Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Spotkanie OZ Mazowieckiego ze stowarzyszeniem „Miasto jest Nasze” zakończone deklaracją współpracy - 03.04.2015

1 kwietnia 2015 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” – Panem Janem Śpiewakiem Prezesem stowarzyszenia oraz Panem Kamilem Lipińskim. Ze strony OZM PZD w spotkaniu udział wzięli: Zygmunt Kacprzak Prezes OZM PZD, Kazimierz Kosim Skarbnik OZM PZD oraz Anna Kubuj Kierownik biura OZM PZD i Ewelina Świątek Radca Prawny OZM PZD.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnych działań w zakresie obrony ogrodów działkowych, terenów zielonych stolicy przed likwidacją oraz rozwój terenów zielonych w Warszawie. Szczególną uwagę podczas spotkania zwrócono na problem ogrodów działkowych dotkniętych Dekretem Bieruta. Obydwie strony podkreśliły, że niepokojący jest marazm władz stolicy w zakresie obrony ogrodów przed negatywnymi skutkami Dekretu. Prezes Stowarzyszenia podkreślił, że Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” stworzyło mapę terenów objętych Dekretem Bieruta, która obecnie stanowi główne źródło informacji dla warszawiaków, a także dla mediów o terenach objętych działaniem Dekretu. Zaproponował wystąpienie do władza miasta o przekazanie informacji, jakich konkretnie terenów, na których znajdują ogrody działkowe dotyczą roszczenia dekretowe. W tym miejscu przedstawiciele OZM PZD podkreślili, że wielokrotnie zwracali się do władz miasta o udzielenie odpowiedzi w tym zakresie, jednak nigdy takowej nie otrzymano. W związku z tym Pan Jan Śpiewak Prezes stowarzyszenia zaproponował pomoc w rozwiązaniu tego problemu, ponieważ dotyczy on nie tylko ogrodów działkowych, ale także innych terenów zielonych stolicy.

DSCN5708

Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania była kwestia otworzenia ogrodów działkowych w stolicy dla mieszkańców Warszawy, w tym możliwości organizowania różnego rodzaju imprez kulturalnych na terenie ROD, a także stworzenia ogrodów społecznych na terenie ogrodów działkowych. Obydwie strony zgodziły się, że jest to dobry pomysł i warto wdrożyć go w życie, żeby przybliżyć mieszkańcom stoicy idee ogrodnictwa, a także pokazać jak ważne są tereny zielone w miastach. Podkreślono, że  praca  ogrodzie społecznym stwarza również więzi społeczne. OZM PZD zaproponował, że w porozumieniu z zarządami ROD pomoże w powstaniu takich ogrodów, natomiast Stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” zadba o wizerunek medialny tego przedsięwzięcia. OZM PZD zaproponowało również możliwość organizacji projekcji filmowych połączonych z prelekcjami na temat wartości terenów zielonych w mieście, ogrodów otwartych itp.  w Ośrodku Szkoleniowych OZM PZD. OZM PZD ze swojej strony dotrze z pomysłem projektu do działkowców, natomiast Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze do Warszawiaków.DSCN5712

Bardzo ważnym wydźwiękiem spotkania było założenie wspólnych działań w obronie ROD jako terenów zielonych miasta, chociażby poprzez działania na rzecz umieszczenia ich w planach zagospodarowania przestrzennego Stolicy.

Istotne jest również, aby wdrożyć w życie projekt otwartych ogrodów działkowych, pokazać mieszkańcom, że ogrody działkowe w miastach są potrzebne oraz, że społeczność działkowców jest otwarta na mieszkańców i ich rodziny. Natomiast OZM PZD, jak również działkowcy także chętnie wezmą udział w projektach przedstawiających pozytywny wpływ ogrodów działkowych na rozwój miast i samych mieszkańców. Jednakże, trzeba przy tym zawsze pamiętać, że ogrody to przede wszystkim ludzie, społeczność, która stanowi jedność, która zawsze jest gotowa bronić ogrodów działkowych, czyli zielonych płuc miasta.

AK

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.