Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowiec wyróżniony tytułem Pleszewianina Roku 2014 - 13.03.2015

Jan Masztalerz został uhonorowany tytułem Pleszewianina Roku 2014. Laureat jest wieloletnim działkowcem i działaczem PZD. Do tego zaszczytnego tytułu był nominowany już dwukrotnie: w 2007 i 2009 roku.

Jan Masztalerz od 37 lat jest prezesem ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego w Pleszewie.

Jest on osobą znaną na terenie Pleszewa. Od 30 lat, z małymi przerwami, jest członkiem OZ w Kaliszu i Prezydium OZ w Kaliszu. Jest również przewodniczącym Kolegium Prezesów w Pleszewie. Prezes Masztalerz jest wyróżniającym się działaczem Związkowym” – mówi Prezes OZ w Kaliszu Jerzy Wdowczyk.

W ubiegłym roku ogród Prezesa Masztalerza obchodził swoje 90 – lecie. Prezes Masztalerz był jednym z czołowych organizatorów uroczystości rocznicowych. W tym samym roku, pod jego przewodnictwem, ROD został laureatem krajowego konkursu organizowanego przez PZD „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2014”.

Ogród pod rządami Prezesa rozkwita

Prezes OZ w Kaliszu Jerzy Wdowczyk przyznaje, że jest to jeden z najlepszych ogrodów PZD i na osiągnięcie tego sukcesu z pewnością wpłynął sposób zarządzania ogrodem przez Prezesa Masztalerza. To z jego inicjatywy w ogrodzie został wybudowany Dom Działkowca. Ponadto udostępnia on ogród zwiedzającym. Prowadzi też „hotel dla owadów, gadów, płazów i ptaków”. ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego współpracuje również z Nadleśnictwem Południowej Wielkopolski, Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz okolicznymi parafiami.

Dzięki Prezesowi Masztalerzowi działkowcy z ogrodu aktywnie popularyzują wiedzę o ptakach i drzewach. Promują również zdrowie poprzez organizację spotkań z lekarzami oraz pokazów i pogadanek na temat zdrowego odżywiania, stylu życia i zachowania się w środowisku przyrodniczym. Warto także podkreślić, że każdego roku działkowcy przekazują nadwyżki owoców i warzyw do stołówek szkół i przedszkoli.

Poparcie dla Prezesa ROD

Szacunek i sympatia, jaką darzą Prezesa Masztalerza działkowcy i Zarząd ROD, odzwierciedliły się w zgłoszeniu przez nich jego kandydatury do konkursu o tytuł Pleszewianina Roku 2014. Do ich wniosku dołączyła się także Liga Ochrony Przyrody, Klub Ekologiczny, kółka przyrodniczo – ekologiczne pleszewskich szkół i przedszkoli oraz Koło Emerytów i Rencistów nr 11 w Pleszewie.

W uzasadnieniu wniosku napisali: „Jan Masztalerz wniósł i nadal wnosi nieoceniony wkład w rozwój ogrodów działkowych na Ziemi Pleszewskiej, Wielkopolski, stając się jednocześnie częścią jego wspaniałej historii. Jan Masztalerz ma wspaniałą pasję rozpowszechniania wśród działkowców pracy aktywnej, zdrowej, ekologicznej, szczególnie wśród ludzi starszych”.

Po otrzymaniu tego tytułu czuję się znakomicie. Jestem zaskoczony, bo nie liczyłem, że z tych 10 nominowanych akurat mnie wybiorą na pierwsze miejsce. Doceniono moją osobę jako społecznika, bo działam społecznie już od ponad 40 lat i to nie tylko w ogrodach działkowych” – mówi Jan Masztalerz Prezes ROD im. Ks. Kazimierza Niesiołowskiego w Pleszewie.

Działalność Prezesa ROD doceniona

Najlepszym dowodem jego zaangażowania w prace na rzecz działkowców i PZD jest również przyznany mu przez KR PZD honorowy tytuł „Prezesa 100 – lecia”. Otrzymał także Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę PZD oraz Odznakę za zasługi dla PZD.

Można nazwać Jana Masztalerza ambasadorem ogrodów działkowych w rozwijaniu i kształtowaniu wartości, szacunku i miłości do przyrody byśmy mogli wspólnie cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem, czystą wodą, czystą glebą, byśmy mogli przeżyć piękno naszego życia i łączyć nasze serca w wartości przyrodnicze, humanistyczne, co jest znaczące dla naszego miasta, osiedli, naszej pięknej Ziemi Pleszewskiej” – piszą działkowcy z ogrodu Prezesa Masztalerza

To jednak nie jedyne jego zasługi. Na swoim koncie ma również tytuł „Zasłużonego dla Rolnictwa” przyznany mu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ubiegłym roku wygrał także konkurs „Pleszewska Działka Marzeń”, a otrzymaną nagrodę przekazał na rzecz Zespołu Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim. Ponadto Jan Masztalerz został odznaczony za pracę społeczną Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 700 – lecia miasta Pleszewa, Medalem Miasta i Gminy Pleszew oraz Odznaką za zasługi dla Województwa Kaliskiego.

Zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości pleszew.naszemiasto.pl

(AD)

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.