Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Media o spotkaniu Premier Ewy Kopacz z działkowcami - 21.05.2015

Wtorkowe spotkanie Pani Premier Ewy Kopacz z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim i warszawskimi działkowcami odbiło się szerokim echem w krajowych mediach. Wszystkie podkreślały merytoryczny charakter spotkania i dobrą atmosferę, w jakiej się odbyło.

Na spotkanie z Panią Premier w warszawskim ROD Bemowo II przybyło nie tylko ok. 40 działkowców, ale i podobnie liczna grupa dziennikarzy z najważniejszych krajowych mediów. Byli przedstawiciele wszystkich stacji telewizyjnych, wielu rozgłośni radiowych i redakcji prasowych. Nic dziwnego – temat spotkania dotyczył przecież spraw istotnych dla niemal miliona obywateli i ich rodzin, a osoba Pani Premier potwierdzała, że są one ważne nie tylko dla reprezentującego tak dużą część społeczeństwa Polskiego Związku Działkowców.

W wielu publikacjach, które ukazały się po tym spotkaniu, media podkreślały, że to już kolejny raz Pani Premier Ewa Kopacz spotyka się z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim i przedstawicielami działkowców, i że wszystkie poprzednie spotkania przyczyniły się  do wypracowania wspólnego stanowiska, korzystnego dla polskiego ruchu działkowego. „Dzięki nowelizacji ustawy Prawo budowlane podpisanej w kwietniu przez Prezydenta Komorowskiego, 950 tys. należących do działkowców małych domków może nadal funkcjonować. Nikt tego nie będzie kazał burzyć” – cytuje słowa Pani Premier portal www.biznes.onet.pl.

„Obecnie wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełniają ustawowe kryteria altany - zostaną uznane za legalne. Za legalizację obiektów nie będzie pobierana opłata. W przypadku altan już objętych postępowaniami dotyczącymi wydania decyzji o nakazie rozbiórki - postępowania te będą umarzane” – dodaje na swojej stronie internetowej Polskie Radio PiK.

„Gazeta Wyborcza” zauważa zaś: „Jak to zwykle w życiu bywa, życie pisze najróżniejsze scenariusze”. - dodała Premier Ewa Kopacz. – „Jak się rozwiąże jeden problem, pojawia się następny. Dzisiaj przed nami kolejne rozwiązywanie problemów dotyczących statutu Polskiego Związku Działkowców”.

W informacji Polskiej Agencji Prasowej zwrócono uwagę na inne problemy: „Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki powiedział, że podczas spotkania z Panią Premier obok statutu działkowcy mówili także o propozycji stowarzyszenia Dekretowiec, by zlikwidować ogrody działkowe i ze środków pozyskanych ze sprzedaży gruntu wypłacić odszkodowania właścicielom nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta. - Do działkowców dochodzą informacje o propozycjach, by zlikwidować ogrody - przede wszystkim na terenach objętych dekretem, ale również inne ogrody, które są poza granicami starej Warszawy, by te grunty sprzedać i w ten sposób pozyskać środki na spłatę dawnych właścicieli – mówił Prezes PZD. Eugeniusz Kondracki podkreślił, że działkowców niepokoi to, iż nie ma w tej sprawie jasnego stanowiska Prezydent Warszawy. W jego ocenie działkowców uspokoiłoby uregulowanie stanu prawnego ogrodów. Dodał, że nie ma żadnych przeszkód formalnych, by tego dokonać.”

Media podkreśliły, że – jak zapowiedziała Pani Premier - tematowi rejestracji statutu i zagrożeń, jakie dla warszawskich działek stanowią roszczenia związane z dekretem Bieruta, będzie poświęcone kolejne spotkanie z przedstawicielami działkowców i PZD, które tym razem odbędzie się w Kancelarii Premiera.

Na stronie www.wiadomosci.gazeta.pl czytamy: „Według Prezesa PZD w przyszłotygodniowym spotkaniu ma wziąć udział Prezydent Warszawy. - Mamy nadzieję, że Pani Prezydent zmieni swoje nastawienie do działkowców i uda nam się rozwiązać problem statutu, a w dalszej perspektywie i problem ogrodów warszawskich – zaznaczył Prezes Eugeniusz Kondracki. Dodał, że działkowcy mają "absolutną pewność", iż statut związku został sporządzony zgodnie ze znowelizowaną ustawą.”

„Jestem przekonana, że to kolejne spotkanie przebiegnie w dobrej atmosferze, i że rozwiążemy wspólnie te problemy” – podsumowała Pani Premier cytowana przez www.portalsamorzadowy.pl. (AP)

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio