Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydawnictwa

Mój Ogródek” tworzymy razem z naszymi czytelnikami! - 20.04.2015


 

Wiosna zadomowiła się już na dobre w każdym zakamarku działki. Ptaki ćwierkają, kwitną drzewa owocowe, większość krzewów i drzew ma już listki. Czas więc na wiosenne prace ogrodnicze, a jest ich na prawdę dużo. Od czego więc zacząć? Oczywiście od lektury „Mojego Ogródka”, gdyż znaleźć można w nim wszystkie najważniejsze prace działkowe, podane w przystępny, łatwy sposób.

Nowy – majowy numer czeka już w kioskach. Skorzystaj z naszych rad i pomysłów. Zajrzyj do „Mojego Ogródka”, naprawdę warto!

Maj to miesiąc kwitnienia m.in. azalii wielkokwiatowych. W tym też okresie wyglądają najpiękniej i można śmiało powiedzieć, że królują w ogrodzie. W artykule przedstawiamy najpiękniejsze ich odmiany, oraz zasady uprawy i pielęgnacji.

Czas sadzenia to praktyczny artykuł pomocny tym działkowcom, którzy planują nasadzenia z roślin cebulowych kwitnących latem. Materiał zawiera m.in. informacje – jak głęboko należy je sadzić, w jakich miejscach uprawiać i jak pielęgnować.

To kolejna cześć cyklu, która tym razem wprowadza nas w klimat późnego lata. Prezentacja gatunków z tak dużym wyprzedzeniem, daje możliwość wcześniejszego ich posadzenia – właśnie wiosną, i cieszenia się ich wyglądem w okresie lata.

Nawozimy ozdobne, to praktyczny materiał, który ma ułatwić dobór nawozów pod konkretne grupy roślin. Mamy tu więc wyszczególnione zarówno rośliny ogrodowe – drzewa i krzewy ozdobne, rośliny cebulowe, byliny, a także rośliny typowo balkonowe. Podane proporcje i zasady nawożenia rozwieją wszelkie wątpliwości, które zazwyczaj towarzyszą tej czynności.

Różane drzewka, to bardzo oryginalna grupa róż. Niezwykle efektownie prezentują się one na rabacie, wśród roślin zadarniających, jak i na tarasie i balkonie posadzone w donicy. W materiale podpowiadamy jak je pielęgnować, uprawiać i ciąć, tak aby co roku wyglądały atrakcyjnie.

Kosaciec syberyjski i kosaciec niemiecki należą do roślin kwitnących latem. Ich charakterystyczne duże kwiaty malowniczo zdobią ogrodowe rabaty. Z artykułu dowiemy się – co lubią i z kim lubią dzielić się sąsiedztwem, a także jakie odmiany mają najatrakcyjniejsze kolory kwiatów.

Na łamach „Mojego Ogródka” prezentujemy działki i ogrody naszych Czytelników. W bieżącym numerze ogród p. Wiesławy Milewicz.

Kwiaty cięte jak najdłużej to rada dla tych, którzy piękno wiosny, chcą przenieś do domu – do wazonu. W artykule znaleźć można wartościowe porady – kiedy ciąć poszczególne rośliny, jak zapewnić trwałość kwiatów w wazonie i szereg innych przydatnych wskazówek.

Co przy i kłuje w ogrodzie? Ta wiedza jest przydatna, gdy w natłoku prac ogrodowych zapominamy, że łatwo możemy sobie zrobić krzywdę, ciąć i odmładzając niektóre gatunki roślin. Warto więc poznać – jakie to rośliny, aby nie robić sobie dodatkowego problemu.

Warzywnik w skrzyniach, to doskonała alternatywna dla tradycyjnego warzywnika. Warto jednak, poza plusami poznać również i minusy takiej uprawy, tak aby móc je ograniczyć do minimum i cieszyć się dorodnymi plonami.

Jeśli planujesz na swojej działce uprawiać m.in. pomidory, paprykę, oberżynę, ogórki, melony, fasole i dynie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź jakie są najkorzystniejsze stanowiska dla powyższych upraw i jak pielęgnować zasiewy.

Uprawiam kiwano. Na łamach „Mojego Ogródka” prezentujemy listy naszych czytelników, którzy przedstawiają swoje ogrodowe osiągniecia. W bieżącym numerze p. Władysław Gierczak opisuje uprawę kiwano, zwanego potocznie ogórkiem afrykańskim.

 

Czerwona porzeczka na nóżce, ależ oczywiście, bardzo proszę. Krzewy owocowe prowadzone w nowej, piennej odsłonie prezentują się doskonale zarówno na działce – wśród roślin, jak i na balkonie, w donicy. Warto poznać dobre rady uprawy czerwonej porzeczki, aronii i agrestu.

Cięcie winorośli to materiał praktyczny i pomocny w prawidłowym prowadzeniu tego owocowego pnącza. Co, jak i kiedy robimy, aby móc cieszyć się zdrowym zbiorem.

Formujemy koronę. Materiał zawiera informację jak krok po kroku kształtować pokrój drzew owocowych w kolejnych latach. Który kształt korony jest najlepszy i jaki ma on wpływ na owocowanie.

 Kolor na działce, to bardzo ważny estetyczny czynnik. Jednak jak zachować odpowiednią równowagę pomiędzy roślinami a małą architektura? Jak połączyć kolorystykę altanki, budynku i ogrodzenia z resztą kwitnącego, ogrodowego nasadzenia, tak aby rośliny nie stały się mniej ważne.

 Wiosna to moment kiedy myślimy o odpoczynku na działce. To czas kupowania mebli ogrodowych, w tym mebli z technorattanu. Warto więc poznać – co oferuje rynek z tego materiału, i jakie możemy ponieś koszty wybierając tego typu meble.

Każdy z nas lubi być lekko opalony, ale co za dużo to nie zdrowo. Warto więc poznać najlepsze metody ograniczania bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, tak aby opalanie było zawsze pod kontrolą.

Pielenie po deszczu to praktyczny materiał jak umiejętnie usuwać chwasty w różnych warunkach. Na co zwarć szczególna uwagę, aby nie uszkodzić uprawianych roślin i struktury gleby.

Kompostuj! Ten materiał przyda się każdemu, kto ma na działce własny kompostownik. Co więc kompostować i jak przyspieszyć produkcję kompostu?

Zioła od ręki, czyli tworzymy ziołowy zakątek zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Kiedy siejemy, zbieramy i do czego używamy poszczególne zioła.

Ślimaki bez skorupki, to problem niejednego działkowca. W artykule przedstawiamy kilka metod walki z tym niechcianym ślimakiem.

Ekohotele, to domki dla owadów – m.in. dla trzmieli, dzikich pszczół, biedronek, w których mogą bezpiecznie się schować. Warto więc sprawdzić gdzie najlepiej je zlokalizować na działce, aby chętnie nas odwiedzały, a zwłaszcza nasze nasadzenia.

Moje przepisy – to dział zawierający ciekawe przepisy na wypieki, potrawy i ciekawostki kulinarne naszych Czytelników. W bieżącym numerze: Coś na ząb – czyli wiosenna bruschetta i domowy batonik z ziarnami, a także: Kwiaty ze smakiem – placuszki z kwiatami akacji i syrop z kwiatów czarnego bzu.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego – www.dzialkowiecsklep.pl

Dołącz do nas na  Mój ogródek

Ciekawe artykuły i praktyczne porady, co miesiąc znaleźć można w „Moim Ogródku”, serdecznie zapraszam, do lektury.

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.