Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na czerwiec - 16.06.2015

Weź udział w konkursie! Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza do udziału w konkursie „Moja Działka”. Ogólne zasady są proste –­ wystarczy do 21 września wysłać na adres ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub redakcja@dzialkowiec.com.pl zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Co tydzień jest też przydzielana dodatkowa nagroda. Szczegóły konkursu – w „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!

Walczymy z chwastami Pogoda sprzyja roślinom… także chwastom. Należy je systematycznie usuwać, zanim zagłuszą uprawy. Chwasty „okradają” rośliny z wody i składników pokarmowych, a poprzez zagęszczenie upraw, ułatwiają rozwój chorób grzybowych. Do pielenia używamy motyki lub pazurków. Polecane jest też ściółkowanie rabat – zapobiega kiełkowaniu i odrastaniu chwastów, a także korzystnie wpływa na glebę.

Podpory dla bylin Aby uchronić intensywnie rosnące np. astry, gipsówki, mieczyki, ostróżki, rudbekie przed wyłamywaniem przez wiatr lub deszcz, warto zastosować podpory. Powinny one być o 20 cm niższe od roślin (nie będą szpecić), pędy wiążemy luźno. Innym sposobem jest zainstalowanie obręczy np. z drutu lub bambusa. Długie pędy pnących róż należy przywiązać do podpór.

● Wykopujemy cebule Kiedy liście tulipanów, hiacyntów i narcyzów zasychają można już wykopać ich cebule. Po wykopaniu i oczyszczeniu, cebule suszy się w przewiewnym i zacienionym miejscu. Szczegóły postępowania z cebulami podane są w „Moim Ogródku”.

Nawadnianie i nawożenie Rośliny w skrzynkach podlewamy codziennie, a w gorące dni rano i po południu. Nawozimy je co tydzień nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Rośliny w gruncie podlewamy dużymi dawkami, aby woda dotarła do głębszych warstw gleby, w godzinach porannych lub popołudniowych. Stosujemy nawozy organiczne (np. kompost, obornik granulowany) lub wieloskładnikowe 2–3 razy w sezonie.

Na trawniku Trawnik kosimy co 4–5 dni, na wysokości 4 cm. Warto zmieniać kierunek koszenia przy kolejnym zabiegu. Co 3–4 koszenia trawnik nawozimy. Szczegółową instrukcję pielęgnacji trawnika można znaleźć w „Działkowcu”.

● Wysiewamy dwuletnie Do gruntu lub na rozsadniku wysiewamy nasiona roślin dwuletnich (bratki, stokrotki, malwy, laki, goździki brodate).

● Czarna plamistość liści róż Po stwierdzeniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy kilkakrotnie, co 10 dni, stosując przemiennie: Score 250 EC, Dithane Neo Tec 75 WG, Baymat Ultra 0,015 AE. Należy usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Opryskiwać roztworem sody oczyszczonej: 1 l ciepłej wody i 1/4 łyżeczki sody (2 razy, co 2 tygodnie).

● Różaneczniki i spółka W ogrodach kwitną azalie i różaneczniki. Obok ich spektakularnych kwiatów nikt nie przejdzie obojętnie. Warto je mieć również we własnym ogródku. Ale uwaga – mają specyficzne wymagania uprawowe, aby rosnąć i pięknie kwitnąć potrzebują m.in. kwaśnego podłoża. Więcej na temat różnorodności i wymagań tych spektakularnych roślin można przeczytać w „Działkowcu”.

● Na pomoc owadom zapylającym Z powodu działalności człowieka jest ich coraz mniej, a ponad 220 rodzimych gatunków pszczół samotnic jest już zagrożonych wyginięciem. Nie możemy pozostać bierni wobec tego problemu, a włączenie się w akcję pomocy dzikim pszczołom powinno być powinnością każdego miłośnika przyrody. Z czerwcowego „Działkowca” można dowiedzieć się, jak pomóc owadom zapylającym – od wyboru najmniej szkodliwych preparatów, przestrzegania okresów prewencji, wykonywania oprysków nocą lub późnym wieczorem, po budowę ekohoteli i tworzenie pszczelich grządek.

● Kolorowo w cieniu Cieniste zakątki możemy urozmaicić niespotykanymi w tych miejscach kolorami – od srebrnych poprzez cytrynowe, bursztynowe, purpurowe po filetowe. Można tam sadzić też odmiany o niezwykłych rysunkach na liściach, plamach, unerwieniu, cieniowaniu itp., np. dwubarwne barwinki, łaciate brunery i dąbrówki, cytrynowe bergenie, bordowe kokorycze, żurawki i pluskwice. Razem z czerwcowym „Działkowcem” aranżacja takiego miejsca będzie łatwa i efektowna. Warto spróbować!

Bezpłatne broszury dla działkowców W siedzibie zarządu ogrodu czekają na działkowców bezpłatne broszury ogrodnicze przygotowane w dużym nakładzie na zlecenie Krajowej Rady PZD. Dotyczą one niezwykle ważnych na działce tematów:

1. Jak wytwarzać i stosować kompost

Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Łatwo zrobić go samemu, bez wydania nawet złotówki! To szybki sposób pozbycia się wszelkich odpadów organicznych. W myśl Regulaminu ROD każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, a działkowiec ma obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego. Broszura zachęca do kompostowania i wyjaśnia, krok po kroku, jak łatwo jest zrobić kompost. Dodatkowo, zawiera praktyczne rady: np. jak zrobić kompost z liści lub trawy, jak kompostować w bruzdach lub na podwyższonej grządce, jak rozwiązać problemy pojawiające się czasem podczas kompostowania.

2. Rady dla stosujących „chemię”

Chemiczne środki ochrony roślin najczęściej stosujemy, gdy inne metody zwalczania szkodników i chorób roślin nie dają efektów. Stosując je należy jednak dysponować podstawową wiedzą, tak aby nie zaszkodzić sobie i rodzinie, sąsiadom, chronionym roślinom, pszczołom oraz innym organizmom pożytecznym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. co decyduje o skuteczności zabiegu ochrony, jak bezpiecznie pryskać rośliny, jakie środki wybierać, co zrobić z pustymi opakowaniami.

3. Letnie cięcie krzewów ozdobnych

Koniec wiosny i lato to termin cięcia niektórych ozdobnych krzewów i pnączy. Cięcie to pozytywnie wpływa na ich pokrój, a także kwitnienie w roku następnym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. o cięciu pobudzającym kwitnienie, znaczeniu usuwania przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych, zasadach i technice cięcia róż, pnączy i roślin żywopłotowych. Rysunki instruktażowe pomogą poprawnie przeprowadzić ten zabieg.

4. Ściółkowanie gleby

Ściółkując glebę uzyskujemy wiele korzyści, np. zmniejszenie zachwaszczenia, poprawę wilgotności i właściwości termicznych gleby, podbudzenie życia glebowego, ochronę przed erozją.  Powszechnie wiadomo, że ściółkowane rośliny lepiej rosną, lepiej też wyglądają. Z ulotki można dowiedzieć się czym okrywać glebę (ściółki organiczne, mulcze czyli ściółki z własnej działki, ściółki syntetyczne, ściółki z roślin fitosanitarnych czyli hamujące rozwój chorób i szkodników a wspomagające rozwój ściółkowanych roślin), jak rozkładać ściółkę, jak nawozić ściółkowane rośliny, co zrobić ze zużytą ściółką.

 Warto odebrać broszury i skorzystać z zawartej w nich wiedzy z pożytkiem dla własnego zdrowia, urody działki i oszczędności portfela.

 

● Wojna z komarami Potrafią zepsuć każdą zabawę na świeżym powietrzu. Dostępnych jest wiele metod ich odstraszania i zwalczania – od domowych mikstur z dodatkiem wanilii, odstraszających roślin, po specjalne lampy, świece, kadzidełka, spirale, spraye… Jak radzić sobie z komarami w domu, w ogrodzie i na spacerze – podpowie „Mój Ogródek”.

● Przędziorki na iglakach Igły matowieją, żółkną, brązowieją i opadają. Podstawiamy białą kartkę i potrząsamy pędami, jeżeli zauważymy na niej maleńkie pajączki, a czerwiec jest suchy i gorący, rośliny opryskujemy akarycydem, np. Magus 200 SC.

● Sadzimy pnącza Szybko rosną, zajmują niewiele miejsca, mają spektakularne kwiaty bądź liście, często rodzą smaczne owoce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto już teraz posadzić je na działce. Jeśli zależy nam na wyjątkowych kwiatach wybierzmy powojniki, pięknie zaprezentują się też wiciokrzewy i miliny, a furorę zrobi glicynia (fioletowe girlandy). Amatorom smacznych owoców polecamy mini kiwi czyli aktinidię oraz cytryniec chiński tzw. jagody wiecznej młodości. Sadzonki pnączy można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34, a z „Działkowca” i „Mojego Ogródka” dowiedzieć się więcej na ich temat.

● Szpaki W niektórych rejonach czereśnie z dojrzewającymi owocami należy chronić przed szpakami. Najbardziej skutecznym sposobem jest okrycie ich specjalną siatką o małych oczkach (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34). Siatkę należy dokładnie przymocować do ziemi, tak aby szpaki nie mogły wejść do środka od dołu. Mniej estetycznym, ale dość skutecznym sposobem jest zawieszenie w koronie przymocowanych do tyczek pustych, plastikowych butelek, które poruszane przez wiatr odstraszają szpaki.

● Dereń Jest znany z powodu wyśmienitej dereniówki, ale z jego owoców można zrobić też aromatyczne konfitury, syropy, kandyzować lub… podawać po ukiszeniu jak oliwki. Dereń miał znaczenie w ziołolecznictwie od tysięcy lat. Wyciągi roślinne z liści, kwiatów i owoców używano m.in. do uśmierzania bólu gardła, przy problemach trawiennych, anemii, krzywicy, chorobach nerek, wrzodach żołądka. W owocach derenia występuje kwas loganowy, który wykazuje aktywność terapeutyczną np. w leczeniu autoimmunologicznych zaburzeń i stanów zapalnych. W badaniach amerykańskich stwierdzono też wpływ loganin na zmniejszenie uszkodzeń nerek powstałych w wyniku cukrzycy. Dereń jest łatwy w uprawie, długowieczny, a na dodatek nie rośnie za szybko. Zainteresowanych uprawą i wykorzystaniem owoców tej staropolskiej rośliny odsyłamy do „Działkowca”.

● Formowanie owocowych Aby uzyskać mocną, odporną na rozłamania koronę należy pędy wyrastające na przewodniku odgiąć do poziomu. Najłatwiej zrobić to za pomocą drewnianych klamerek, które zakłada się na przewodnik odginając ostrożnie pędy gdy mają 7–10 cm. Po 2–3 tygodniach klamerki można już zdjąć. Ograniczamy liczbę pędów malin – wycinamy te, które powodują zbytnie zagęszczenie. To czas intensywnego cięcia winorośli. Ma to olbrzymie znaczenie dla jakości i ilości tegorocznego plonu. Zainteresowanych tajnikami letniego cięcia winorośli odsyłamy do czerwcowego wydania „Działkowca”.

Przerzedzanie zawiązków Wpływa ono na jakość owoców (wielkość i smak) a także regularne owocowanie drzew. Najczęściej wykonujemy je u jabłoni, gruszy, śliwy i brzoskwini. W pierwszej kolejności usuwamy zawiązki gorzej wyrośnięte i uszkodzone. Pozostałe przerzedzamy tak, aby średnio pozostawić 1–2 zawiązki w owocostanach odległych co 10 cm.

● Zioła na niestrawność Gdy cierpimy z powodu przejedzenia, nerwicowych dolegliwości żołądka lub jelit, mamy mdłości lub wrażenie, że „coś nam zalega na żołądku” powinniśmy sięgnąć po środki ziołowe, które przyniosą nam ulgę. W niestrawności sprawdzą się m.in. piołun, arcydzięgiel, krwawnik. Po recepty na ich stosowanie odsyłamy do czerwcowego „Mojego Ogródka”.

● Melony z ogródka To ostatni moment na wysadzenie rozsady melonów. Miejsce powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru, nawiezione kompostem. Najlepiej wybierać polskie odmiany np. Melba, Oliwin, Malaga. Jak pielęgnować melony, jak i kiedy zbierać ich owoce oraz jak przyrządzić pyszne desery z melonem podpowie „Mój Ogródek”.

● Późne siewy warzyw Wysiewamy nasiona marchwi, buraka ćwikłowego, rzodkwi na użytek jesienią oraz zimowe przechowywanie. Korzenie tych warzyw uzyskane z opóźnionego siewu w czerwcu, w czasie zbioru będą w pełni wyrośnięte, a jednocześnie nie przejrzałe.

● Pomidory Systematycznie podlewamy wysadzoną rozsadę (pamiętajmy, że brak wody w okresie kwitnienia może powodować zamieranie i opadanie kwiatów), odchwaszczamy i nawozimy. Odmiany wysokie wymagają podwiązywania do podpór. Szczegółowa instrukcja pielęgnacji pomidorów znajduje się w czerwcowym „Działkowcu”.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.