Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Letnia wizyta działkowców w Wilnie - 20.07.2015

W dniach 26-28 czerwca 2015r. Okręgowy Zarząd PZD w Słupsku zorganizował wycieczkę dla działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych ze Słupska, Ustki i Lęborka. Uczestnikami wycieczki byli działkowcy m.in. z ROD Wł. Sikorskiego, Orlińskiego, St. Żeromskiego z Lęborka, T. Kościuszki z Ustki, Boh. Westerplatte, Zjednoczenie i XX-lecia ze Słupska.

Wielu działkowców z terenu okręgu słupskiego to byli mieszkańcy kresów, wielu z nich urodziło się w przepięknym mieście Wilno, dlatego ono stało się celem ich podróży. Kiedy Litwa stała się członkiem Unii Europejskiej bariery związane z przekraczaniem granicy wschodniej zniknęły i wtedy narodził się pomysł, aby odwiedzić to miasto i ożywić wspomnienia sprzed lat.

Pomysł wyjazdu do Wilna wyszedł od samych działkowców, często ludzi starszych samotnych, którzy sami nie mieliby możliwości ani odwagi wybrać się w taką podróż, a tak pod opieką znanej im osoby, którą znają z działalności w ogrodach działkowych, wyruszyli. Najstarszymi uczestniczkami tej wyprawy były: 86 - letnia Pani Łucja Ciszewska z ROD Boh. Westerplatte w Słupsku i 85 - letnia Pani Anastazja Bisikierska z ROD Zjednoczenie w Słupsku.

Była to już trzecia wizyta działkowców z okręgu słupskiego w Wilnie - Trokach i Druskiennikach. W ubiegłym roku odbyły się dwie wycieczki zorganizowane przez Okręgowy Zarząd PZD w Słupsku w terminach 28-30 czerwca 2014 i 29-31 sierpnia 2014, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Od ubiegłego roku już około 150 działkowców z terenu okręgu słupskiego odwiedziło to miasto.

Tym razem działkowców oprowadzał po Wilnie przesympatyczny przewodnik Kamil Zalewski, który od dziesięciu lat mieszka tym mieście. Na zakończenie wycieczki działkowcy odbyli rejs Żeglugą Augustowską po pięknych jeziorach mazurskich.

Działkowcy ze Słupska, Lęborka i Ustki już wielokrotnie brali udział w wycieczkach organizowanych przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Słupsku. Propozycje dla działkowców były kierowane pod kątem odwiedzin ogrodów botanicznych, szkółek i innych miejsc związanych z ogrodnictwem. Wyjazdy cieszą się dużym zainteresowanie ponieważ są organizowane po kosztach. Trzeba również przyznać, że wycieczki integrują społeczność działkowców. Wycieczki się kończą, a znajomości zawarte podczas nich trwają znacznie dłużej niż wspólnie spędzone trzy dni. Propozycja podobnego wyjazdu jest już przygotowywana dla ogrodów działkowych położonych w znacznej odległości od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Słupsku - z Człuchowa , Debrzna i Czarne .

Longina Ciesielska

instruktor ds. ogrodniczych

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio