Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD "Podlesie" w Bytomiu wita wiosnę - 13.04.2015

Wiosnę przywitałam spacerując na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Podlesie” w Bytomiu. Każdemu z Państwa życzę możliwości obcowania z przyrodą w tak pięknym i zadbanym ogrodzie. Z moich obserwacji wynika, że działkowcy korzystający z działek tego ogrodu są prawdziwymi pasjonatami, a przez to doświadczonymi ogrodnikami. Ich działki są zadbane, gustownie urządzone oraz bogate w uprawy roślin ozdobnych jak i użytkowych.

Najbardziej urzekły  mnie kolorowe krokusy zwiastujące wiosnę na każdej działce. Dostrzegłam,  także bociany - sztuczne, ale bardzo urokliwe. Na paru działkach widziałam pięknie wyrastający czosnek, który sadzi się na jesień, a plony zbiera się w lipcu. Jednak na szczególne uznanie zasługują formowane krzewy bukszpanów, żywotników, jałowców, a nawet świerków. Prawie na każdej działce spotkałam formowany krzew, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Także tak pospolita roślina jak zimozielona trzmielina Fortune'a formowana na kształt koszyczków wyglądała zjawiskowo. Działkowcy stworzyli niesamowite rzeźby, a nie jest to taki proste ponieważ sztuka formowania krzewów wymaga cierpliwości, systematyczności i wiedzy na temat pielęgnacji roślin. 

Mimo tego, że dzień był jeszcze chłodny spotkałam wielu działkowców co świadczy o tym, że ogródki działkowe są dla nich czymś ważnym – są ich sposobem na życie.

Działkowcy ROD „Podlesie” stworzyli i tworzą  oryginalne i niepowtarzalne ogródki, w których można spotkać wiele ciekawych form roślinnych.  Są mistrzami w formowaniu drzew i krzewów owocowych, rekordzistami w ilości upraw szklarniowych, a przy tym są także przyjaznymi i otwartymi ludźmi.

Dziękuję w swoim imieniu jak i w imieniu Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD, za tak miłe przyjęcie zarówno przez Zarząd ROD jak i działkowców. 

 

Maria Nocoń

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.