Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dziennik Stargardzki: Wybrano zarząd i ustalono opłaty w ROD im. 4 marca w Stargadzie Szczecińskim - 30.03.2015

25 marca br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 4 marca w Stargardzie Szczecińskim. Zgodnie z przepisami wybrano Przewodniczącego Zebrania, którym został Bronisław Mazur oraz prezydium  i komisje: mandatową i wyborczą. 

Zbigniew Baran, prezes ROD im. 4 marca przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu w minionym roku i za całą kadencję.

27 tys. zł na remonty

Miniony rok był czasem wdrażania nowej ustawy o Rodzinnych – Ogrodach Działkowych. To, że udało nam się przeforsować ustawę to, wielki sukces działkowców mówił – prezes

W roku 2014 w ROD im. 4 marca dokonano wielu remontów i napraw, które pochłonęły 27 tys. zł. Wyremontowano m.in. sieć wodną w alei nr 3 i wybetonowano podłogę pod tarasem. Mimo, że w roku 2014 nie zarejestrowano tylu kradzieży i włamań na działkach co w roku 2013, te wciąż się zdarzają. Uczulam, żeby, działkowcy, którzy widzą, coś podejrzanego  dzwonili na policję czy straż miejską. Złodzieje muszą wiedzieć, że działkowcy czuwają i nie  są obojętni na tego typu zdarzenia - powiedział  Z. Baran. Na zebraniu pojawił się też pomysł ponownego uruchomienia działających swego czasu patroli straży obywatelskiej. Ta kwestia zostanie rozważona. Wybrano nowy zarząd ROD im. 4 marca. Prezesem po raz kolejny został Zbigniew Baran, który tę funkcję pełnił dwie ubiegłe kadencje. Zarząd powiększył się, zasiądzie w nim dziewięć osób, w minionej kadencji  było to pięć osób.

Podniesiono opłatę  ogrodową.

Kolejnym punktem zebrania było ustalenie opłat za korzystanie z działek. Podstawowa opłata ogrodowa obejmująca także opłatę za wodę wynosić będzie 0,35 zł za m2 działki na cały rok. To o 0,04 zł więcej niż w minionym roku.

Zatem właściciela działki o powierzchni 500 m2 opłata ogrodowa kosztować będzie 175 zl rocznie. Działkowcy rocznie będą wnosić także opłatę energetyczną, która nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku i wynosi 24 zł, oczywiście będą płacić też za zużytą energię stawka  to 0,54 zł za kWh. Członkowie Polskiego Związku Działkowców zapłacą także składkę członkowską w wysokości 6 zł, jeśli właścicielem działki jest małżeństwo każdy z małżonków zapłaci po 3 zł. Podczas zebrania rozmawiano też o bieżących problemach i potrzebach działkowców. Kłopot z wodą mają właściciele 14 działek, do których po remoncie sieci woda przestała docierać. Ta sprawa to dla nas priorytet, działkowiec musi mieć zapewnioną wodę i postaramy się szybko rozwiązać ten problem mówił Z. Baran. Działkowcy poruszali też sprawę niedostatecznego drenażu wody czy niewygodnego sposobu otwierania bramy. Pojawił się też temat śmieci działkowców, którzy odpadów nie segregują. Padła też propozycja instalacji monitoringu przy koszach na odpady, które zarząd rozpatrzy. Inwestycją, którą ROD im. 4 marca planuje w tym roku, jest rozbudowa sieci energetycznej w ogrodzie. Coraz więcej działkowców chce mieć prąd w swoim ogródku. Ma to korzystny wpływ na środowisko – silniki spalinowe w kosiarkach zastępowane są przez, elektryczne. W zebraniu  wzięło udział 112 osób. Co stanowi prawie 12 % wszystkich członków ROD im. 4 marca.

Alicja Wojewska

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio