Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na lipiec - 13.07.2015

 Trawnik Latem trawa rośnie bardzo intensywnie i wymaga koszenia co 7–10 dni. Jeśli spodziewane są upalne dni, nie przerywamy koszenia, ale trawę ścinamy wysoko (na 6 cm), co pozwoli uniknąć jej przesuszenia. Podczas upałów uważajmy też z nawożeniem, gdyż tylko intensywne podlewanie jest w stanie dobrze rozpuścić nawóz (niedostatecznie rozpuszczony może popalić i oszpecić murawę).

● Podlewanie Opady naturalne nie zaspokajają w pełni potrzeb wodnych roślin. Występujące susze zmuszają do sięgania po inne sposoby nawadniania. Z pomocą przychodzi sprzęt techniczny – niezliczone typy zraszaczy, minizraszaczy, pistoletów, węży porowatych linii kroplujących... Każdy może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, a nawet poszczególne części ogrodu nawadniać różnymi metodami. Zainteresowanych tematem sprawnego podlewania odsyłamy po szczegóły do lipcowego „Działkowca”.

Oczko wodne W upalne lato woda z oczka paruje szybciej, dlatego należy uzupełniać jej braki. Problemem mogą być także glony, które teraz nadmiernie się rozrastają. Aby ograniczyć ich rozwój, należy utrzymywać pH wody w zakresie 6,5–7,5, czyścić dno i filtrować wodę (najlepiej filtrami UV). Dobrym rozwiązaniem będą też fontanny, małe kaskady lub pompy napowietrzające, które wprawiają wodę w ruch.

● Co dolega roślinom? To pytanie zadajemy sobie po zauważeniu na liściach roślin niepokojących plam, wybrzuszeń, zniekształceń… Najczęściej sądzimy, że są to objawy choroby, tymczasem mogą być one efektem błędów w nawożeniu. Z „Działkowca” można dowiedzieć się czego brakuje roślinom gdy np. żółkną ich najmłodsze liście, czego – gdy żółkną wierzchołki roślin, brunatnieją lub zasychają oraz dlaczego u truskawki są zredukowane owoce widoczne jako zbite skupienie nasion ze znikomą ilością miąższu. Warto wiedzieć, że temat tajemniczych objawów na liściach i owocach jest kontynuowany w „Działkowcu” już od wydania majowego.

● Smoothie dla zdrowia Ostatnio coraz więcej uwagi przywiązuje się do zdrowego trybu życia i odżywiania się. Nie bez znaczenia jest również kaloryczność spożywanych posiłków. Wszystkie te warunki spełnia smoothie – orzeźwiający, sycący (!) napój ze zmiksowanych owoców i warzyw – niskokaloryczna bomba witaminowa. Jeśli dodamy do niego odpowiednie składniki, przyspieszy nam przemianę materii, dzięki czemu uzyskamy efekt odchudzający. Jak rozpocząć przygodę ze smoothie, jakie stosować do niego dodatki, jakie smoothie zaproponować dzieciom, aby „przemycić” do ich jadłospisu zdrowe warzywa lub owoce? – odpowiedź w lipcowym „Moim Ogródku”.

● Z grządki do garnka Spędzamy w ogrodzie dużo czasu, warto więc pokusić się o przygotowanie tam różnych potraw z wykorzystaniem warzyw i ziół z ogrodu. W lipcowym „Działkowcu” podanych jest wiele przepisów na takie szybkie do przygotowania obiady – warto je wypróbować tego lata!

● Słońce – bezpieczniej Umiarkowane eksponowanie ciała na działanie słońca sprzyja dobremu samopoczuciu i ma korzystny wpływ na zdrowie. Jednak gdy przesadzimy, możemy mieć poważne problemy. Z lipcowym „Działkowcem” można poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych, co przy obecnie panującej pogodzie, pozwoli uniknąć wielu przykrych dla zdrowia i urody konsekwencji.

● Weź udział w konkursie! Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza do udziału w konkursie „Moja Działka”. Ogólne zasady są proste –­ wystarczy do 21 września wysłać na adres ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub redakcja@dzialkowiec.com.pl zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Co tydzień jest też przydzielana dodatkowa nagroda. Szczegóły konkursu – w „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!

● Wykopujemy cebulowe Wykopujemy cebulki tulipanów, narcyzów i wielu innych. Pozostawiamy je do obeschnięcia na 2-3 tygodnie w ciepłym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Następnie oczyszczamy z resztek ziemi, dosuszamy i przechowujemy w ażurowych skrzynkach aż do momentu sadzenia u schyłku lata. Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki kwiatów cebulowych wymagają innego terminu wykopywania a później sadzenia – po szczegółowe informacje na ten temat odsyłamy do „Działkowca”.

Dzielenie kosaćców W lipcu, po kwitnieniu, dzielimy kosaćce (irysy). Zabieg przeprowadzamy co 3–4 lata, kiedy kłącza są silnie rozrośnięte. Karpę wykopujemy widłami. Młode części odcinamy ostrym nożem i sadzimy płytko co 30–50 cm. Liście ścinamy do połowy długości.

● Pnącza na lato Pnącza są roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzą się w ogrodzie, jak i na balkonie oraz tarasie. Sprzedawane są w pojemnikach, dlatego łatwo przyjmą się nawet jeśli posadzimy je w środku lata! A każdy może znaleźć coś dla siebie – od słodko pachnących wiciokrzewów, spektakularnych różnokolorowo kwitnących powojników, po pstrolistne  aktinidie, zachwycające zielono-biało-różowymi liśćmi wiosną i smacznymi owocami a’la kiwi jesienią. Zainteresowanych tematem pnączy do ogrodu i na taras odsyłamy do „Działkowca”, a po tanie sadzonki tych niezastąpionych roślin – na www.dzialkowiecsklep.pl (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34).

Żółknięcie i opadanie igieł Są to objawy żerowania przędziorka sosnowca. Najsilniej atakuje on świerki, zwłaszcza odmianę Conica. Inwazji szkodnika sprzyjają susza i wysoka temperatura. W lipcu zwalczanie jest mniej skuteczne niż wiosną, ale warto opryskać zasiedlone rośliny preparatem Polysect 003 EC.

● Po kwitnieniu Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to wygląd oraz korzystnie działa na wzrost roślin. Czasem pobudza do ponownego kwitnienia (goździk pierzasty, ostróżka, krzewuszka, lawenda).

● Czarna plamistość liści róż Po stwierdzeniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy kilkakrotnie, co 10 dni, stosując przemiennie: Score 250 EC, Dithane Neo Tec 75 WG, Baymat Ultra 0,015 AE. Należy usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Opryskiwać roztworem sody oczyszczonej: 1 l ciepłej wody i 1/4 łyżeczki sody (2 razy, co 2 tygodnie).

Rozmnażamy sukulenty Lipiec jest dobrym miesiącem na rozmnażanie rojników i rozchodników. W przypadku rojników oddzielamy rozetki z kawałkiem pędu i delikatnie zagłębiamy w przepuszczalnym podłożu z dodatkiem piasku. Wierzchołkowe części pędów rozchodników tniemy zwykle na sadzonki i umieszczamy w podłożu. U niektórych gatunków, np. rozchodnika okazałego lub karpackiego można też sporządzać sadzonki liściowe, jednak w tym przypadku na gotowe rośliny musimy poczekać nieco dłużej.

● Truskawki po zbiorach Do 2 tygodni po zakończonym zbiorze owoców, na truskawkach dwu- i trzyletnich przycinamy liście 5–7 cm nad ziemią, tak aby nie uszkodzić środkowej części rośliny (serca). Po ścięciu i wygrabieniu liści rośliny zasilamy niewielką dawką saletry amonowej i obficie podlewamy.

● Grządki pod truskawki Na miejscu przeznaczonym pod truskawki wysiewamy nasiona gorczycy na nawóz zielony, który na początku września przekopiemy z wierzchnią warstwą gleby, wzbogacając ją w dodatkową ilość związków organicznych (próchnicy).

● Śliwa Od połowy lipca latają motyle drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki. W ustaleniu terminu zabiegu chemicznego pomocne są pułapki feromonowe (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34, cena 21,90 zł), na które wyłapują się samce. Zawiesza się je na drzewach w połowie lipca. Pod koniec lipca i na początku sierpnia (gdy na pułapkach odłowiły się już pierwsze owocówki) drzewa późnych odmian opryskujemy preparatem Calypso 480 SC. Można również stosować napar z bylicy piołun w rozcieńczeniu 1:3.

● Cięcie letnie W drugiej połowie lipca przeprowadzamy cięcie letnie jabłoni szczepionych na podkładkach silnie rosnących i półkarłowych. Poprawi to wybarwienie jabłek. Cięcie polega na usunięciu nadmiaru tegorocznych, silnych, zwykle pionowo rosnących przyrostów. Pozostawiamy pędy krótsze o   długości 30 cm oraz łukowato wygięte do dołu, rosnące ukośnie lub poziomo.  Pędy wyrastające tuż obok jabłek skracamy nad 4.–5. liściem. Cięcie rozpoczynamy od odmian, których zbiór przypada w drugiej połowie sierpnia, a następnie tych dojrzewających we wrześniu. Od przeprowadzonego cięcia do zbioru musi upłynąć minimum 3–4 tygodni.

● Prace w warzywniku Puste grządki po strączkowych bądź wczesnych kapustnych obsadzamy kolejnymi gatunkami. Sadzimy rozsadę kopru włoskiego (fenkułu), kalarepy, kalafiora i niskie odmiany jarmużu. Siejemy nasiona rzodkwi i rzepy, a na rozsadniku, w drugiej połowie miesiąca, nasiona sałaty i kapusty pekińskiej. Nawozimy gatunki, które tego wymagają, szczególnie obficie plonujące. Systematycznie odchwaszczamy zagony, ścieżki pomiędzy nimi, w miarę możliwości, możemy ściółkować materiałem roślinnym. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu warzyw, zwłaszcza w okresach suszy. Najlepiej wykorzystywać w tym celu wodę odstałą lub deszczówkę.

● Zaraza na pomidorze Gdy w lipcu jest temperatura poniżej 18oC, choroba opanowuje pomidory bardzo szybko. Silnie porażone liście i owoce usuwamy. Rośliny opryskujemy co 5–7 dni przemiennie preparatami: Amistar 250 SC, Curzate M 72,5 WP, Signum 33 WG, Timorex Gold 24 EC.

● Ogórek Pojawiają się już pierwsze objawy mączniaka rzekomego dyniowatych (na liściach nieregularne chlorotyczne, później brunatne plamy). Chorobie sprzyjają chłodne i wilgotne noce (15–16°C, długo utrzymująca się mgła) oraz słoneczne dni. Zwalczanie należy wykonywać po wystąpieniu pierwszych objawów, co 7–10 dni aż do zakończenia zbiorów, stosując Timorex Gold 24 EC (środek biologiczny), Ridomil Gold MZ.

Bezpłatne broszury dla działkowców W siedzibie zarządu ogrodu czekają na działkowców bezpłatne broszury ogrodnicze przygotowane w dużym nakładzie na zlecenie Krajowej Rady PZD. Dotyczą one niezwykle ważnych na działce tematów:

1. Jak wytwarzać i stosować kompost

Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Łatwo zrobić go samemu, bez wydania nawet złotówki! To szybki sposób pozbycia się wszelkich odpadów organicznych. W myśl Regulaminu ROD każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, a działkowiec ma obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego. Broszura zachęca do kompostowania i wyjaśnia, krok po kroku, jak łatwo jest zrobić kompost. Dodatkowo, zawiera praktyczne rady: np. jak zrobić kompost z liści lub trawy, jak kompostować w bruzdach lub na podwyższonej grządce, jak rozwiązać problemy pojawiające się czasem podczas kompostowania.

2. Rady dla stosujących „chemię”

Chemiczne środki ochrony roślin najczęściej stosujemy, gdy inne metody zwalczania szkodników i chorób roślin nie dają efektów. Stosując je należy jednak dysponować podstawową wiedzą, tak aby nie zaszkodzić sobie i rodzinie, sąsiadom, chronionym roślinom, pszczołom oraz innym organizmom pożytecznym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. co decyduje o skuteczności zabiegu ochrony, jak bezpiecznie pryskać rośliny, jakie środki wybierać, co zrobić z pustymi opakowaniami.

3. Letnie cięcie krzewów ozdobnych

Koniec wiosny i lato to termin cięcia niektórych ozdobnych krzewów i pnączy. Cięcie to pozytywnie wpływa na ich pokrój, a także kwitnienie w roku następnym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. o cięciu pobudzającym kwitnienie, znaczeniu usuwania przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych, zasadach i technice cięcia róż, pnączy i roślin żywopłotowych. Rysunki instruktażowe pomogą poprawnie przeprowadzić ten zabieg.

4. Ściółkowanie gleby

Ściółkując glebę uzyskujemy wiele korzyści, np. zmniejszenie zachwaszczenia, poprawę wilgotności i właściwości termicznych gleby, podbudzenie życia glebowego, ochronę przed erozją.  Powszechnie wiadomo, że ściółkowane rośliny lepiej rosną, lepiej też wyglądają. Z ulotki można dowiedzieć się czym okrywać glebę (ściółki organiczne, mulcze czyli ściółki z własnej działki, ściółki syntetyczne, ściółki z roślin fitosanitarnych czyli hamujące rozwój chorób i szkodników a wspomagające rozwój ściółkowanych roślin), jak rozkładać ściółkę, jak nawozić ściółkowane rośliny, co zrobić ze zużytą ściółką.

5. Cięcie letnie  roślin sadowniczych

Drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i morele), orzechy włoskie, porzeczki, winorośl, maliny, agrest, aronię, jeżynę, borówkę wysoką, jagodę kamczacką można i należy ciąć latem. Dzięki tej broszurze można dowiedzieć się dlaczego jest to takie ważne oraz jak ciąć poszczególne gatunki.

6. Działka dla rodziny z dziećmi

To ciekawa propozycja zagospodarowania działki w taki sposób, aby mogła ona konkurować atrakcyjnością z placem zabaw, a jednocześnie każdy z członków rodziny znalazł miejsce dla siebie. Poza podstawowymi informacjami na temat wyboru miejsca na kącik zabaw dla dzieci, jego zagospodarowania i zalecanych materiałów, broszura wzbogacona jest w konkretne projekty dla dzieci w różnym przedziale wiekowym.

Warto odebrać broszury i skorzystać z zawartej w nich wiedzy z pożytkiem dla własnego zdrowia, urody działki i oszczędności portfela. 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.