Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wakacje dla seniorów w ROD „Złote Piaski” w Siedlcach - 13.07.2015

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się spędzić wakacje w kraju. Najczęściej na wakacyjny wypoczynek wyjeżdżają rodziny z dziećmi. Nie trudno się domyślić, że najrzadziej z wypoczynku korzystają emeryci i renciści. Potwierdzają to raporty dotyczące wyjazdów Polaków na urlop – okazuje się, że zaledwie 2% seniorów stać na kosztowny wyjazd w okresie wakacji. Co z resztą? Spędzają czas w dusznych domach. Szczęśliwi ci, którzy mają ogród działkowy, gdzie mogą odpoczywać na świeżym powietrzu w otoczeniu bujnej i pachnącej zieleni. Jeśli jednak nie mają swojej działki, to wakacje są wyjątkowym okresem, w którym ogrody działkowe otwierają swoje bramy i zapraszają seniorów do korzystania z lokalnego wypoczynku na łonie ogrodowej natury. Różnica między nagrzanymi miejskimi ulicami śmierdzącymi spalinami, a ogrodem jest bezsprzeczna. Nie dziwi więc, że wakacje w ogrodach cieszą się spora popularnością.

- W tym roku po raz pierwszy od wielu lat powracamy do idei wypoczynku na łamach ogrodu – mówi Prezes Jerzy Pstrągowski z ROD „Złote Piaski” w Siedlcach. Zarząd ROD wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizował w dniach 3-8 sierpnia „Wczasy na działkach”. Przygotowano bogaty program, który obejmuje zarówno zajęcia ruchowe: naukę tańca, gimnastykę, wykłady z ciekawych dziedzin życia. Zaproszono m.in. podróżniczkę i przewodnika turystycznego Danutę Kryńską, która podzieli się opowieściami kulinarnymi z podróży, a dla uczestników przygotuje degustację, a także instruktora jogi i nauczyciele wychowania fizycznego p. Jolantę Kalinowską, która opowie, jak żyć z pasją. Ponadto dla uczestników wakacji organizowane będą konkursy: literackie, kulinarne i sportowe. Nie zabraknie tez rozrywki, bowiem program przewiduje codzienne artystyczne występy artystów i zespołów lokalnych. Nie zabraknie też czasu na rozmowy przy kawie i herbacie oraz gier zespołowych, którymi pokieruje instruktor. Będzie można leżakować, spacerować i grac w gry planszowe. Z całą pewnością jedyne czego zabraknie to – nuda.

W wakacjach na działkach w ROD „Złote Piaski” w Siedlcach może uczestniczyć każdy – zarówno działkowcy, jak i seniorzy z regionu czy członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Nie mamy limitu miejsc. Nasza sala w domu działkowca pomieści nawet i 100 osób, jeśli tylko będzie takie zainteresowanie, to jesteśmy w stanie sprostać takiej licznie uczestników – mówi prezes ogrodu i zachęca, by korzystać z tej formy wypoczynku. Uczestnictwo i całodniowe wyżywienie to koszt 100zł. od uczestnika za cały turnus.

Zarząd ROD „Złote Piaski” w Siedlcach organizuje też ciekawą wycieczkę do pobliskiej miejscowości Korycin k. Siemiatycz. Położony 70 km na zachód od Puszczy Białowieskiej ośrodek „Ziołowy zakątek” oferuje możliwość wytchnienia wśród cudów podlaskiej natury, z dala od miejskiego zgiełku. Goście „Ziołowego zakątka” mogą zdobyć wiedzę z zakresu bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich, ochrony środowiska, ekologii, anatomii i fizjologii roślin, ekologii stawu i lasu, roślin użytkowych. W Ogrodzie Ziołowym można zobaczyć ponad 900 gatunków roślin leczniczych i stosowanych w gospodarstwie domowym zarówno kiedyś jak i obecnie. Można też wziąć udział w warsztatach zielarskich z zakresu wykorzystania roślin i runa leśnego, można też zakupić sadzonki ziół i zioła suszone. Zarząd finansuje wynajem autokaru. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie „Ziołowego zakątka” z przewodnikiem, wspólny grill i inne atrakcje. Koszt uczestnictwa to 35zł/osobę. Więcej informacji: www.zlotepiaskisiedlce.pl

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio