Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Polskie Radio o ogrodach zagrożonych reprywatyzacją - 18.06.2015

Reprywatyzacja i związane z tym patologie to jedna z największych bolączek polskich działkowców. Niesprawiedliwość jaka ich dotyka zwróciła także uwagę mediów. 17 czerwca br. w Polskim Radio RDC w audycji „Jest sprawa” poruszono temat roszczeń, którymi obarczone są rodzinne ogrody działkowe. Głosem działkowców była mec. Ewelina Świątek – radca prawny w OZ Mazowieckim i Barbara Frydrychewicz – prezes ROD „Waszyngtona” w Warszawie.

Na antenie Polskiego Radia RDC została przedstawiona trudna sytuacja w jakiej znalazły się warszawskie ogrody. Dużo uwagi poświęcono sytuacji ROD „Waszyngtona” w Warszawie, wobec którego po raz kolejny podejmowane są nieuczciwe działania w celu przejęcia jego terenów. O tej sprawie można przeczytać w artykule „Szykuje się gigantyczny przekręt w Warszawie?” opublikowanym w Dzienniku Trybuna.

Podczas rozmowy poruszono także temat warszawskich ROD zagrożonych likwidacją z tytułu roszczeń wynikających z Dekretu Bieruta. Los aż 69 ogrodów stolicy stoi pod znakiem zapytania. Mecenas Świątek zaznaczyła, że jednocześnie władze Warszawy nie ułatwiają Związkowi podejmowania działań w celu obrony działkowców. Wynika to przede wszystkim z opieszałości urzędników przy rozpatrywaniu wniosków złożonych przez PZD z tytułu art. 76 nowej ustawy o ROD. Gdyby wnioski były rozpatrywane szybciej, co jednocześnie oznacza nabywanie przez Związek tytułu prawnego do gruntów ROD, PZD mógłby występować jako strona w sądowych i administracyjnych postępowaniach reprywatyzacyjnych toczących się wobec ogrodów. Brak tytułu prawnego ogranicza Związkowi działania. Kolorytu całej sprawie dodaje także fakt, że przed PZD i działkowcami cały czas piętrzone są trudności w postaci wymogów składania co raz to kolejnych dokumentów, które nota bene nie są konieczne do rozpatrzenia wniosków.

Mecenas Świątek sygnalizowała także, że nie wiadomo wobec ilu ogrodów zostaną jeszcze ujawnione roszczenia. Brak efektywnej współpracy z władzami Warszawy, a przede wszystkim nie udzielanie przez nie rzetelnych informacji co do ilości i terenów ROD obarczonymi roszczeniami, sprawia, że działkowcy wciąż nie mogą w spokoju uprawiać swoich działek.

Na antenie głos zabrali również słuchacze, którzy w licznych telefonach podkreślali jak ważne są rodzinne ogrody działkowe w mieście. To nie tylko piękne oazy zieleni, ale także miejsca, dzięki którym stolica ma chociaż odrobinę świeżego powietrza. Jak wspomniała Barbara Frydrychewicz - Prezes ROD „Waszyngtona” w Warszawie, dostrzegają to także zagraniczni turyści, którzy są pod ogromny wrażeniem istnienia ogrodów w mieście.

Całej audycji o reprywatyzacji warszawskich ogrodów możesz posłuchać tutaj.

(AD)

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio