odpadów na terenie miast i osiedli. Zakazy te dotyczą oczywiście także terenów rodzinnych ogrodów działkowych leżących w granicach danej miejscowości. O palących się na działkach ogniskach bardzo często informują Straż Miejską czy Policję mieszkańcy okolicznych bloków i domów, do których dociera dym i duszący zapach. W przypadku gdy działkowiec zostanie „przyłapany” na gorącym uczynku – grozi mu mandat i nieprzyjemności, które zawsze wiążą się
z tego typu sytuacjami. Lepiej wobec tego ich unikać.

W tym celu działkowiec zobowiązany jest posiadać kompostownik, który w myśl przepisów Regulaminu ROD stanowić ma integralną część każdej działki. Kompostowanie, nie dość że pozbawia działkowca problemu zalegających odpadów zielonych, jest także doskonałym rozwiązaniem sprzyjającym bardziej efektywnemu wykorzystaniu działki. Osiągane plony będą dzięki temu z pewnością dorodniejsze, o czym działkowiec będzie mógł się przekonać już przy kolejnych zbiorach.

W ten sposób na działce pozostaną jedynie śmieci bieżące, które po wrzuceniu do kontenera znajdującego się na terenie ROD – zajmą w nim niewiele miejsca. 

W dalszej perspektywie przełoży się to oczywiście na obniżenie kosztów korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Mniej śmieci oznacza bowiem rzadsze opróżnianie kontenerów i możliwość odpowiedniego obniżenia opłat ogrodowych na kolejnym walnym zebraniu.

 

Anna Ślusarczyk

OZ Świętokrzyski

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio