Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lekcja przyrody na działce - 26.06.2015

Chyba po raz pierwszy w historii świnoujskich ogrodów działkowych odbyła się na jednej z działek lekcja przyrody. Przeprowadzenia takiej lekcji w plenerze podjęła się Krystyna Otoka przewodnicząca zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Olszynka". We wtorek 24 czerwca na teren ogrodów przyjechała grupa 15 dzieci z klasy "I a" szkoły podstawowej nr 2, której wychowawczynią jest Małgorzata Komorowska. Grupie towarzyszyły też mamy – Aneta Stokowska i Edyta Król. Na terenie ogrodów dzieci miały możność przyglądania się jak rosną warzywa z reguły kupowane przez ich rodziców w sklepach lub na straganach targowych. Zaglądały też do szklarni z pomidorami, zrywały prosto z krzaczków truskawki i poziomki. Uczniowie przyglądali się drzewom owocowym i krzewom tam występującym. W glebie szukały robaków, przy pomocy lupy podglądały wędrówkę mrówek. Przyglądały się również różnym kwiatom. Kilka informacji na temat ekologii na terenie ogrodów działkowych przekazała dzieciom Wera Stroczyńska - krajowy instruktor ogrodowy.

Jak mówiła wychowawczyni klasy Małgorzata Komorowska – wycieczka na teren ogrodów "Olszynka" była rozszerzeniem informacji jakie dzieci zdobywały w szkole. Po lekcji w terenie dzieci miały narysować to co zaobserwowały w naturze. Obrazki pozostały w świetlicy ogrodów i będą jej dekoracją.

Każde z dzieci otrzymało dyplom uczestnictwa w tej niezwykłej lekcji przyrody.  Po trudach lekcji wszystkim smakowały bułki z pieczoną na ognisku kiełbasą. Kolejną lekcję zapowiedziano na wrzesień, kiedy na drzewach będą dojrzałe jabłka, gruszki i śliwki.

Rodzinny Ogród Działkowy "Olszynka" to mały ogród. Liczy 43 działki. Krystyna Otoka mówi, że jest tutaj jak w rodzinie. Nie ma większych problemów organizacyjnych. Jeżeli takowe się pojawią, to natychmiast są rozwiązywane. Ogród powstał w 1983 r. jako ogród nauczycielski. Zakładali go nauczyciele - Władysław Staszyński i Henryk Matczak. Krystyna Otoka dała się poznać, jako dobry organizator i gospodarz ogrodu. Działkowcy po raz trzeci powierzyli jej prowadzenie ogrodu "Olszynka".

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio