Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Służyć lokalnie - 27.07.2015

Miasto – ogród, jako wzorzec kształtowania ładu przestrzennego jest znany od XIX wieku.

W Polsce często  funkcja miasta - ogrodu jest przez gminy pomijana i znacznie lekceważona. Podobnie jak fakt, że część Rodzinnych Ogrodów Działkowych została założona na nieużytkach, terenach zdegradowanych, pokopalnianych lub na byłych śmietniskach i bagnach w wyniku ich rekultywacji przez działkowców. Takie bowiem tereny najczęściej gminy oddawały na ogrody działkowe.

Ogrody działkowe w przeludnionych i zanieczyszczonych spalinami naszych miastach, jako jedyne mają  pozytywny wpływ na środowisko ekologiczne a tym samym na człowieka, który jest nierozłącznym elementem tego środowiska.

Już sama barwa zielona ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka, działa odprężająco
i odstresowująco. Rośliny zielone w ogrodach, bardzo pozytywnie kształtują nasze emocje, wyciszają oraz uspokajają, produkują tlen, skutecznie absorbują i odbijają dźwięki. Ogrody działkowe stanowią zielone tereny naszych miast, tworzą w nich  niezawodny system wyciszający i dotleniający.

Samorządowcy nie muszą przeznaczać publicznych środków na ich utrzymanie w przeciwieństwie do miejskich skwerów i terenów zielonych, których utrzymanie jest bardzo kosztowne. Władza gminy została wybrana do realizacji potrzeb społecznych a działkowcy są przecież członkami społeczności lokalnej. Dlatego naturalny proces rozwoju miast nie może eliminować funkcjonowania w nich ogrodów. Rola zieleni w mieście jako jego integralnego składnika jest powszechnie znana, jednak często jej znaczenie w kształtowaniu klimatu miejskiego jest pomijane. O wiele ważniejsze okazują się  zyski z nowych inwestycji np. z budowy nowego centrum handlowego, niż urządzenie  parku lub nowego ogrodu działkowego. Często bowiem włodarze miast zapominają, albo nie wiedzą, że miasto jest domem dla tysięcy ludzi, którym należą się komfortowe warunki życia, a nie tylko apartamentowce, biurowce i wielkie centra handlowe. 

Dlatego  samorząd lokalny i samorząd działkowców powinni  być partnerami, którzy zgodnie realizują wspólne cele poprzez służbę społeczności lokalnej.

Krzysztof Paciepnik

inspektor ds. terenowo-prawnych

OZ Sudecki

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio